Masz pytania?

Śmiało! Wybierz preferowany środek komunikacji i skontaktuj się z nami, na pewno znajdziemy wspólny temat, szczególnie w zakresie rozwiązań fotowoltaicznych.

icon_widget_image Poniedziałek - Piątek (8-16) icon_widget_image Jacków 137A, 21-007 Mełgiew icon_widget_image + (48) 510 177 778 icon_widget_image biuro@zielonae.pl

Fotowoltaika i instalacje fotowoltaiczne Lublin - Zielona Energia

Ile prądu zużywa pompa ciepła?

Do niedawna większość domów i obiektów usługowych na terenie naszego kraju ogrzewanych było paliwem stałym – w szczególności węglem. Wzrost świadomości ekologicznej społeczeństwa, a także zmiana przepisów dotyczących warunków technicznych wznoszonych obiektów przyczyniły się do zwiększenia popularności odnawialnych źródeł energii. Aktualnie coraz więcej inwestorów wybiera pompy ciepła. Prognozuje się, iż do 2030 roku w kraju może funkcjonować ponad 2 miliony tych urządzeń. Ogromną zaletą pomp ciepła jest bez wątpienia ich wielofunkcyjność. Otóż mogą być one wykorzystane zarówno do ogrzewania, jak i klimatyzowania pomieszczeń. Najważniejszym faktem dla konsumentów są jednak opłaty. Inwestycja w samo urządzenie to nie koniec – należy liczyć się z koniecznością ponoszenia kosztów eksploatacyjnych. Na tym etapie wielu zainteresowanych zakupem pompy ciepła zadaje pytanie: ile prądu pobiera urządzenie i jakie będą koszty jego użytkowania? Poniżej udzielamy na to odpowiedzi.

Od czego zależy zużycie prądu przez pompę ciepła?

Praca pompy ciepła polega na pobieraniu energii z otoczenia – gruntu lub powietrza. Dodatkowo zużywana jest niewielka ilość prądu – ilość zależna jest przede wszystkim od współczynników COP oraz SCOP, a także warunków pracy urządzenia. Roczne zużycie prądu przez pompę ciepła wyliczane jest na podstawie specjalnego wzoru. Takie działanie pozwala dopasować urządzenie do lokalnych warunków. Zapotrzebowanie budynku na energię cieplną można określić na podstawie dokumentacji technicznej – szacunkowe dane zawarte są w każdym projekcie. W przypadku starszych lub modernizowanych budynków może okazać się niezbędne przeprowadzenie audytu energetycznego. Pompa ciepła pobiera energię głównie z otoczenia, a następnie transportuje ją do pomieszczeń. Jednak do podtrzymania pracy urządzenia niezbędne jest zasilenie go energią elektryczną. Ilość wykorzystanego prądu zależy przede wszystkim od:

  • warunków pracy urządzenia,
  • poziomu energooszczędności budynku,
  • zastosowanego w obiekcie systemu ogrzewania,
  • lokalizacji budynku,
  • rodzaju wentylacji obiektu.

Dodatkowo duże znaczenie mają w tym zakresie wspomniane wyżej współczynniki: COP i SCOP. Co one oznaczają? Współczynnik COP określa, ile mocy zużywa pompa ciepła proporcjonalnie do wytworzonej mocy grzewczej. Należy jednak pamiętać, że COP wskazuje wartości zależne od warunków środowiskowych. Ciężko jest na podstawie tego współczynnika określić, ile prądu w ciągu roku będzie zużywało urządzenie. Znacznie łatwiej posłużyć się obliczeniami z wykorzystaniem współczynnika SCOP, który umożliwia dokładniejsze określenie kosztów eksploatacji. Im wyższa jest wartość SCOP, tym większa będzie oszczędność energii = pieniędzy. Pompy ciepła pobierają energię z otoczenia z różnych źródeł – gruntu lub powietrza. Ilość zużywanego prądu zależy także od rodzaju źródła. Pompa ciepła gruntowa zużywa niewielką ilość prądu i charakteryzuje się dużą efektywnością pracy i jej stabilnością – bez względu na warunki atmosferyczne. Pompa ciepła powietrzna stanowi nieco tańsze rozwiązanie jednak zużywa zazwyczaj trochę więcej prądu. Nadal są to jednak niezbyt duże wartości, co świadczy o opłacalności całej inwestycji.

Czy można obniżyć zużycie prądu przez pompę ciepła?

Obniżenie zużycia prądu przez pompę jest jak najbardziej możliwe. Otóż doskonałym krokiem jest przeprowadzenie audytu energetycznego budynku, który umożliwi dopasowanie odpowiedniego rozwiązania dla danego obiektu. Dodatkowo dobrym pomysłem jest połączenie pompy ciepła z instalacją fotowoltaiczną. Wyprodukowana przez fotowoltaikę energia posłuży do zasilania pompy ciepła. W przypadku braku instalacji fotowoltaicznej można pomyśleć o zmianie taryfy energii elektrycznej na bardziej opłacalną.

Pompa ciepła Lublin to oferta skierowana do klientów poszukujących ekologicznych, tanich i nowoczesnych rozwiązań. Inwestycja w pompę ciepła jest w pełni opłacalna pod warunkiem, że wykonawca zadba o właściwe dopasowanie systemu do warunków środowiskowych budynku. Nasza firma stawia na pierwszym miejscu satysfakcję klienta, dlatego gwarantujemy wysoką jakość i efektywną pracę urządzeń.

Więcej informacji znajdziecie na naszej stronie pompy ciepła ZielonaE. Zachęcamy także do śledzenia naszego konta na Facebooku: https://www.facebook.com/ZielonaEnergia.Fotowoltaika/. Zapraszamy.