Masz pytania?

Śmiało! Wybierz preferowany środek komunikacji i skontaktuj się z nami, na pewno znajdziemy wspólny temat, szczególnie w zakresie rozwiązań fotowoltaicznych.

icon_widget_image Poniedziałek - Piątek (8-16) icon_widget_image Jacków 137A, 21-007 Mełgiew icon_widget_image + (48) 510 177 778 icon_widget_image biuro@zielonae.pl

Fotowoltaika i instalacje fotowoltaiczne Lublin - Zielona Energia

Czym różnią się ogniwa monokrystaliczne od polikrystalicznych? Jakie są inne rodzaje paneli fotowoltaicznych?

Producenci paneli fotowoltaicznych oferują dziś kilka ich rodzajów, z których najbardziej popularne są panele fotowoltaiczne monokrystaliczne oraz polikrystaliczne. Nie są to jednak jedyne dostępne na rynku warianty, choć zdecydowanie są one najczęściej spotykane zarówno w Polsce, jak i całej Europie. Z artykułu, który przygotowaliśmy poniżej, dowiesz się wielu informacji i ciekawostek na temat wszystkich rodzajów paneli fotowoltaicznych, a także poznasz dokładnie właściwości poszczególnych ogniw i pojawiające się między nimi różnice.

Jakie są rodzaje ogniw fotowoltaicznych?

Wśród dostępnych aktualnie paneli fotowoltaicznych wyróżnić można dwa główne rodzaje. Są to:

 1. Ogniwa krzemowe pierwszej generacji, czyli grubowarstwowe. Dzielą się one na:
  • fotowoltaiczne ogniwa monokrystaliczne,
  • fotowoltaiczne ogniwa polikrystaliczne.
 2. Ogniwa fotowoltaiczne drugiej generacji, czyli cienkowarstwowe, a wśród nich:
  • ogniwa fotowoltaiczne amorficzne,
  • ogniwa fotowoltaiczne CdTe,
  • ogniwa fotowoltaiczne CIGS.

Poniżej przedstawiliśmy i opisaliśmy szczegółowo każdy rodzaj paneli. Dzięki temu poznasz zalety oraz wady każdego rozwiązania.

Ogniwa fotowoltaiczne polikrystaliczne

Fotowoltaiczne ogniwa polikrystaliczne należą do najczęściej wykorzystywanych na rynku polskim oraz europejskim. Wytwarzane są one z wykrystalizowanego bloku krzemowego. Takie ogniwo składa się z wielu małych kryształów krzemu i formowane jest na kształt prostokąta. Dzięki temu ogniwa zapełniają całą powierzchnię panela fotowoltaicznego. Zauważalnym zjawiskiem w przypadku takich paneli jest delikatne iskrzenia na słońcu – jest to efekt połączenia wielu kryształów krzemu. Sprawność paneli polikrystalicznych wynosi około 14%-18%. Co ważne są one bardzo odporne na działanie czynników atmosferycznych.

Fotowoltaiczne ogniwa monokrystaliczne

Drugim wariantem ogniw z I generacji są ogniwa fotowoltaiczne monokrystaliczne. One również wykonywane są na bazie krzemu, jednak w tym przypadku jest to jeden duży kryształ. Ogniwa formowane są na kształt ośmiokątów (rzadziej innych wielokątów), dlatego też nie pokrywają one powierzchni całego panela.  Ogniwa monokrystaliczne wyróżniają się wysoką sprawnością – najczęściej jest to zakres pomiędzy 18, a 22%, a także bardzo wysoką jakością.

Ogniwa fotowoltaiczne amorficzne

Fotowoltaiczne ogniwa amorficzne wykonane są z krzemu amorficznego, który jest niewykrystalizowany. Wyróżniają się one bordowym kolorem i brakiem widocznych struktur kryształów krzemu. Ogniwa te cechują się dość niską sprawnością na poziomie 6-10%. Podczas produkcji ogniw amorficznych na powierzchnię szkła lub stali nanoszone są cienkie warstwy krzemu amorficznego, który aktualnie jest najtańszym materiałem służącym do produkcji ogniw fotowoltaicznych.

Fotowoltaiczne ogniwa CDTE

Ogniwa fotowoltaiczne CDTE wykonane są z tellurku kadmu. Najczęściej pojedyncze ogniwo w kolorze czerwonym tworzy jeden moduł fotowoltaiczny o sprawności 10-12%. Takie ogniwa stosuje się najczęściej w miejscach, w których występują dość długo wysokie temperatury, gdyż jedynie w takich warunkach są one mniej podatne na spadek wydajności.

Fotowoltaiczne ogniwa CIGS

Ogniwa fotowoltaiczne CIGS powstają z połączenia pierwiastków: miedzi, galu, selenu i ingu. W tym przypadku również dość często cały pojedynczy moduł wykonany jest z jednego ogniwa CIGS. Do wydajnego działania taki panel potrzebuje jednak sporej powierzchni, a jego sprawność wynosi 12-14%.

Wszystkie fotowoltaiczne ogniwa cienkowarstwowe łączy dość niska cena. Są one narażone na występowanie korozji, a przez to mętnienie. W efekcie z czasem może dochodzić do spadku ich sprawności. Z tego powodu panele fotowoltaiczne II generacji cieszą się mniejszą popularnością niż panele I generacji.

Panele fotowoltaiczne monokrystaliczne, a polikrystaliczne – różnice

Czym różnią się fotowoltaiczne panele monokrystaliczne od polikrystalicznych? Przede wszystkim budową, a co za tym idzie sprawnością i ceną. Ogniwa monokrystaliczne wykonane są z jednego dużego kryształu krzemu o wysokiej jakości. W efekcie są one droższe. Ogniwa te mają jednak wysoką sprawność energetyczną – 18-22%. W przypadku ogniw polikrystalicznych górna granica sprawności wynosi 18%, więc jest ona niższa. Jednocześnie panele polikrystaliczne są o wiele tańsze, dlatego są bardziej dostępne na rynku. Panele polikrystaliczne wyróżniają się ciemnoniebieskim kolorem, natomiast monokrystaliczne występują w ciemnej, niemalże czarnej barwie. Oba warianty wyróżniają się wysoką odpornością na czynniki atmosferyczne.

Nie wiesz jakie panele fotowoltaiczne wybrać?

Skontaktuj się z nami! Udzielimy Ci wyczerpujących informacji i doradzimy, które rozwiązanie będzie najlepsze dla Ciebie!