Masz pytania?

Śmiało! Wybierz preferowany środek komunikacji i skontaktuj się z nami, na pewno znajdziemy wspólny temat, szczególnie w zakresie rozwiązań fotowoltaicznych.

icon_widget_image Poniedziałek - Piątek (8-16) icon_widget_image ul. Długa 11, 23-200 Kraśnik icon_widget_image + (48) 510 177 778 icon_widget_image biuro@zielonae.pl

Fotowoltaika i instalacje fotowoltaiczne Lublin - Zielona Energia

Z czego składa się instalacja fotowoltaiczna i na czym polega jej działanie?

Zadaniem instalacji fotowoltaicznej jest zawsze przetwarzanie promieniowania słonecznego na energię elektryczną, która może zostać wykorzystana przez dane gospodarstwo czy obiekt lub też odsprzedana, a także magazynowana. Takie działanie jest efektem zastosowania w każdej instalacji konkretnych elementów. Jakich? Dowiesz się, czytając poniższy artykuł!

Z czego składa się instalacja fotowoltaiczna?

Prawidłowo wykonana instalacja fotowoltaiczna składa się z kilku elementów, które ze sobą współpracują – w efekcie przetwarzając energię słoneczną w elektryczną i dając szerokie możliwości właścicielom danego obiektu. W skład takiego zestawu fotowoltaicznego wchodzą:

  • panele fotowoltaiczne – wykonane z ogniw fotowoltaicznych,
  • inwerter, czyli inaczej falownik – odpowiada on za przetworzenie prądu stałego w zmienny
  • przewody łączeniowe i okablowanie,
  • zestawy montażowe – służące do przymocowania konkretnych elementów instalacji do powierzchni,
  • akumulator wraz z regulatorem ładowania – zależne jest to jednak od rodzaju instalacji (off-grid – wyspowa lub przyłączona do sieci elektroenergetycznej on-grid),
  • liczników zużycia i produkcji energii.

Jednym z ważniejszych elementów instalacji fotowoltaicznej jest również rozdzielnica prądu stałego. Gwarantuje ona bezpieczeństwo i sprawność instalacji. Głównym zadaniem tego urządzenia jest zabezpieczanie tych elementów, które mają kontakt z napięciem stałym. W efekcie instalacja chroniona jest przed przepięciami.

Jak działają panele fotowoltaiczne?

Zadaniem paneli fotowoltaicznych jest zmiana energii słonecznej w elektryczną o mocy 230 V. Każdy moduł fotowoltaiczny złożony jest z ogniw krzemowych, które połączone są równolegle lub szeregowo. W chwili, gdy promień słoneczny (fachowa nazwa jednostki światła to foton) pada na płytkę krzemową, jest on pochłaniany przez krzem. W efekcie energia elektryczna zostaje przekształcona w prąd stały. Taki prąd nie nadaje się jednak do wykorzystania w gospodarstwie, dlatego niezbędne jest zamontowanie kolejnego elementu, a mianowicie inwertera.

Jak działa inwerter?

Inwerter, a inaczej falownik odgrywa ważną rolę w działaniu instalacji fotowoltaicznej. Otóż to właśnie to urządzenie przetwarza prąd o stałym napięciu na prąd o napięciu zmiennym, który nadaje się do wykorzystania przez gospodarstwo. Większość inwerterów można podłączyć do internetu, a dzięki specjalnym aplikacjom możliwe jest śledzenie na bieżąco pracy instalacji z dowolnego miejsca. Rozwiązanie to daje możliwość:

  • sprawdzenia pracy instalacji fotowoltaicznej w poszczególnych okresach,
  • porównania pracy instalacji w konkretnych miesiącach i latach,
  • sprawdzenia wysokości oszczędności.

Powstały w wyniku pracy inwertera prąd zmienny może zostać wykorzystany do zasilania wszystkich urządzeń w gospodarstwie domowym lub firmie.

Jaką rolę odgrywają pozostałe elementy instalacji fotowoltaicznej?

Specjalne przewody łączeniowe, a także zestawy i systemy montażowe muszą zawsze zostać dopasowane do rodzaju instalacji, jej wielkości i miejsca montażu. Do czego służą przewody i okablowanie? Do połączenia ze sobą paneli fotowoltaicznych oraz inwertera, a także podłączenia inwertera do rozdzielnicy. Z kolei dzięki dopasowanym zestawom montażowym możliwe jest zamocowanie całej konstrukcji na dachu lub gruncie. Montaż powinien być wykonywany przez profesjonalną ekipę monterską.

Szukasz więcej informacji na temat budowy instalacji fotowoltaicznej?

A może chcesz dokładniej zapoznać się z działaniem konkretnych elementów?

Skontaktuj się z nami, a przekażemy Ci swoją wiedzę i udzielimy odpowiedzi na Twoje pytania!