Masz pytania?

Śmiało! Wybierz preferowany środek komunikacji i skontaktuj się z nami, na pewno znajdziemy wspólny temat, szczególnie w zakresie rozwiązań fotowoltaicznych.

icon_widget_image Poniedziałek - Piątek (8-16) icon_widget_image ul. Długa 11, 23-200 Kraśnik icon_widget_image + (48) 510 177 778 icon_widget_image biuro@zielonae.pl

Fotowoltaika i instalacje fotowoltaiczne Lublin - Zielona Energia

Jakie będą podwyżki cen prądu w roku 2020?

Polska gospodarka rozwija się bardzo dynamicznie, a my sami coraz chętniej sięgamy po nowoczesne rozwiązania technologiczne. To wszystko powoduje, że zapotrzebowanie na energię wciąż wzrasta. Na całym świecie zauważalny jest wyraźnie wzrost konsumpcji prądu. W roku 2019 pojawiła się najwyższa wartość od 2010 roku – zapotrzebowanie na energię w skali światowej wzrosło aż o 4%. Stąd też pod koniec 2019 roku pojawiły się pierwsze wzmianki na temat podwyżek cen prądu w Polsce w roku 2020. Czy to prawda, że ceny prądu poszybują w górę? Jeśli tak, to jakich stawek możemy się spodziewać? Poniżej przygotowaliśmy dla Państwa artykuł, w którym umieściliśmy zbiór najważniejszych informacji o cenach prądu w 2020 roku. Czytając poniższy tekst, dowiesz się między innymi:

  • Ile wyniosą podwyżki cen prądu w roku 2020 dla gospodarstw domowych?
  • Ile wyniosą podwyżki cen prądu w roku 2020 dla firm?
  • Dlaczego wzrastają ceny za prąd w roku 2020?

Zapraszamy do zapoznania się z informacjami na temat wzrostu cen prądu i prognozami cen na rok 2020, a także sposobami na zabezpieczenie się przed wzrostem kosztów.

Ile wyniosą podwyżki cen prądu w roku 2020 dla gospodarstw domowych?

Rok 2020 przyniesie wiele zmian w energetyce. Już dzisiaj wiemy, że podwyżki cen obejmą nie tylko przedsiębiorstwa, ale i gospodarstwa domowe. Największe spółki energetyczne, a mianowicie:  PGE, Enea, Tauron oraz Energa nalegały na podniesienie cen energii dla gospodarstw domowych nawet o 40%. 17 grudnia 2019 roku Urząd Regulacji Energetyki zatwierdził taryfę dystrybucyjną i taryfę na sprzedaż energii na 2020 r. dla Tauronu, a w dniu 30 grudnia 2019 roku dla Enei i Energii Obrót. Z kolei 3 stycznia 2020 roku URE zatwierdziło taryfę na sprzedaż energii przez PGE Obrót.

Średni wzrost rachunków w przypadku konkretnej spółki wynosić będzie zatem:

  • PGE Obrót w sieci PGE Dystrybucja – 10,5% – 11%,
  • Enea przyłączona do sieci dystrybucyjnej Enea Operator – 12,2%,
  • Tauron Sprzedaż w sieci Tauron Dystrybucja – 11,4 –12,9%,
  • Energa Obrót w sieci Energa Operator – 11,3%.

Sprzedawcy prądu mogą wprowadzić zmiany w cenach od 13 stycznia 2020 roku. Co ważne na rachunkach konsumentów pojawi się także nowa opłata, a mianowicie „opłata mocowa”. Ma to być kwota, która przeznaczona zostanie na utrzymanie elektrowni i rezerw energetycznych.

Ceny prądu dla gospodarstw indywidualnych wzrosną zatem w każdym przypadku przynajmniej o kilka złotych.

Ile wyniosą podwyżki cen prądu w roku 2020 dla firm?

W lipcu 2019 roku wdrożone zostały już podwyżki za prąd dla firm. Nie jest to jednak koniec, gdyż prognozowane są kolejne w roku 2020. Nadal jednak nie są znane dokładne wartości podwyżek cen prądu dla przedsiębiorstw. Eksperci twierdzą, że mogą one wynieść nawet do 30-40%. Wdrażane zmiany w taryfach i cenach mają dotknąć najbardziej sektor MŚP, czyli małych i średnich przedsiębiorstw. Efektem tego ma być wzrost inwestycji w OZE, czyli Odnawialne Źródła Energii.

Dlaczego wzrastają ceny za prąd?

Na podwyżki cen prądu w 2020 roku wpływa wiele czynników, a kilka z nich zostało wymienione poniżej. Spółki energetyczne żądały już od pewnego czasu podwyżek cen prądu, a wraz z rozpoczęciem roku 2020 zmiany te zostały wprowadzone w życie. Głównymi powodami takich żądań, a tym samym wzrostu cen energii są:

  • wzrost ceny węgla kamiennego, który jest podstawą całej polskiej energetyki,
  • zamrożenie cen energii elektrycznej w roku 2019,
  • wzrost opłat za emisję dwutlenku węgla.

Biorąc pod uwagę powyższe czynniki, można spodziewać się, że wzrost opłat za energię w roku 2020 to nie koniec. Specjaliści prognozują bowiem na kolejne lata wciąż rosnącą tendencję cen za prąd. Czy można w jakiś sposób zabezpieczyć się przed tym zjawiskiem? Na szczęście, tak. Skutecznym rozwiązaniem są odnawialne źródła energii. Zmiana dotychczasowego źródła energii elektrycznej i inwestycja w fotowoltaikę przynosi wiele korzyści, a jedną z nich jest obniżenie rachunków za prąd.

Nie chcesz płacić wysokich rachunków za prąd? A może szukasz informacji na temat fotowoltaiki?

Skontaktuj się z nami, a odpowiemy na Twoje pytania! Zapraszamy.