Masz pytania?

Śmiało! Wybierz preferowany środek komunikacji i skontaktuj się z nami, na pewno znajdziemy wspólny temat, szczególnie w zakresie rozwiązań fotowoltaicznych.

icon_widget_image Poniedziałek - Piątek (8-16) icon_widget_image ul. Długa 11, 23-200 Kraśnik icon_widget_image + (48) 510 177 778 icon_widget_image biuro@zielonae.pl

Fotowoltaika i instalacje fotowoltaiczne Lublin - Zielona Energia

Pakiet Prosumencki – nowelizacja Ustawy OZE

Zmiany klimatyczne, wzrost zanieczyszczeń powietrza, a także konieczność wdrażania działań mających na celu ochronę środowiska naturalnego – to wszystko przyczynia się do dynamicznego rozwoju branży OZE zarówno w Polsce, jak i na całym świecie. Odnawialne źródła energii są dzisiaj coraz częściej wybierane przez klientów biznesowych. Fotowoltaika dla firm to korzystne rozwiązanie, które pozwala zminimalizować wydatki na energię elektryczną. W celu zachęcenia przedsiębiorców do inwestowania w fotowoltaikę, a także zagwarantowania im licznych udogodnień wprowadzono Pakiet Prosumencki, który jest ważnym elementem nowelizacji Ustawy OZE z 2019 roku. Poniżej przygotowaliśmy szereg ważnych informacji na temat Pakietu Prosumenckiego. Artykuł pomoże, więc Państwu zrozumieć:

 • Co to jest Pakiet Prosumencki?
 • Kto może skorzystać z Pakietu Prosumenckiego?
 • Jakie korzyści zapewnia Pakiet Prosumencki?
 • Jakie firmy mogą korzystać z Pakietu Prosumenckiego w 2020 roku?

Dzięki informacjom zawartym w artykule dowiecie się również, czym są mikroinstalacje fotowoltaiczne, a także przekonacie się, co możecie zyskać, stając się Prosumentami.

Co to jest Pakiet Prosumencki?

Pakiet Prosumencki to element ustawy OZE, która obowiązuje od 29.08.2019 roku. Jego głównym założeniem jest umożliwienie średnim oraz małym przedsiębiorstwom stania się Prosumentami. Warto, więc tutaj przypomnieć czym jest Prosument. Otóż jest to podmiot, który produkuje energię elektryczną na swoje własne potrzeby w mikroinstalacji i jest on odbiorcą końcowym energii. Nowelizacja Ustawy OZE i wdrożenie Pakietu Prosumenckiego umożliwiło zatem przedsiębiorcom, którzy posiadają instalacje fotowoltaiczne o mocy do 50 kW, magazynowanie nadwyżek energii oraz korzystanie z atrakcyjnych systemów opustów.

Dodatkowo Pakiet Prosumencki wnosi również inne zmiany, a oto kilka z nich:

 • zaliczenie do grona prosumentów spółdzielni energetycznych,
 • wydłużenie cykli rozliczeniowych do 12 miesięcy,
 • brak konieczności tworzenia projektów budowlanych dla instalacji poniżej 6,5 kW.

Ważną zmianą jest również możliwość wykonywania mikroinstalacji fotowoltaicznych na obszarach, które w planach miejscowych nie mają przeznaczenia produkcyjnego. Wraz z wejściem w życie nowelizacji Ustawy OZE zapewniony został dostęp do udogodnień i ułatwień prosumenckich – zarówno w przypadku klientów indywidualnych, jak i przedsiębiorstw.

Kto może skorzystać z Pakietu Prosumenckiego?

Nowelizacja Ustawy OZE wprowadziła ważną zmianę, która pozwoliła małym i średnim przedsiębiorcom korzystanie z programu prosumenckiego.

Od 29 sierpnia 2019 roku prosumentami mogą być między innymi:

 • gospodarstwa domowe,
 • firmy,
 • spółdzielnie mieszkaniowe oraz wspólnoty,
 • stowarzyszenia oraz fundacje,
 • kościoły,
 • związki sportowe,
 • osoby fizyczne, które prowadzą gospodarstwo hodowlane, rolne lub sadownicze.

Umożliwienie przedsiębiorcom stania się prosumentami to jednocześnie ułatwienie i zachęta do inwestowania pieniędzy w instalacje fotowoltaiczne, które mogą zagwarantować spore obniżenie kosztów związanych z wykorzystywaniem energii elektrycznej przez firmy. Spółdzielnie mieszkaniowe tworzone na obszarze gmin wiejskich czy też miejskich, będą mogły korzystać w pełni z rozliczania energii w systemie opustów. Pakiet Prosumencki jest kolejnym krokiem do osiągania zamierzonego celu, jakim jest rozwój energetyki odnawialnej w Polsce.

Jakie korzyści zapewnia Pakiet Prosumencki?

Jedną z największych zalet Pakietu Prosumenckiego jest gwarancja korzystnego systemu rozliczania i bilansowania energii. Opusty wynoszą kolejno:

 • 0, 8 w przypadku instalacji o mocy do 10 kW,
 • 0,7 w przypadku mikroinstalacji od 10 do 50 kW

Oznacza to, że przedsiębiorcy mogą odbierać kolejno 80% oraz 70% energii wprowadzonej do sieci. Nie wiąże się do z dodatkowymi opłatami. Pakiet Prosument ma zachęcić konsumentów energii elektrycznej do inwestowania w odnawialne źródła energii.

Do korzyści takiego rozwiązania można zaliczyć:

 • uniezależnienie się od wzrastających cen prądu – rok 2020 rozpoczął się wdrażaniem podwyżek cen energii elektrycznej. Fotowoltaika pozwala zabezpieczyć się przed wzrostem ponoszonych na ten cel kosztów,
 • czynny udział w ochronie środowiska naturalnego – zmniejszenie emisji zanieczyszczeń, a także ograniczenie korzystania z zasobów nieodnawialnych jest dzisiaj wręcz koniecznością.

Jakie firmy mogą korzystać z Pakietu Prosument w 2020 roku?

Pakiet Prosumencki obejmuje przedsiębiorców, którzy wytwarzają energię elektryczną w mikroinstalacjach o mocy do 50 kW. Według obserwacji w roku 2018 w Polsce powstało od 28 do 36 tysięcy mikroinstalacji fotowoltaicznych, a w roku 2019 utrzymała się tendencja rosnąca. Firmy, które w roku 2020 będą mogły stać się prosumentami, mogą należeć do różnych branż. Wytwarzanie energii nie może być jednak głównym obszarem działalności przedsiębiorstw.

Chcesz dowiedzieć się więcej na temat Pakietu Prosumenckiego? Skontaktuj się z nami, a uzyskasz fachową pomoc! Dla nas nie ma znaczenia czy jesteś klientem indywidualnym, czy biznesowym! Zapraszamy.