Masz pytania?

Śmiało! Wybierz preferowany środek komunikacji i skontaktuj się z nami, na pewno znajdziemy wspólny temat, szczególnie w zakresie rozwiązań fotowoltaicznych.

icon_widget_image Poniedziałek - Piątek (8-16) icon_widget_image Jacków 137A, 21-007 Mełgiew icon_widget_image + (48) 510 177 778 icon_widget_image biuro@zielonae.pl

Fotowoltaika i instalacje fotowoltaiczne Lublin - Zielona Energia

Wysoka produkcja prądu z energii słonecznej w Polsce!

Choć największy udział energii słonecznej w produkcji elektryczności występuje w sezonie wiosennym lub letnim, to nawet zimą, przy korzystnych warunkach atmosferycznych, energia generowana przez fotowoltaikę może być zaskakująco wysoka. 25 lutego, w godzinach szczytu, energia słoneczna przodowała jako główne źródło energii, co miało również wpływ na obniżenie cen energii na rynku.

Rekordowy dzień dla fotowoltaiki

W dniu 25 lutego, aż 40% energii w godzinach szczytowych pochodziło z paneli fotowoltaicznych, ustanawiając tym samym fotowoltaikę jako dominujące źródło energii w tym okresie, nawet przed węglem. Luty okazał się niezwykle słoneczny, co sprzyjało generacji energii ze słońca. O godzinie 11:00 energia słoneczna dostarczała 40,7% elektryczności do sieci, wyprzedzając węgiel, gaz, wiatr i inne źródła energii. Choć wysoki poziom produkcji nie utrzymywał się przez cały dzień, to ten dzień był rekordowy pod względem wykorzystania energii słonecznej w roku. W lutym ubiegłego roku, średni udział fotowoltaiki w produkcji energii elektrycznej wynosił 3,5%. W tym roku obserwujemy niewielki wzrost do 3,9%.

Wzrost udziału OZE w produkcji energii wpłynął na obniżenie cen na rynku dnia następnego, gdzie w godzinach największej produkcji z fotowoltaiki cena kształtowała się wokół 200 zł/MWh, z dnia na dzień ustabilizowana na poziomie około 280 zł/MWh.

Optymalne warunki dla energii słonecznej

Dane z poprzedniego roku wskazują, że czerwiec był miesiącem, w którym fotowoltaika odnotowała największy udział, osiągając średnio 16,8%. Maj, lipiec, sierpień i wrzesień również były miesiącami sprzyjającymi produkcji z fotowoltaiki. Najniższy udział zanotowano w styczniu i grudniu. Chociaż przewidywania wskazują na największą produkcję w cieplejszych miesiącach, doświadczenia z lutego 2024 roku pokazują, że zima również może przynieść znaczące ilości energii słonecznej, pod warunkiem sprzyjających warunków pogodowych.

Chcesz zainwestować w instalację fotowoltaiczną? Zerknij na naszą ofertę: https://zielonae.pl/instalacje-fotowoltaiczne/. Zapraszamy.