Masz pytania?

Śmiało! Wybierz preferowany środek komunikacji i skontaktuj się z nami, na pewno znajdziemy wspólny temat, szczególnie w zakresie rozwiązań fotowoltaicznych.

icon_widget_image Poniedziałek - Piątek (8-16) icon_widget_image Jacków 137A, 21-007 Mełgiew icon_widget_image + (48) 510 177 778 icon_widget_image biuro@zielonae.pl

Fotowoltaika i instalacje fotowoltaiczne Lublin - Zielona Energia

Zmiany przepisów w zakresie współpracy magazynów energii oraz fotowoltaiki

Ustawa o szczególnej ochronie niektórych odbiorców paliw gazowych w 2023 roku wprowadza zmianę w artykule 7 ustawy Prawo energetyczne, dotyczącą współpracy mikroinstalacji fotowoltaicznej z magazynem energii. Celem zmiany jest doprecyzowanie, iż mocy instalacji oraz magazynu nie należy sumować. Według nowego zapisu do mocy zainstalowanej instalacji, nie wlicza się mocy magazynu energii, o ile moc zainstalowana magazynu energii nie jest większa niż moc zainstalowana mikroinstalacji.

Jakie są korzyści wynikające ze zmiany ustawy Prawo energetyczne?

Wprowadzone w ustawie zmiany ułatwią przyłączanie magazynów energii. Samo zaś przyłączenie mikroinstalacji z magazynem energii o mocy zainstalowanej nie większej niż w wydanych warunkach przyłączenia odbywa się na podstawie zgłoszenia przyłączenia. Przydomowe instalacje fotowoltaiczne mają zazwyczaj moc zbliżoną do mocy umownej. Zmiana w przepisach dotyczy, więc większości posiadaczy instalacji. Dzięki wprowadzeniu nowych zasad właściciele mikroinstalacji mogą zainwestować w magazyn energii bez konieczności zmiany mocy umownej. A to jednocześnie oznacza, że prosumenci nie będą zmuszeni do przechodzenia na niższy współczynnik rozliczania – 0,8 na 0,7 po przekroczeniu mocy 10 kW. 

Jeśli zastanawiałeś się, czy w rozliczeniu należy sumować moc magazynu energii oraz fotowoltaiki, znalazłeś odpowiedź. Chętnie odpowiemy na Twoje pozostałe pytania — zachęcamy do odwiedzenia naszej strony magazyny energii Lublin i kontaktu z naszym biurem: 510 177 778 w celu umówienia spotkania.