
Czy należy odśnieżać instalacje fotowoltaiczne?
Zima to okres, w którym pogoda bywa kapryśna, pojawiają się niskie temperatury, mróz, oraz śnieg. W tym roku pierwsze opady w Polsce miały miejsce w listopadzie. Jak co roku wraz z nadejściem zimy wielu posiadaczy instalacji fotowoltaicznych zadaje sobie pytanie: czy trzeba odśnieżać moduły fotowoltaiczne? Czy zalegający na panelach śnieg wpłynie na pracę całej instalacji? Czy zmniejszy się jej efektywność? W poniższym artykule rozwiewamy wszelkie wątpliwości.
Odśnieżanie fotowoltaiki — tak, czy nie?
Intensywne opady śniegu utrzymujące się przez dłuższy okres powodują, iż na modułach fotowoltaicznych zaczyna zalegać pokrywa śnieżna. Instalacje fotowoltaiczne w Lublinie także bywają narażone na takie zjawisko, dlatego wielu ich posiadaczy zadaje sobie pytanie: co w takiej sytuacji? Warto pamiętać, że w przypadku zaśnieżenia paneli do modułów nadal częściowo dociera promieniowanie słoneczne. Zalegający na modułach fotowoltaicznych śnieg bez wątpienia wpływa na wydajność instalacji, jednak dzięki wygenerowanej energii wytwarzane jest ciepło, pod którego wpływem śnieg zaczyna dość szybko zsuwać się z powierzchni modułów. Tempo samoistnego usuwania śniegu zależne jest głównie od kąta nachylenia instalacji. Topniejący śnieg ma wbrew pozorom korzystny wpływ na samą instalację — usuwa on zabrudzenia, dzięki czemu moduły są czyste, estetyczne i wysoce wydajne.
Czyli lepiej nie odśnieżać fotowoltaiki?
Odśnieżanie instalacji fotowoltaicznych przeprowadzane jest niezwykle rzadko — zazwyczaj w przypadku farm fotowoltaicznych. Tak naprawdę największym błędem jest nieumiejętne odśnieżanie — brak wiedzy i umiejętności może doprowadzić do porysowania modułów lub ich uszkodzenia. Z tego względu w przypadku konieczności odśnieżenia zaleca się korzystanie z usług profesjonalnych firm, które wykonują to zadanie przy pomocy specjalistycznego sprzętu.
Uwaga! Nie wolno odśnieżać instalacji fotowoltaicznych pokrytych lodem! Usuwanie zalegającego na modułach zamarźniętego śniegu może spowodować trwałe uszkodzenie instalacji.
Produkcja prądu przez instalacje fotowoltaiczne w okresie zimowym
Wielu obecnych, a także przyszłych właścicieli instalacji fotowoltaicznych zastanawia się, jak śnieg i brak słońca wpływają na pracę modułów. Warto, więc wspomnieć, iż tak naprawdę jedynie intensywne i długotrwałe opady śniegu mogą wpłynąć na wydajność fotowoltaiki. Szerokość geograficzna, w której położona jest Polska, a także klimat sprzyjają funkcjonowaniu instalacji fotowoltaicznych w okresie zimowym. Ważnym aspektem jest jednak właściwe wykonanie instalacji. Odpowiednio zaprojektowana i zamontowana instalacja działa sprawnie i efektywnie przez cały rok.
Chcesz dowiedzieć się więcej na temat eksploatacji instalacji fotowoltaicznej w okresie zimowym? Skontaktuj się z nami: 510 177 778, a chętnie odpowiemy na wszystkie pytania. A może dopiero rozważasz zainwestowanie we własną instalację fotowoltaiczną? Zerknij zatem na naszą ofertę na fotowoltaikę. Zapraszamy.