Masz pytania?

Śmiało! Wybierz preferowany środek komunikacji i skontaktuj się z nami, na pewno znajdziemy wspólny temat, szczególnie w zakresie rozwiązań fotowoltaicznych.

icon_widget_image Poniedziałek - Piątek (8-16) icon_widget_image Jacków 137A, 21-007 Mełgiew icon_widget_image + (48) 510 177 778 icon_widget_image biuro@zielonae.pl

Fotowoltaika i instalacje fotowoltaiczne Lublin - Zielona Energia

Gdzie zamontować pompę ciepła?

Jednym z pytań, które najczęściej zadają klienci zainteresowani zakupem pompy ciepła, jest to dotyczące miejsca montażu urządzenia. Do wyboru jest kilka powierzchni, a przede wszystkim grunt oraz ściana. Z perspektywy stopnia skomplikowania montażu, najłatwiejszym wariantem jest montaż wolnostojący na gruncie. Nie zawsze istnieje jednak taka możliwość, dlatego w takiej sytuacji pod uwagę brane są pozostałe opcje.

Pompa ciepła na gruncie

Najmniej problematycznym rozwiązaniem jest montaż pompy ciepła na gruncie. Między innymi właśnie, dlatego jest to najczęściej wybierana opcja. Wolnostojące pompy ciepła zamontowane na gruncie są łatwe w eksploatacji – zarówno w codziennym użytkowaniu, jak i podczas serwisu. Pompa ciepła powinna zostać zamontowana na niezależnym fundamencie lub konstrukcji w pobliżu budynku. Dodatkowo zaleca się zachowanie odpowiedniej odległości ze względu na odgłosy związane z pracą urządzenia. W przypadku pomp ciepła powietrznych niezbędne jest także zachowanie odpowiedniej ilości wolnej przestrzeni w celu zagwarantowania swobodnego przepływu powietrza.

Pompa ciepła – montaż ścienny

Drugim dość popularnym rozwiązaniem jest montaż pompy ciepła na ścianie. W tym przypadku wykorzystuje się specjalne wsporniki, które muszą zostać przytwierdzone do ściany budynku. Należy jednak pamiętać o odpowiedniej izolacji – w przeciwnym razie wibracje i dźwięki mogą przenosić się na konstrukcję budynku. Pompy ciepła montowane są na ścianach nośnych. Najczęściej urządzenia umieszczane są na takiej wysokości, która zapewnia wygodny serwis i eksploatację. Ważnym aspektem jest natomiast odprowadzanie skroplin. Mogą być one odprowadzane bezpośrednio pod urządzenie lub na specjalną tacę ociekową.

Pompa ciepła – montaż na zewnątrz czy wewnątrz budynku?

Poza wyborem powierzchni, na której ma zostać zamontowana pompa ciepła, niezbędne jest podjęcie decyzji o montażu zewnętrznym bądź wewnętrznym.

  • Pompy ciepła montowane na zewnątrz:
    • są to modele powietrzne, a także gruntowe,
    • obudowa urządzenia wykonana jest z metalu zabezpieczonego specjalną powłoką ochronną. Dzięki temu pompa jest odporna na działanie czynników atmosferycznych takich jak śnieg, deszcz czy wiatr.
  • Pompy ciepła wewnątrz budynków:
    • zajmują niewiele miejsca, dlatego mogą zostać zamontowane praktycznie w dowolnym miejscu,
    • należy pamiętać, że urządzenie wydaje dźwięki podczas pracy, dlatego najlepiej jest ulokować go w pewnej odległości od sypialni itd.

Więcej informacji na temat pomp ciepła znajdziesz na naszej stronie: https://zielonae.pl/pompy-ciepla/. Zachęcamy do kontaktu z naszym biurem obsługi klienta: 510 177 778.