Masz pytania?

Śmiało! Wybierz preferowany środek komunikacji i skontaktuj się z nami, na pewno znajdziemy wspólny temat, szczególnie w zakresie rozwiązań fotowoltaicznych.

icon_widget_image Poniedziałek - Piątek (8-16) icon_widget_image ul. Długa 11, 23-200 Kraśnik icon_widget_image + (48) 510 177 778 icon_widget_image biuro@zielonae.pl

Fotowoltaika i instalacje fotowoltaiczne Lublin - Zielona Energia

Jaka będzie cena prądu w 2023 roku?

W przyszłym roku gospodarstwa domowe oraz firmy będą musiały zmierzyć się z kolejnym wzrostem cen prądu. Podwyżki przełożą się bezpośrednio na wzrost kosztów ogrzewania i dotyczyć to będzie praktycznie wszystkich źródeł ciepła. Rząd zapowiedział zamrożenie cen do pewnego pułapu. Otóż w 2023 roku ma obowiązywać limit zużycia do 2000 kWh (do tego poziomu będzie obowiązywała cena energii z 2022 roku)– gospodarstwa, które zużyją więcej energii, zapłacą więcej za każdą dodatkową kilowatogodzinę. Premier ogłosił niedawno, że w 2023 roku pulę 2000 kWh otrzyma każde gospodarstwo domowe. Wyższe limity przewidziano dla osób niepełnosprawnych – do 2600 kWh oraz dla rodzin z Kartą Dużej Rodziny i rolników – do 3000 kWh.

Ile zapłacimy za prąd w 2023 roku?

Aktualna cena energii dla gospodarstw domowych w taryfie G11 wynosi około 41 gr/kWh, a średnia finalna cena prądu widniejąca na rachunkach to 69 gr/kWh. Prezes Regulacji Energetyki oznajmił, iż w 2023 roku taryfy za energię elektryczną dla gospodarstw domowych mogą wzrosnąć nawet o 180%. Przy takim założeniu cena prądu może wynieść około 1,78 zł/kWh.

Jak wzrosną koszty ogrzewania?

 Od 2021 roku rośnie rynkowa cena gazu ziemnego, a według ekspertów średnia cena w 2023 roku wyniesie około 496 zł/MWh. W efekcie gospodarstwa domowe zapłacą przynajmniej dwukrotnie więcej niż obecnie. Wzrost kosztów odczują także konsumenci węgla, którego cena rynkowa jest aktualnie niemalże rekordowa. Nowe ceny energii, gazu ziemnego oraz węgla przełożą się niestety na wzrost kosztów ogrzewania, a według niektórych prognoz podwyżka cen dla odbiorców indywidualnych może wynieść nawet 40%. Zmiany będą najmniej dotkliwe dla gospodarstw domowych korzystających z pomp ciepła, a także domów o wyższym standardzie energetycznym. W uproszczeniu: im gorszy standard budynku, tym więcej energii pochłonie, a rachunki będą automatycznie wyższe. Warto zatem przeprowadzić termomodernizację, a także zainwestować w alternatywne rozwiązania takie, jak instalacja fotowoltaiczna połączona z pompą ciepła. Zastanawiasz się, czy oferowana przez nas fotowoltaika Lublin pomoże Ci obniżyć rachunki w 2023 roku? Nie czekaj na kolejne podwyżki prądu! Umów się na bezpłatne spotkanie z naszym doradcą, który przedstawi Ci zalety tego rozwiązania.

Czy posiadacze pomp ciepła mogą nadal zaoszczędzić?

Niestety, ale w ustalonym limicie 2000 kWh zmieści się tak naprawdę niewiele gospodarstw domowych. Czy właściciele pomp ciepła powinni zatem obawiać się wyższych rachunków za prąd? Oczywiście w efekcie wzrostu cen energii wszyscy konsumenci zmuszeni będą zmierzyć się z wyższymi kosztami ogrzewania. Jednak posiadacze pomp ciepła i fotowoltaiki zapłacą finalnie znacznie mniej niż pozostali – zwłaszcza gdy instalacja fotowoltaiczna wyposażona jest w magazyn energii. Wytworzona i zmagazynowana energia może być wykorzystana do zasilania pompy ciepła w dowolnym momencie przez cały rok. Produkcja energii pozwoli zatem zaoszczędzić na rachunkach za prąd i kosztach ogrzewania.

Chcesz dowiedzieć się więcej na temat działania pomp ciepła i fotowoltaiki? Zajrzyj na naszą stronę: https://zielonae.pl/pompy-ciepla/ i skontaktuj się z nami: tel. 510 177 778. Zapraszamy.