Masz pytania?

Śmiało! Wybierz preferowany środek komunikacji i skontaktuj się z nami, na pewno znajdziemy wspólny temat, szczególnie w zakresie rozwiązań fotowoltaicznych.

icon_widget_image Poniedziałek - Piątek (8-16) icon_widget_image Jacków ul. Anyżowa 33, 21-007 Mełgiew icon_widget_image + (48) 510 177 778 icon_widget_image biuro@zielonae.pl

Fotowoltaika i instalacje fotowoltaiczne Lublin - Zielona Energia

Jak przeprowadzić modernizację budynku przed instalacją pompy ciepła?

Przed przystąpieniem do prac modernizacyjnych w budynku, w którym ma zostać zainstalowana pompa ciepła, warto zapoznać się z podstawowymi informacjami z tego zakresu. Pierwszym krokiem jest przeprowadzenie szczegółowego audytu energetycznego. Niezwykle ważna jest także weryfikacja stanu izolacji termicznej. Przed dopasowaniem pompy ciepła do danego budynku należy zadbać o właściwe parametry energetyczne budynku. Błędem jest montowanie pompy ciepła w obiekcie, a następnie wykonywanie lub poprawianie izolacji termicznej. Takie działanie powoduje bowiem szereg problemów. Jak prawidłowo przeprowadzić prace modernizacyjne przed zamontowaniem pompy ciepła? Dowiecie się Państwo tego już za chwilę.

Od czego zacząć modernizację budynku pod pompę ciepła?

Pierwszym etapem jest przeprowadzenie audytu danego budynku, który pozwoli znaleźć „słabe punkty”. Kolejnym krokiem będzie oczywiście ich wyeliminowanie. Dla przykładu: ewentualne straty ciepła można zlikwidować, wymieniając drzwi i okna – poprawi to efektywność energetyczną całego budynku. Po wykonaniu audytu i ocenie stanu technicznego budynku, a w szczególności izolacji termicznej należy ocenić instalację grzewczą. Warto pamiętać też o analizie dotychczasowego źródła ciepła. Po zebraniu tych wszystkich informacji można wyznaczyć wreszcie rzeczywisty bilans strat ciepła oraz określić zapotrzebowanie na moc grzewczą. To właśnie na jej podstawie dobiera się moc pompy ciepła – uwzględniając punkt biwalentny. Nasza firma oferuje klientom wysokiej jakości pompy ciepła Lublin, które zawsze dobierane są do parametrów danego obiektu. Po zakończeniu weryfikacji parametrów budynku można określić zakres niezbędnych do wykonania prac modernizacyjnych. Zazwyczaj pierwszym etapem jest izolowanie budynku, a następnym wymiana konkretnych elementów. Na końcu należy wybrać odpowiednią i dostosowaną do parametrów obiektu pompę ciepła.

Po co przeprowadzać modernizację budynku przed montażem pompy ciepła?

Jeśli zastanawiacie się, dlaczego niezbędne jest wprowadzenie takich zmian, odpowiedź jest prosta: dobór pompy ciepła do nieizolowanego obiektu może doprowadzić do jej przewymiarowania. W praktyce oznacza to, że pompa będzie charakteryzowała się dużą mocą. W sytuacji, gdy dojdzie do poprawienia izolacji termicznej budynku już po montażu pompy, jej moc może okazać się zbyt duża w stosunku do parametrów energetycznych. W takim przypadku należy zmniejszyć moc pompy ciepła, a to wiąże się z dodatkowymi kosztami. Często za duża moc pompy ciepła objawia się taktowaniem, czyli zbyt dużą częstotliwością startów pracy urządzenia – w stosunku do całkowitego czasu pracy. W efekcie dochodzi do szybszego zużycia elementów i ponoszenia wyższych kosztów eksploatacji.

Podsumowując, wybór pompy ciepła do istniejącego budynku powinien składać się z kilku etapów:

  • Audyt budynku – uwzględniający całą konstrukcję, izolację termiczną, instalację grzewczą i CWU.
  • Analiza dotychczasowego źródła ciepła – rodzaj, ilość oraz koszt paliwa itd.
  • Wyznaczenie rzeczywistego bilansu strat ciepła.
  • Określenie zakresu niezbędnych prac modernizacyjnych – np. izolacja, wymiana grzejników, okien, drzwi itp.

Ostatnim krokiem w całym przedsięwzięciu jest instalacja dopasowanej pompy ciepła.

Szukasz sprawdzonej firmy, która zajmie się doborem i montażem pompy ciepła do Twojego domu? Zerknij na naszą ofertę pompy ciepła Lublin i skontaktuj się z nami w celu umówienia spotkania z jednym z naszych profesjonalnych doradców: 510 177 778. Zapraszamy.