Masz pytania?

Śmiało! Wybierz preferowany środek komunikacji i skontaktuj się z nami, na pewno znajdziemy wspólny temat, szczególnie w zakresie rozwiązań fotowoltaicznych.

icon_widget_image Poniedziałek - Piątek (8-16) icon_widget_image ul. Długa 11, 23-200 Kraśnik icon_widget_image + (48) 510 177 778 icon_widget_image biuro@zielonae.pl

Fotowoltaika i instalacje fotowoltaiczne Lublin - Zielona Energia

Od czego zależy rozmieszczenie paneli fotowoltaicznych na gruncie lub dachu?

Instalacja fotowoltaiczna może zostać umieszczona zarówno na dachu budynku, jak i na gruncie. Rozmieszczenie modułów fotowoltaicznych zależne jest od kilku czynników, które zostały omówione szczegółowo w poniższym artykule. Czytając ten tekst, dowiecie się Państwo również, jakie są zalety montażu instalacji fotowoltaicznej na dachu lub gruncie, a także, z jakimi kosztami wiąże się każde rozwiązanie. Dzięki powyższym informacjom zyskacie Państwo wiedzę, która pomoże Wam podjąć właściwą decyzję w zakresie rozmieszczenia modułów fotowoltaicznych. W artykule opisaliśmy w skrócie właściwości i cechy obydwu rozwiązań z osobna.

Fotowoltaika na dachu budynku

Instalacje fotowoltaiczne umieszczane są bardzo często na dachach budynków mieszkalnych, gospodarczych lub firmowych. Takie rozwiązanie pozwala zaoszczędzić miejsce, a także nie ingeruje w przestrzeń mieszkalną. Warto jednak pamiętać, że montaż instalacji fotowoltaicznej na dachu zależny jest od pewnych czynników. A są to:

 • wielkość dachu i powierzchni, na której może powstać instalacja,
 • położenie geograficzne całego budynku, a także ułożenie dachu względem kierunków świata,
 • rozmieszczenie drzew i obiektów zacieniających w pobliżu obiektu,
 • konstrukcja dachu, a w szczególności ilość spadów, kąt nachylenia, a także ułożenie wywietrzników lub kominów.

Na podstawie analizy wyżej wymienionych danych, można szybko przekonać się, czy umieszczenie instalacji fotowoltaicznej na dachu danego budynku okaże się korzystnym i optymalnym rozwiązaniem. Niektóre obiekty nie spełniają wszystkich wymogów, a czasami montaż instalacji fotowoltaicznej na dachu jest po prostu mało opłacalny lub zbyt kosztowny. Oto najczęściej spotykane sytuacje:

 • zły stan techniczny dachu – instalacja może zostać zamontowana, gdyż spełnia wszystkie warunki jednak uprzednio właściciel budynku, zmuszony jest wymienić cały dach,
 • nieodpowiedni kąt nachylenia i kierunek ułożenia dachu – takie czynniki wpływają niekorzystnie na efektywność pracy instalacji. Moduły fotowoltaiczne nie będą mogły pracować w pełni wydajnie,
 • na dachu lub w pobliżu występują przeszkody, które powodują duże zacienienie – w przyszłości spowodowałoby to niską wydajność instalacji fotowoltaicznej.

Rozmieszczenie paneli fotowoltaicznych na dachu jest bardzo często wybierane przez klientów. Jest to bowiem rozwiązanie wyróżniające się ogromną estetyką i licznymi korzyściami. Na ich czele stoi łatwy montaż, bezobsługowe działanie instalacji oraz oszczędność przestrzeni. Warto jednak pamiętać, że przed podjęciem decyzji o montażu instalacji na dachu należy zawsze przeprowadzić dokładną analizę warunków lokalnych. W tym oczywiście z pomocą przychodzimy my – pracownicy Zielonej Energii.

Fotowoltaika na gruncie

Drugim rozwiązaniem w zakresie rozmieszczenia modułów fotowoltaicznych jest ich montaż na gruncie. W przypadku niektórych budynków okazuje się, że powierzchnia dachu przeznaczonego pod montaż instalacji jest zbyt mała lub instalacja umieszczona na gruncie przyniesie po prostu więcej korzyści. Instalacja fotowoltaiczna dla domu lub firmy może zostać umieszczona w obrębie całej posesji. Oczywiście jednak miejsce, w którym ma powstać inwestycja, nie może być przypadkowe.

Lokalizacja musi spełniać określone warunki, a są to:

 • odpowiedni rodzaj podłoża – musi on gwarantować stabilność i trwałość zamontowanym stelażom i całej konstrukcji,
 • brak elementów zacieniających, które mogłyby zmniejszać efektywność pracy instalacji fotowoltaicznej – mogą to być inne budynki, drzewa i inne,
 • odpowiednio duża powierzchnia,
 • możliwość ułożenia modułów fotowoltaicznych w kierunku padania promieni słonecznych – zagwarantuje to wysoką wydajność instalacji.

Montaż instalacji fotowoltaicznej na gruncie może przekładać się na spory zysk i oszczędności jej właściciela. Czasami jednak podczas montażu niezbędne jest zastosowanie dodatkowych materiałów. Przykładem może być cement, który wykorzystuje się do zbudowania solidnych fundamentów pod konstrukcję. Należy pamiętać, że instalacja fotowoltaiczna na gruncie ingeruje w przestrzeń użytkową i może zaburzać w pewnym stopniu estetykę danej posesji. Niemniej jednak w niektórych przypadkach rozmieszczenie modułów na gruncie pozwala osiągnąć o wiele lepszą wydajność instalacji a w efekcie większe oszczędności.

Montaż fotowoltaiki na dachu lub gruncie – co pomoże podjąć właściwą decyzję? 

Rozważając montaż instalacji fotowoltaicznej na dachu lub gruncie, należy skupić się na warunkach lokalnych i wpływie poszczególnych elementów na wydajność fotowoltaiki w przyszłości. To zadanie możecie Państwo zlecić nam – specjalistom w branży fotowoltaicznej. Przeprowadzając audyt u klienta, zbieramy niezbędne do przeprowadzenia wyliczeń informacje. A są to między innymi:

 • wielkość powierzchni dachu lub gruntu,
 • występowanie elementów zacieniających,
 • stan techniczny dachu, a także rodzaj jego pokrycia
 • możliwości techniczne,
 • preferencje i oczekiwania klienta.

Na podstawie dogłębnej analizy możemy przedstawić klientowi wady i zalety obydwu rozwiązań. Doskonale zdajemy sobie sprawę, że każdy klient pragnie wybrać wariant, który okaże się korzystny pod względem finansowym, oszczędnościowym, a także wydajny i efektywny. Dlatego w przygotowanej dla klienta ofercie umieszczamy informacje na temat kosztów wykonania instalacji na danej powierzchni. Jeśli jesteście Państwo zainteresowani skorzystaniem z naszej pomocy, zachęcamy do kontaktu!