Masz pytania?

Śmiało! Wybierz preferowany środek komunikacji i skontaktuj się z nami, na pewno znajdziemy wspólny temat, szczególnie w zakresie rozwiązań fotowoltaicznych.

icon_widget_image Poniedziałek - Piątek (8-16) icon_widget_image Jacków 137A, 21-007 Mełgiew icon_widget_image + (48) 510 177 778 icon_widget_image biuro@zielonae.pl

Fotowoltaika i instalacje fotowoltaiczne Lublin - Zielona Energia

„Energia dla wsi”: Kto i w jaki sposób może otrzymać dofinansowanie na fotowoltaikę i magazyn energii?

25 stycznia 2023 roku uruchomiony został nowy program, z którego skorzystać mogą między innymi rolnicy zainteresowani inwestycjami w odnawialne źródła energii. „Energia dla wsi” – to program przygotowany przez Ministerstwo Klimatu i Środowiska oraz Ministerstwo Rolnictwa i Rozwoju Wsi. Budżet programu wynosi aż 1 mld zł. Celem programu jest zwiększenie wykorzystania odnawialnych źródeł energii na terenie gmin wiejskich i wiejsko-miejskich. O dofinansowanie mogą ubiegać się zarówno rolnicy – w tym osoby prawne prowadzące działalność rolniczą – jak i spółdzielnie energetyczne i ich członkowie.

Na co można otrzymać dofinansowanie w programie „Energia dla wsi”?

W ramach programu można ubiegać się o dofinansowanie na źródła energii odnawialnej, takie jak:

  • instalacje fotowoltaiczne,
  • magazyny energii,
  • biogazownie,
  • elektrownie wodne i wiatrowe.

W przypadku magazynów energii jest jeden warunek: urządzenie musi być zintegrowane ze źródłem energii, które będzie realizowane równolegle w ramach tej inwestycji. Takim źródłem z powodzeniem może być instalacja fotowoltaiczna. Dofinansowaniu podlegać będą instalacje fotowoltaiczne o mocy:

  • od 50 kW do 10 MW w przypadku rolników indywidualnych,
  • od 10 kW do 10 MW w przypadku spółdzielni energetycznych.

Dotacje udzielane będą w formie pożyczek. Inicjatorzy projektu chcą zachęcić rolników do inwestowania w odnawialne źródła energii takie, jak chociażby magazyny energii Lublin, które znajdziecie Państwo w ofercie naszej firmy. W ramach programu możliwe jest otrzymanie dofinansowania do 20% kosztów kwalifikowanych na zakup magazynu energii (pod warunkiem że kwota ta nie przekroczy 50% kosztów całego przedsięwzięcia). W przypadku instalacji fotowoltaicznych można ubiegać się o dofinansowanie wynoszące do 100% kosztów kwalifikowanych – maksymalnie 25 mln zł (dofinansowanie pochodzi z Funduszu Modernizacyjnego). Warunkiem zakwalifikowania się do programu jest rozpoczęcie inwestycji dopiero po złożeniu wniosku o dofinansowanie.

Program „Energia dla wsi” ma potrwać do 15 grudnia 2023 roku lub do wyczerpania budżetu. Wnioski można składać jedynie w wersji elektronicznej poprzez Generator Wniosków o Dofinansowanie dostępny na dedykowanej stronie.

Szukasz skutecznego sposobu na obniżenie kosztów produkcji rolnej? Przejście na energię odnawialną jest szansą na uzyskanie stabilności, oszczędności, a także niezależności energetycznej. Wejdź na naszą stronę: instalacje fotowoltaiczne Lublin i przekonaj się jak łatwo, osiągniesz to wszystko dzięki współpracy z nami. Zapraszamy.