Masz pytania?

Śmiało! Wybierz preferowany środek komunikacji i skontaktuj się z nami, na pewno znajdziemy wspólny temat, szczególnie w zakresie rozwiązań fotowoltaicznych.

icon_widget_image Poniedziałek - Piątek (8-16) icon_widget_image ul. Długa 11, 23-200 Kraśnik icon_widget_image + (48) 510 177 778 icon_widget_image biuro@zielonae.pl

Fotowoltaika i instalacje fotowoltaiczne Lublin - Zielona Energia

Jaka wielkość i moc instalacji będzie odpowiednia dla mojego budynku?

Jak dopasować odpowiednią moc instalacji fotowoltaicznej dla domu jednorodzinnego? Skąd wiadomo, jaka wielkość instalacji będzie właściwa dla obiektu należącego do danego przedsiębiorstwa? Czy da się uniknąć błędów w postaci zbyt dużej lub za małej instalacji fotowoltaicznej? Odpowiedzi na te wszystkie pytania znajdziecie w poniższym artykule! Zebraliśmy w nim informacje, które pozwolą Państwu zrozumieć:

  • Co wpływa na dobór wielkości instalacji fotowoltaicznej?
  • Jak wygląda dobór instalacji fotowoltaicznej w praktyce?

Dobór odpowiedniej wielkości instalacji fotowoltaicznej jest tak naprawdę pierwszym krokiem w stronę dokonania opłacalnej i efektywnej inwestycji i to bez względu na to, czy w grę wchodzi fotowoltaika do domu, czy też firmy. Zapraszamy zatem do przyjemnej lektury!

Co wpływa na dobór wielkości instalacji fotowoltaicznej?

Na początku przyjrzymy się wszystkim czynnikom, które wpływają na dobór mocy instalacji fotowoltaicznej zarówno w przypadku gospodarstw domowych, jak i pozostałych obiektów.

Przede wszystkim są to:

  • wielkość powierzchni, na której powstać ma instalacja fotowoltaiczna – może to być dach budynku lub grunt,
  • lokalizacja danego obiektu – pod uwagę bierze się ekspozycję powierzchni dachu lub gruntu względem słońca,
  • kąt nachylenia połaci dachowej i analiza zacienienia – w przypadku instalacji powstającej na dachu budynku,
  • realne zużycie prądu przez dane gospodarstwo domowe lub przedsiębiorstwo – analizowane jest ogólne zapotrzebowanie na energię elektryczną.

Na podstawie powyższych informacji można przejść do projektowania i dostosowywania wielkości instalacji fotowoltaicznej. Wpływ na wybór mocy instalacji może mieć oczywiście sam klient – zawsze bierzemy bowiem pod uwagę jego zdanie. W tej kwestii lepiej jednak zaufać profesjonalistom, którzy zadbają o dobór odpowiedniej instalacji fotowoltaicznej gwarantującej nie tylko szybki zwrot inwestycji, ale także pokrycie zapotrzebowania na prąd.

Jak wygląda dobór instalacji fotowoltaicznej w praktyce?

Jedno z pierwszych spotkań z zainteresowanym zakupem instalacji fotowoltaicznej klientem polega zawsze na zebraniu niezbędnych informacji, które pozwolą dopasować wielkość inwestycji. Pod uwagę brane są czynniki takie jak wspomniane już wyżej zapotrzebowanie na prąd czy też warunki lokalne. Zacznijmy jednak od początku. W praktyce bowiem dobór instalacji fotowoltaicznej składa się z trzech najważniejszych kroków, a są to:

  1. Przeprowadzenie szczegółowego wywiadu z klientem – na tym etapie zapoznajemy się z rocznym zużyciem prądu przez dane gospodarstwo domowe lub przedsiębiorstwo. Podstawą do właściwej analizy jest przedstawienie rachunków za prąd z poprzednich lat lub miesięcy. Dodatkowo analizujemy również zapotrzebowanie na energię w przyszłości – ważnym czynnikiem są ewentualne zmiany, które mogą zostać wprowadzone w danym gospodarstwie lub firmie (zakup energooszczędnych urządzeń, zmiana ogrzewania na elektryczne lub zakup dodatkowych urządzeń, które stale zasilane są energią elektryczną).
  2. Przeprowadzenie wizji lokalnej – doświadczony specjalista uważnie przygląda się powierzchni, na której ma powstać instalacja fotowoltaiczna. W przypadku połaci dachowej analizuje jej wielkość, kąt nachylenia, a także ewentualne zacienienie. Gdy w grę wchodzi powierzchnia gruntu, „pod lupę” brana jest jej wielkość i zacienienie. Ważnym czynnikiem jest zawsze również ogólna ekspozycja na słońce w przypadku każdej powierzchni przeznaczonej pod instalację fotowoltaiczną.
  3. Obliczenie właściwej mocy instalacji fotowoltaicznej – jest to ostatni etap, który pozwala dobrać odpowiednią wielkość instalacji fotowoltaicznej zarówno na gruncie, jak i dachu. Na podstawie zebranych informacji i posługując się specjalnym wzorem, specjalista dokonuje obliczeń, które ukazują przybliżoną moc instalacji fotowoltaicznej dedykowaną dla danego obiektu.

Oszacowanie realnego zużycia energii przez dany obiekt, a także dostosowanie wielkości instalacji do warunków lokalnych pozwala na uniknięcie błędów w postaci zaprojektowania zbyt małej lub dużej instalacji fotowoltaicznej. Dokładna analiza zebranych informacji umożliwia dokonanie właściwych obliczeń, a to w efekcie przekłada się na dobór odpowiedniej mocy instalacji dla danego obiektu. Odpowiednia moc fotowoltaiki to z kolei liczne korzyści czego przykładem są: szybki zwrot inwestycji, zaspokajanie potrzeb energetycznych gospodarstwa domowego lub przedsiębiorstwa, a także rozsądnie zainwestowane pieniądze.

Zachęcamy do kontaktowania się z nami w celu uzyskania fachowej porady i sprawnej pomocy w doborze właściwej mocy instalacji fotowoltaicznej dla domu lub firmy!