Masz pytania?

Śmiało! Wybierz preferowany środek komunikacji i skontaktuj się z nami, na pewno znajdziemy wspólny temat, szczególnie w zakresie rozwiązań fotowoltaicznych.

icon_widget_image Poniedziałek - Piątek (8-16) icon_widget_image ul. Długa 11, 23-200 Kraśnik icon_widget_image + (48) 510 177 778 icon_widget_image biuro@zielonae.pl

Fotowoltaika i instalacje fotowoltaiczne Lublin - Zielona Energia

Fotowoltaika: fakty kontra mity, czyli co jest prawdą?

Sektor polskiej gospodarki związany z odnawialnymi źródłami energii, a szczególnie instalacjami fotowoltaicznymi rozwija się od pewnego czasu bardzo dynamicznie. W całym kraju powstaje coraz więcej inwestycji, które należą zarówno do klientów indywidualnych, jak i biznesowych. Wraz ze wzrostem popularności fotowoltaiki pojawia się także coraz więcej pytań, wątpliwości, a także, co nieuniknione – mitów. Opierając się na własnej wiedzy i doświadczeniu, a także zdaniu specjalistów z branży, stworzyliśmy poniżej zestawienie mitów i faktów dotyczących fotowoltaiki. Z poniższego artykułu dowiecie się zatem Państwo, które informacje są prawdziwe, a które mijają się z rzeczywistością.

Mit nr 1: Panele fotowoltaiczne nie działają w pochmurne dni, a także w okresie zimowym.

Fakt: Moduły fotowoltaiczne pochłaniają zarówno promienie słoneczne bezpośrednie, jak i rozproszone przez chmury, czy też opady atmosferyczne takie jak deszcz lub śnieg. Instalacja fotowoltaiczna jest w stanie wytwarzać energię przez cały rok. Oczywiście najlepsze warunki do pracy fotowoltaiki występują w bezchmurne i pogodne, słoneczne dni. Nie oznacza to jednak, że w przypadku niskich temperatur, a także pochmurnych zimowych dni instalacja nie będzie działała. Spadek natężenia światła padającego na panele fotowoltaiczne skutkuje jedynie niewielkim spadkiem ich sprawności.

Mit nr 2: Utrzymanie instalacji fotowoltaicznych wymagają dużych i regularnych nakładów finansowych. Niezbędna jest częsta konserwacja paneli fotowoltaicznych.

Fakt: Instalacje fotowoltaiczne są bezobsługowe, a ich sprawność i wydajność objęta jest 25-letnią gwarancją producencką. Oznacza to, że przez ten czas każda prawidłowo wykonana instalacja działa bez zarzutu. Nie ma konieczności przeprowadzania żadnych prac konserwacyjnych. Opady atmosferyczne skutecznie obmywają panele fotowoltaiczne z pyłu i zabrudzeń, dlatego ich sprawność praktycznie nie spada.

Mit nr 3: W Polsce nie ma sprzyjających warunków atmosferycznych i jest za mało słońca.

Fakt: Większość obszarów Polski cechuje się nasłonecznieniem wynoszącym powyżej 1000 kWh/m2. Co więcej, w kraju występują także regiony o znacznie wyższym nasłonecznieniu. 1000 kWh/m2 to wartość, która z powodzeniem wystarcza do efektywnego produkowania energii poprzez instalacje fotowoltaiczne. Warunki atmosferyczne wynikające z położenia geograficznego Polski gwarantują doskonałe warunki do rozwoju fotowoltaiki.

Mit nr 4: Fotowoltaika jest bardzo droga i niedostępna dla przeciętnych ludzi.

Fakt: Zarówno montaż, jak i eksploatacja instalacji fotowoltaicznych nie generują wysokich kosztów. Dzięki pojawianiu się coraz to atrakcyjniejszych programów dofinansowań koszt inwestycji znacznie maleje. Aktualne cenniki producentów paneli fotowoltaicznych, a także firm zajmujących się sprzedażą i montażem instalacji są elastyczne i dostosowane do możliwości finansowych różnego rodzaju klientów.

Mit nr 5: Inwestycja w fotowoltaikę nie zwraca się nigdy w całości lub okres zwrotu jest bardzo długi.

Fakt: Przeciętna instalacja fotowoltaiczna zwraca się już po około 5-7 latach od jej montażu. Już od pierwszego dnia działania instalacja produkuje prąd, zmniejszając tym samym koszty ponoszone na energię elektryczną.

Mit nr 6: Instalacje fotowoltaiczne są bardzo szkodliwe dla zdrowia i całego otoczenia.

Fakt: Fotowoltaika nie emituje żadnych zanieczyszczeń ani hałasów. Praca każdej instalacji jest cicha i neutralna dla środowiska oraz zdrowia ludzi i zwierząt. Dodatkowo fotowoltaika nie wytwarza szkodliwych związków, oparów czy zapachów. Instalacje fotowoltaiczne są zatem w pełni bezpieczne dla otoczenia.

Mit nr 7: Montaż paneli fotowoltaicznych w gospodarstwie domowym wymaga uzyskania pozwolenia.

Fakt: Fotowoltaika dla domu jednorodzinnego o mocy nieprzekraczającej 50 kW nie wymaga pozyskiwania żadnych pozwoleń bez względu na to, czy jest to montaż instalacji na dachu, czy też gruncie.

Mit nr 8: Instalacja fotowoltaiczna na dachu przyciąga pioruny.

Fakt: W skład instalacji fotowoltaicznej nie wchodzą żadne elementy, które mogłyby zwiększać ryzyko uderzenia piorunu. Fotowoltaika nie przyciąga, więc piorunów.

Mit nr 9: Rodzaj i marka paneli fotowoltaicznych nie mają większego znaczenia.

Fakt: Dopasowanie rodzaju paneli fotowoltaicznych, a także wybór konkretnego producenta i modelu wpływają bezpośrednio na sprawność i wydajność instalacji.

Mit nr 10: Instalacje fotowoltaiczne zamontowane na dachach mogą powodować ich przeciekanie.

Fakt: Panele fotowoltaiczne na dachu chronią jego powierzchnię. Szczeliny, które pojawiają się pomiędzy panelami, są dokładnie wypełniane, dlatego nie istnieje żadne ryzyko przeciekania.

Na koniec dodamy od siebie jeszcze jeden ciekawy mit dotyczący konkurencyjności fotowoltaiki z tradycyjnymi źródłami energii. Otóż według niektórych fotowoltaika nie ma szans, by móc realnie konkurować z innymi źródłami energii. W rzeczywistości jednak ceny instalacji fotowoltaicznych maleją, a to powoduje, iż inwestycje fotowoltaiczne stają się bardziej dostępne dla ludzi. Produkowanie własnej energii pozwala z kolei obniżać koszty związane z wykorzystaniem energii elektrycznej – należy pamiętać, że jej ceny wciąż rosną.

Chcecie Państwo dowiedzieć się więcej na temat fotowoltaiki? Skontaktujcie się z nami, a przekażemy Wam więcej sprawdzonych i rzetelnych informacji!