Masz pytania?

Śmiało! Wybierz preferowany środek komunikacji i skontaktuj się z nami, na pewno znajdziemy wspólny temat, szczególnie w zakresie rozwiązań fotowoltaicznych.

icon_widget_image Poniedziałek - Piątek (8-16) icon_widget_image Jacków ul. Anyżowa 33, 21-007 Mełgiew icon_widget_image + (48) 510 177 778 icon_widget_image biuro@zielonae.pl

Fotowoltaika i instalacje fotowoltaiczne Lublin - Zielona Energia

Pompa ciepła czy gaz? — porównanie

Koszty związane z ogrzewaniem domu jednorodzinnego lub obiektu usługowego mogą pochłonąć sporą część budżetu, dlatego niezwykle ważnym aspektem jest wybór odpowiedniego źródła ciepła. Aktualnie najczęściej wybieranymi rozwiązaniami są piece gazowe oraz pompy ciepła. Oba systemy mają zalety, a także wady, dlatego wybór nie zawsze jest prosty. Ogromne znaczenie mają: roczny koszt eksploatacji, komfort użytkowania, wpływ na środowisko, a także całkowity koszt inwestycji. To właśnie na podstawie tych czynników klienci decydują się na zakup konkretnych urządzeń.

Zalety i wady ogrzewania gazowego

Kotły gazowe do niedawna stanowiły najczęściej wybierane przez Polaków rozwiązanie grzewcze. Do zalet pieców gazowych zaliczyć można przede wszystkim wysoką sprawność, efektywne działanie, łatwą obsługę oraz niską emisję zanieczyszczeń. Do wykonania montażu pieca gazowego niezbędne jest jednak posiadanie dostępu do przyłącza gazowego. W przypadku jego braku konieczne jest podłączenie budynku do sieci gazowej, a czasami wiąże się to również z rozbudową gazociągu. Koszt takiej inwestycji nierzadko przekracza 10 tysięcy złotych. Budynki, które zlokalizowane są poza zasięgiem sieci gazowej, muszą zostać wyposażone w specjalny zbiornik jednak w takiej sytuacji to inwestor, ponosi pełną odpowiedzialność za wszelkie formalności związane z dostawami paliwa. 

Poniżej przedstawiamy największe zalety oraz wady tego rozwiązania.

Zalety pieców gazowych:

 • cicha praca,
 • stosunkowo niski koszt eksploatacji,
 • łatwa obsługa,
 • brak stałych produktów spalania,
 • wysoka sprawność i efektywność.

Wady kotłów gazowych:

 • konieczność przeprowadzania okresowej kontroli przewodów gazowych i kanałów wentylacyjnych,
 • ryzyko wybuchu gazu lub zatrucia w przypadku niewłaściwej eksploatacji,
 • wysoki koszt zakupu i montażu pieca.

Jakie są zalety i wady ogrzewania budynku przy pomocy pompy ciepła?

Pompa ciepła to urządzenie, które wykorzystywane jest do ogrzewania budynków mieszkalnych oraz usługowych i innych. Zadaniem tego typu urządzeń może być również przygotowywanie ciepłej wody użytkowej. Działanie pompy ciepła polega na pobieraniu energii z otoczenia (powietrza, gruntu lub wód gruntowych) i transportowanie jej do instalacji grzewczych. Ze względu na liczne zalety tego rozwiązania na pompy ciepła decyduje się aktualnie coraz więcej inwestorów. W ofercie naszej firmy znaleźć można wysokiej jakości pompy ciepła w Lublinie, które są chętnie wybierane przez okolicznych mieszkańców i przedsiębiorców.

Do najważniejszych zalet pomp ciepła zaliczyć można:

 • energooszczędność,
 • komfort użytkowania — pompy są ciche i bezobsługowe,
 • bezpieczeństwo — nie istnieje zagrożenie wybuchu, pożaru lub zaczadzenia,
 • wysoki stopień automatyzacji,
 • niski koszt eksploatacji,
 • wielofunkcyjność — pompy mogą być wykorzystywane do ogrzewania jak też chłodzenia pomieszczeń, a także przygotowywania ciepłej wody użytkowej,
 • troskę o środowisko — pompa ciepła bazuje na zasobach odnawialnych, a podczas jej pracy nie dochodzi do procesu spalania.

Tak naprawdę wśród wad pomp ciepła pojawiają się najczęściej jedynie wysokie koszty inwestycyjne, a także uzależnienie od energii elektrycznej — niezbędnej do pracy każdej pompy. Jednak należy pamiętać, że pompy ciepła doskonale współpracują z fotowoltaiką, dlatego energia może być dostarczana do urządzenia praktycznie za darmo.

Pompa ciepła czy piec gazowy? Co wybrać?

Decyzja o wyborze systemu grzewczego powinna zostać podjęta już na etapie planowania budowy domu. Pod uwagę należy wziąć przede wszystkim: aspekt finansowy, możliwości techniczne i własne oczekiwania. W przypadku budynków, które nie mają dostępu do sieci gazowej korzystnym rozwiązaniem, będzie zainwestowanie w pompę ciepła. Ta opcja pozwala także zyskać niezależność od rosnących cen materiałów grzewczych. Użytkownicy pieców gazowych muszą z kolei liczyć się ze wzrostem cen gazu.

Swoim klientom rekomendujemy wysokiej jakości pompy ciepła, które stanowią doskonałą alternatywę dla kotłów gazowych. Szczególnie istotnym faktem jest brak emisji zanieczyszczeń i czynny udział w ochronie środowiska naturalnego. Zainteresowanych zachęcamy do zapoznania się ze szczegółami naszej oferty na pompy ciepła. Zapraszamy także do kontaktu z naszym biurem tel.: 510 177 778, w celu umówienia spotkania z doradcą technicznym.