Pompa ciepła vs kocioł gazowy
Od pewnego czasu dużym zainteresowaniem wśród konsumentów cieszą się pompy ciepła. Są stosowane na szeroką skalę zarówno w domach jednorodzinnych, jak i przedsiębiorstwach. Dość często wybieranym rozwiązaniem są także kotły gazowe. Obie opcje mają swoich zwolenników, jak i przeciwników. Wzrost ceny gazu i energii skłania konsumentów do rozważań nad tym, które rozwiązanie jest bardziej opłacalne i bezpieczne. Dlatego też przeanalizowaliśmy obydwa warianty, a poniżej dzielimy się spostrzeżeniami.
Kocioł gazowy – ogrzewanie w 2023 roku
Aktualnie mamy do czynienia ze spadkiem giełdowej ceny gazu, dlatego na rynku zauważono znaczny wzrost zainteresowania kotłami gazowymi. Ogrzewanie gospodarstw domowych w ten sposób jest dość popularne i dość opłacalne. Jednak w roku 2022, gdy wśród konsumentów istniały obawy, że gazu może zabraknąć, zainteresowanie kotłami znacznie spadło. Należy jednak pamiętać, że podczas wyboru urządzenia grzewczego nie możemy kierować się chwilową sytuacją gospodarczą. Takiego wyboru dokonujemy w wieloletniej perspektywie. Warto zatem uwzględnić najważniejszy czynnik, a mianowicie prognozę cen gazu. Według danych i prognoz w następnych latach można spodziewać się wzrostu cen gazu ziemnego. Relacja ceny energii elektrycznej do ceny gazu będzie kształtować się następująco:
- do 2030 roku: w proporcji 2,5:1,
- po 2030 roku: w proporcji 2:1,
- po 240 roku: 1,7:1
Na podstawie tychże prognoz można odnieść wrażenie, iż opłacalność zakupu urządzenia grzewczego bazującego na energii elektrycznej będzie mało opłacalna. Jednak w przypadku pomp ciepła jest inaczej. Sprawność pomp ciepła wynosi aż kilkaset procent, z kolei średnia roczna sprawność kotłów gazowych nie przekracza 100%. Dlatego w dłuższej perspektywie to jednak pompy ciepła są korzystniejsze pod względem opłacalności. Co istotne, prognozuje się, iż cena gazu dla przemysłu może w przyszłości zrównać się z ceną energii.
Czy opłaca się zainwestować w pompę ciepła?
Polska Organizacja Rozwoju Technologii Pomp Ciepła przekazała, iż w I kwartale 2023 roku sprzedano aż 43-47 tysięcy pomp ciepła. PORT PC szacuje, iż po uwzględnieniu relacji cen gazu do energii w istniejących budynkach jednorodzinnych wyposażonych w pompę ciepła typu powietrze-woda oszczędności mogą wynieść około:
- 20% do 2030 roku,
- 33% do 2035 roku,
- 43% od 2040 roku.
Według zapowiedzi nowej Polityki Energetycznej Polski do 2040 roku zmiana strategii energetycznej pozwoli obniżyć koszty produkcji energii w Polsce. Aktualnie średni koszt produkcji energii w kraju wynosi 600 zł/ MWh (luty 2023). W następnych latach można spodziewać się obniżenia kosztów:
- 551 zł/MWh w 2025 roku,
- 370 zł/MWh w 2030 roku,
- 229 zł/MWh w 2040 roku.
Zgodnie z zapowiedzią URE spadku cen energii można spodziewać się już w 2024 roku.
Fotowoltaika, a tańsze rachunki
Wyposażenie domu lub dowolnego obiektu, w którym znajduje się pompa ciepła w instalację fotowoltaiczną, pozwala zyskać niezależność od podwyżek cen energii. Po zastosowaniu w budynku fotowoltaiki eksploatacja pompy ciepła jest tańsza o 30-50%. Dodatkowe uzupełnienie budynku o magazyn energii pozwala jeszcze bardziej zwiększyć autokonsumpcję energii, a także opłacalność całej inwestycji.
Jeśli zastanawiasz się nad zakupem pompy ciepła, zachęcamy do nawiązania z nami kontaktu: + (48) 510 177 778. Więcej informacji znajdziesz na: Pompy ciepła Lublin. Zapraszamy.