Masz pytania?

Śmiało! Wybierz preferowany środek komunikacji i skontaktuj się z nami, na pewno znajdziemy wspólny temat, szczególnie w zakresie rozwiązań fotowoltaicznych.

icon_widget_image Poniedziałek - Piątek (8-16) icon_widget_image ul. Długa 11, 23-200 Kraśnik icon_widget_image + (48) 510 177 778 icon_widget_image biuro@zielonae.pl

Fotowoltaika i instalacje fotowoltaiczne Lublin - Zielona Energia

Jak przygotować nowy budynek pod instalację fotowoltaiczną?

Chociaż wydawać mogłoby się, że instalacje fotowoltaiczne dotyczą jedynie istniejących już budynków mieszkalnych lub firmowych, to w rzeczywistości mogą one także zostać uwzględniane już na etapie projektowania lub budowy nowych obiektów. Pozwala to zagwarantować w przyszłości właścicielom budynków wysoki komfort użytkowania i korzyści ekonomiczne. Domy i obiekty firmowe wyposażone w instalacje fotowoltaiczne są również ekologiczne. W poniższym artykule skupiliśmy się na omówieniu etapu przygotowań nowo powstającego budynku pod montaż instalacji fotowoltaicznej w przyszłości.

Dzięki lekturze dowiecie się Państwo:

 • Na co zwracać uwagę podczas zakupu działki lub wyboru projektu domu?
 • Czy na każdym etapie budowy domu można uwzględnić montaż fotowoltaiki?
 • Co warto uwzględnić w projekcie domu?

Budowa domu czy też każdego innego budynku wiąże się zazwyczaj ze sporą inwestycją finansową. Montaż instalacji fotowoltaicznej to nie tylko skuteczny sposób na podniesienie wartości nieruchomości, ale również obniżenie rachunków za energię!

Jak przygotować nową nieruchomość pod fotowoltaikę?

Etap przygotowań budynku pod instalację fotowoltaiczną może rozpocząć się tak naprawdę w każdym momencie. Nie ma zatem żadnych ograniczeń: obiekt może być już w trakcie budowy, jak też inwestor może dopiero rozpoczynać poszukiwania odpowiedniej działki. Nigdy nie jest za późno na dokonanie wszelkich zmian, które pozwolą umieścić fotowoltaikę w wybranym przez inwestora miejscu. Oczywiście im szybciej  w projekcie uwzględniona zostanie instalacja fotowoltaiczna, tym lepiej. Rozpoczniemy, więc swoje rozważania od etapu zakupu działki.

Zakup działki pod budowę nieruchomości – co ma to wspólnego z fotowoltaiką?

Dlaczego o fotowoltaice warto pomyśleć już na etapie wyboru i zakupu działki? Przede wszystkim ze względu na możliwość dostosowania warunków i lokalizacji. Wybór działki, która cechuje się brakiem sąsiedztwa wysokich obiektów, pozwoli w przyszłości zminimalizować stopień zacienienia instalacji fotowoltaicznej. Do elementów zacieniających zaliczyć można przede wszystkim: wysokie drzewa, słupy oraz budynki.

O czym warto pamiętać na etapie projektowania budynku?

W projekcie domu warto uwzględnić odpowiedni wymiar i kształt dachu, gdyż umożliwi to w przyszłości wykonanie łatwego i szybkiego montażu fotowoltaiki. Na etapie wyboru projektu, należy skupić się na konkretnych aspektach, które wpływają na możliwość zamontowania instalacji fotowoltaicznej na dachu. Są to przede wszystkim:

 • konstrukcja dachu,
 • wielkość dachu – im więcej wolnej przestrzeni, tym więcej modułów może zmieścić się na dachu,
 • rodzaj pokrycia dachowego – instalacja fotowoltaiczna może zostać zamontowana na dachach pokrytych różnymi materiałami, czego przykładem mogą być blacha trapezowa czy też dachówka ceramiczna,
 • obecność i usytuowanie elementów zacieniających takich jak kominy.

Dodatkowo w projekcie domu warto uwzględnić także:

 1. Projekt instalacji elektrycznej pod instalację fotowoltaiczną
 2. Usytuowanie dachu pod odpowiednim kątem do słońca,
 3. Przestrzeń na urządzenia techniczne oraz okablowanie.

Warto także pamiętać, że im prostsza jest konstrukcja dachu, tym koszt montażu instalacji może okazać się w przyszłości dużo tańszy, niż ma to miejsce w przypadku skomplikowanych powierzchni dachowych. Nie oznacza to oczywiście, że w pozostałych przypadkach instalacja fotowoltaiczna nie może zostać zamontowana na dachu. Najczęściej wiąże się to jednak z niezbędnymi przeróbkami, które zwiększają koszt montażu. Stąd też na etapie projektowania domu, warto wybierać dachy jednospadowe, dwuspadowe lub płaskie. Montaż fotowoltaiki na takich dachach jest bowiem dość łatwy i szybki.

Jak przygotować instalację elektryczną w budynku pod fotowoltaikę?

Na etapie budowy domu, a dokładniej wykonywania w nim instalacji elektrycznej warto pamiętać o instalacji kilku elementów dodatkowych. Są to między innymi:

 • dodatkowy licznik elektryczny, który będzie współpracował z falownikiem,
 • zabezpieczenie przeciwprzepięciowe AC,
 • zabezpieczenie nadmiarowo-prądowe,
 • dodatkowa rozdzielnica elektryczna w pobliżu zamontowanego w przyszłości falownika.

Ponadto w przypadku, gdy długość linii DC jest większa niż 10 m, należy zaprojektować dodatkową skrzynkę z zabezpieczeniem przepięciowym DC. Powinna ona zostać umiejscowiona w pobliżu paneli fotowoltaicznych. Z kolei z miejsca, w którym zostanie zamontowany falownik, warto poprowadzić specjalne okablowanie, które w przyszłości posłuży do podłączenia modułów fotowoltaicznych.

Przygotowanie budynku pod fotowoltaikę już na etapie projektowania lub budowy to doskonały sposób na zmniejszenie kosztów, a także zagwarantowanie szybkiego i sprawnego montażu instalacji fotowoltaicznej w bliższej lub dalszej przyszłości.

Jeśli szukacie Państwo więcej informacji na temat przygotowania budynków pod instalacje fotowoltaiczne lub interesuje Was fotowoltaika dla firm albo gospodarstw, jesteśmy do dyspozycji. Chętnie odpowiemy na Państwa pytania i udzielimy opartych na doświadczeniu podpowiedzi! Zapraszamy.