Masz pytania?

Śmiało! Wybierz preferowany środek komunikacji i skontaktuj się z nami, na pewno znajdziemy wspólny temat, szczególnie w zakresie rozwiązań fotowoltaicznych.

icon_widget_image Poniedziałek - Piątek (8-16) icon_widget_image Jacków 137A, 21-007 Mełgiew icon_widget_image + (48) 510 177 778 icon_widget_image biuro@zielonae.pl

Fotowoltaika i instalacje fotowoltaiczne Lublin - Zielona Energia

Taryfy dynamiczne – kto najbardziej skorzysta?

Wprowadzenie taryf dynamicznych w nadchodzącym okresie letnim może nie spotkać się z natychmiastowym entuzjazmem konsumentów. Innowacyjny model rozliczeń może budzić niepewność ze względu na brak kompleksowych danych o jego działaniu. Mimo to, dla pewnych grup konsumentów, taryfy te mogą gwarantować znaczące oszczędności. Poniżej wyjaśniamy kto najbardziej skorzysta na taryfach dynamicznych.

Czym są dynamiczne taryfy?

Do 24 sierpnia wszyscy dostawcy energii, którzy obsługują więcej niż 200 tysięcy odbiorców, będą musieli wprowadzić możliwość skorzystania z taryf dynamicznych. Warto zaznaczyć, że taryfy dynamiczne będą tylko jedną z możliwości dostępnych dla użytkowników, a nie obowiązkiem. Istnieją grupy użytkowników, które mogą dzięki temu rozwiązaniu wiele zyskać.

Dynamiczne taryfy będą korzystne dla konsumentów zdolnych do adaptacji swojego zużycia energii do cen. Korzystanie z energii w momentach najtańszych cen, np. nocą, może przynieść istotne oszczędności. W tym kontekście, magazyny energii i pojazdy elektryczne mogą odegrać kluczową rolę. Prosumenci z instalacjami fotowoltaicznymi i systemami magazynowania energii mogą znaleźć w dynamicznych taryfach okazję do optymalizacji swoich kosztów. Magazyny te mogą akumulować energię w okresach niskich cen, by wykorzystać ją, gdy ceny rosną.

Dostosowanie rutynowych działań, takich jak używanie sprzętu AGD czy ładowanie aut elektrycznych, do zmienności cen energii może generować oszczędności. To jednak wymaga od użytkowników gotowości do zmiany swoich nawyków.

Techniczne wymogi korzystania z taryf dynamicznych

Korzystanie z taryf dynamicznych będzie możliwe dla odbiorców posiadających liczniki zdalnego odczytu, których instalacja należy do obowiązków dystrybutorów energii i nie wiąże się z dodatkowymi opłatami dla konsumentów. Pełne wdrożenie systemu może jednak potrwać, z terminem finalnym ustalonym na połowę 2031 roku.

Chcesz dowiedzieć się więcej? Zerknij na naszą ofertę https://zielonae.pl/instalacje-fotowoltaiczne/ i skontaktuj się z naszą firmą.