Masz pytania?

Śmiało! Wybierz preferowany środek komunikacji i skontaktuj się z nami, na pewno znajdziemy wspólny temat, szczególnie w zakresie rozwiązań fotowoltaicznych.

icon_widget_image Poniedziałek - Piątek (8-16) icon_widget_image Jacków 137A, 21-007 Mełgiew icon_widget_image + (48) 510 177 778 icon_widget_image biuro@zielonae.pl

Fotowoltaika i instalacje fotowoltaiczne Lublin - Zielona Energia

Rynek fotowoltaiczny w Polsce w 2023 roku – prognozy

Według danych udostępnionych przez Instytut Energetyki Odnawialnej, w 2022 roku Polska była drugim co do wielkości rynkiem fotowoltaicznym w Europie (pod względem inwestycji). Pod koniec 2022 roku zainstalowana moc fotowoltaiki przekroczyła 12,4 GW. Oznaczało to rekordowy przyrost, bo aż o 4,7 GW w stosunku do roku 2021. Aż o 40% wzrosła też liczba instalacji prosumenckich. Całkowita ich moc zainstalowana wyniosła pod koniec roku 9,3 GW. Czy taka tendencja wzrostowa może utrzymać się nadal w 2023 roku? Instytut ocenił, jak będzie rozwijał się polski rynek fotowoltaiczny w następnych latach. Poniżej dzielimy się z Wami tymi informacjami.

Jak wygląda rynek fotowoltaiczny w Polsce?

Dane przekazane przez Instytut Energetyki Odnawialnej wskazują, iż pod koniec I kwartału 2023 roku moc zainstalowana instalacji fotowoltaicznych przekroczyła 13 GW, z czego:

  • 74% to instalacje prosumenckie,
  • 21% stanowią małe instalacje o mocy do 1000 kW,
  • 5% to farmy fotowoltaiczne.

Według prognoz w kolejnych latach nastąpi wzrost zainstalowanej mocy szczególnie w przypadku farm fotowoltaicznych. Rozwój nowych mocy może być ograniczony jedynie przez zdolności przyłączenia do sieci. Mimo to w 2023 roku przewidywany jest kolejny rekord w zakresie przyrostu mocy fotowoltaiki. Zakłada się, iż pod koniec roku moc ta może wynieść około 18 GW, a ogólny przyrost może przekroczyć 6 GW.

Jak prezentują się perspektywy na kolejne lata?

Prognozy ukazują, że w 2023 roku obroty handlowe na krajowym rynku fotowoltaicznym mogą wynieść nawet około 29 mld zł, a wartość inwestycji może plasować się na poziomie 20 mld zł. A jak wyglądają dalsze perspektywy? Otóż pod koniec 2025 roku moc elektrowni fotowoltaicznych w kraju może wzrosnąć do 26 GW. Jeśli tak się stanie branża fotowoltaiczna, będzie jednym z ważniejszych sektorów polskiej gospodarki.

Zachęcamy do zapoznania się z naszą ofertą: Instalacje fotowoltaiczne Lublin i skorzystania z dostępnych rozwiązań OZE.