Masz pytania?

Śmiało! Wybierz preferowany środek komunikacji i skontaktuj się z nami, na pewno znajdziemy wspólny temat, szczególnie w zakresie rozwiązań fotowoltaicznych.

icon_widget_image Poniedziałek - Piątek (8-16) icon_widget_image Jacków ul. Anyżowa 33, 21-007 Mełgiew icon_widget_image + (48) 510 177 778 icon_widget_image biuro@zielonae.pl

Fotowoltaika i instalacje fotowoltaiczne Lublin - Zielona Energia

Jak będą rozliczani prosumenci w 2023 roku?

Ustawa dotycząca ochrony odbiorców energii elektrycznej zakłada wprowadzenie limitów zużycia energii w gospodarstwach domowych, do których w 2023 roku będą obowiązywały stawki energii z 2022 roku. Przepisy mają pomóc konsumentom energii ograniczyć wydatki. Nie doprecyzowano jednak mechanizmów, które stosowane mają być w przypadku prosumentów, którzy rozliczają się z nadwyżek energii w systemie opustów lub net-billing.

Ministerstwo Klimatu i Środowiska szacuje, iż z zamrożenia cen skorzysta nawet 17 milionów gospodarstw domowych. Koszt wprowadzenia tego rozwiązania to około 23 mld zł. Zamrożenie cen z 2022 roku będzie przysługiwać do zużycia 2 MWh energii w skali roku. Wyższe limity będą obowiązywać w gospodarstwach domowych posiadających Kartę Dużej Rodziny – 3 MWh oraz w gospodarstwach domowych zamieszkiwanych przez osobę z niepełnosprawnością – 2,6 MWh.

A co z nadwyżkami energii?

Nadwyżka energii wykorzystana ponad limit będzie rozliczana zgodnie z taryfą ustaloną na rok 2023. Dzięki wprowadzeniu ustawy o środkach nadzwyczajnych zastosowana zostanie maksymalna cena za energię zużytą ponad ustalone limity. Maksymalna cena dla gospodarstw domowych wyniesie 693 zł/MWh, dla podmiotów samorządowych 785 zł/MWh. Stawki maksymalne będą obowiązywać od 1 grudnia 2022 roku do 31 grudnia 2023 roku.

 

Rozliczanie prosumentów w 2023 roku 

Oferowane przez nas instalacje fotowoltaiczne w Lublinie pojawiają się w coraz większej ilości domów. Warto, więc przyjrzeć się z bliska rozliczaniu prosumentów w 2023 roku:

Prosumenci dzielą się na tych, którzy rozliczają się w systemie opustów lub w systemie net-billing. Zdecydowanie liczniejsza jest grupa pierwsza. Rozliczanie w systemie opustów pozwala zmniejszać rachunki poprzez wprowadzanie do sieci nadwyżek wyprodukowanej i niezużytej energii z uwzględnieniem współczynnika 0,7 lub 0,8 – zależnie od mocy mikroinstalacji. Według zapowiedzi Ministerstwa Klimatu w przypadku takich prosumentów zużycie energii powyżej limitu, do którego zamrożone zostaną ceny, będzie naliczane dopiero po zbilansowaniu energii pobranej i oddanej do sieci. Prosumenci rozliczający się w systemie net-billing (wszyscy, którzy zgłosili przyłączenie mikroinstalacji po 31 marca 2022 roku lub prosumenci, którzy wcześniej korzystali z systemu opustów, ale zdecydowali się zmianę) korzystają z tzw. depozytu prosumenckiego. Jest to kwota obliczona na podstawie wysłanych do sieci nadwyżek energii. Środki z depozytu przeznaczone są na pomniejszanie kolejnych rachunków za energię pobraną z sieci. W 2023 roku próg zużycia energii, do którego będzie zastosowane zamrożenie cen, zostanie ustalony na podstawie ilości energii pobranej z sieci. Powyżej limitu prosumenci będą mogli pobierać energię w kwocie 693 zł MWh. 

Nasza oferta dostępna jest na stronie Instalacje fotowoltaiczne Lublin. Jeśli szukasz informacji na temat instalacji fotowoltaicznych i rozliczania prosumentów w 2023 roku zachęcamy do śledzenia naszego bloga oraz zapraszamy na spotkanie z naszymi doradcami technicznymi.