Masz pytania?

Śmiało! Wybierz preferowany środek komunikacji i skontaktuj się z nami, na pewno znajdziemy wspólny temat, szczególnie w zakresie rozwiązań fotowoltaicznych.

icon_widget_image Poniedziałek - Piątek (8-16) icon_widget_image Jacków ul. Anyżowa 33, 21-007 Mełgiew icon_widget_image + (48) 510 177 778 icon_widget_image biuro@zielonae.pl

Fotowoltaika i instalacje fotowoltaiczne Lublin - Zielona Energia

System net-billing a opusty, który system rozliczeń wypada lepiej?

Rok temu, w kwietniu 2022 roku zmianie uległ system rozliczania prosumentów. Wielu aktualnych bądź przyszłych właścicieli fotowoltaiki zastanawiało się, jak te zmiany wpłyną na opłacalność inwestycji. Po roku możemy wstępnie ocenić czy zmiana okazała się być korzystna czy też odwrotnie.

Różnica pomiędzy systemem net-billing a systemem opustów

Właściciele instalacji fotowoltaicznych rozliczający się w systemie opustów mogli odbierać wprowadzoną do sieci energię pomniejszoną o 20-30%, w zależności od mocy instalacji. System net-billing polega zaś na tym, że właściciele fotowoltaiki sprzedają energię do sieci po rynkowej cenie energii. Aktualnie obowiązuje okres przejściowy, w którym RCE oznacza średnią cenę miesięczną z danego miesiąca publikowaną przez Polskie Sieci Energetyczne. System net-billing obowiązuje prosumentów, którzy zgłosili instalację do Operatora Sieci Dystrybucyjnej po 31 marca 2022 roku.

System net-billing w praktyce

Dane z ostatniego roku wskazują, iż wdrożenie systemu net-billing spowolniło rozwój instalacji prosumenckich. Głównym powodem tego zjawiska była konieczność zapoznania się z nowymi zasadami przez prosumentów, instalatorów, a także instytucje finansujące. Nowy system stworzył warunki do lepszego wymiarowania instalacji. W systemie opustów nierzadko instalacje były przewymiarowane w stosunku do zapotrzebowania na energię w obiekcie. Dzięki systemowi net-billing zwiększył się stopień wykorzystania domowych magazynów energii i autokonsumpcji.

Szukasz więcej informacji na ten temat? Zerknij na https://zielonae.pl/instalacje-fotowoltaiczne/ i skontaktuj się z nami telefonicznie: + (48) 510 177 778 lub napisz e-mail: biuro@zielonae.pl. Zapraszamy.