Masz pytania?

Śmiało! Wybierz preferowany środek komunikacji i skontaktuj się z nami, na pewno znajdziemy wspólny temat, szczególnie w zakresie rozwiązań fotowoltaicznych.

icon_widget_image Poniedziałek - Piątek (8-16) icon_widget_image Jacków 137A, 21-007 Mełgiew icon_widget_image + (48) 510 177 778 icon_widget_image biuro@zielonae.pl

Fotowoltaika i instalacje fotowoltaiczne Lublin - Zielona Energia

Stałe kontra dynamiczne ceny energii

Planowane na sierpień bieżącego roku wprowadzenie dynamicznych cen energii zmodyfikuje metodę rozliczeń za energię elektryczną, otwierając nowe perspektywy zarówno dla konsumentów, jak i dostawców. Jakie konsekwencje niesie za sobą wprowadzenie takich zmian? I jakie różnice można zauważyć między dynamicznymi a stałymi cenami energii? To wszystko wyjaśniamy poniżej.

Różnice między cenami stałymi a dynamicznymi energii

Eksperci wskazują, że cena energii w ramach umów z ceną dynamiczną będzie zmienna i odzwierciedlać będzie wahania cen na rynkach energii, zwłaszcza na rynku dnia następnego i bieżącego. W przypadku cen stałych energii mieliśmy do czynienia z tradycyjnymi tabelami cen. Zamiast tego, stosowany będzie mechanizm czy wzór określający cenę w zależności od rynku hurtowego energii. Z nowych przepisów wynika, że ceny dla konsumentów korzystających z dynamicznych cen będą zmieniać się co kwadrans, odzwierciedlając zmiany na rynku energii.

Dla kogo taryfy dynamiczne?

System taryf dynamicznych będzie dostępny dla użytkowników z licznikami umożliwiającymi zdalne odczyty, przy czym to dostawcy energii odpowiadają za ich instalację bez dodatkowych kosztów dla użytkownika. Pierwszym ograniczeniem jest jednak dostępność — jak informuje URE, tylko 15% konsumentów posiadało liczniki zdalnego odczytu pod koniec zeszłego roku, z prognozą wzrostu do 35% na koniec 2024 roku. Opcja ta będzie zatem początkowo ograniczona. Aktualnie, liczniki zdalnego odczytu są częściej instalowane u prosumentów, co wskazuje, że to właśnie oni najprawdopodobniej będą korzystać z „taryf dynamicznych

Poza wymogiem posiadania licznika zdalnego odczytu nie ma innych formalnych wymagań. Sprzedawcy energii jednak muszą spełniać określone warunki, w tym oferowanie umów z cenami zmiennymi, co będzie obowiązkowe dla firm obsługujących co najmniej 200 000 konsumentów. Umów się na spotkanie z jednym z naszych doradców, a dowiesz się więcej na temat taryfy dynamicznej. Zachęcamy do zapoznania się z naszą ofertą dostępną na: https://zielonae.pl/instalacje-fotowoltaiczne/. Zapraszamy do współpracy.