Na czym polega prosument lokatorski?
Na początku listopada 2023 roku w życie weszły zmiany w ustawie OZE, które ułatwią mieszkańcom budynków wielorodzinnych produkcję energii. Prosument lokatorski, bo o nim mowa to nowa koncepcja opracowana przez Ministerstwo Rozwoju i Technologii.
Rozliczanie energii wyprodukowanej przez prosumenta lokatorskiego:
- za energię wytworzoną i zużytą w ciągu tej samej godziny prosument lokatorski nie będzie płacił jej ceny ani ponosił zmiennych opłat dystrybucyjnych, ponieważ będzie ona stanowić autokonsumpcję,
- nadwyżki godzinowe sprzedawca przeliczy na depozyt prosumencki po miesięcznej cenie rynkowej (od 1 lipca 2024 r. – po cenie godzinowej). Na koniec danego okresu rozliczeniowego środki zostaną wypłacone w 100% na wskazane konto.
Środki te będzie można przeznaczyć na rozliczenie zobowiązań prosumenta z tytułu zakupu energii elektrycznej lub obniżenie opłat.
Jakie są warunki?
- przyłączenie instalacji z licznikiem części wspólnej budynku wielolokalowego,
- budynek musi mieć w przeważającej mierze funkcję mieszkalną,
- mikroinstalacja o mocy do 50 kW musi być zlokalizowana na budynku,
- moc instalacji nie może być większa niż moc przyłączeniowa całego budynku,
- należy złożyć wniosek do sprzedawcy energii w celu uzyskania statusu prosumenta lokatorskiego.
Prosument lokatorski to jedno z wielu nowych rozwiązań dla rynku odnawialnych źródeł energii, które odmienią rynek OZE w Polsce.
Chcesz dowiedzieć się więcej na temat oferowanej przez nas fotowoltaiki? Wejdź na: fotowoltaika Lublin. Zachęcamy do kontaktu: + (48) 510 177 778.