Masz pytania?

Śmiało! Wybierz preferowany środek komunikacji i skontaktuj się z nami, na pewno znajdziemy wspólny temat, szczególnie w zakresie rozwiązań fotowoltaicznych.

icon_widget_image Poniedziałek - Piątek (8-16) icon_widget_image Jacków 137A, 21-007 Mełgiew icon_widget_image + (48) 510 177 778 icon_widget_image biuro@zielonae.pl

Fotowoltaika i instalacje fotowoltaiczne Lublin - Zielona Energia

Nasłonecznienie a opłacalność fotowoltaiki

Ze względu na położenie Polski w umiarkowanej strefie klimatycznej i mniejsze w porównaniu do państw Europy Zachodniej nasłonecznienie, wśród osób zainteresowanych zakupem fotowoltaiki nierzadko pojawia się obawa o opłacalność takiej inwestycji. Dość często spotkać można się z pytaniem: czy nasłonecznienie w Polsce jest wystarczające do właściwego funkcjonowania instalacji fotowoltaicznej? Chcąc rozwiać Państwa wątpliwości, zgłębiliśmy ten temat w poniższym artykule.

Co wpływa na stopień nasłonecznienia danego obszaru?

Odpowiedzią na powyższe pytanie najczęściej są chmury. Według powszechnej opinii to obecność chmur bezpośrednio zagraża stopniu nasłonecznienia danego obszaru, co jest równoznaczne z opłacalnością fotowoltaiki. Oczywiście natężenie promieniowania słonecznego zależne jest od kilku czynników, ale są to głównie:

 • położenie w danej szerokość geograficznej,
 • ukształtowanie terenu,
 • mikroklimat,
 • stopień zanieczyszczenia powietrza,
 • wysokość nad poziomem morza,
 • okoliczna zabudowa.

Jaki jest stopień nasłonecznienia w Polsce?

Największe natężenie promieniowania słonecznego odnotowuje się latem, ale liczba słonecznych dni jest również dość wysoka w miesiącach wiosennych, jesiennych, a nawet zimowych. Średnie nasłonecznienie w kraju wynosi 1000 kWh/m2 i jest to wynik, który gwarantuje prawidłową pracę instalacji fotowoltaicznych. Wśród najbardziej nasłonecznionych regionów wyróżnia się województwa:

 • lubelskie,
 • podkarpackie,
 • małopolskie,
 • łódzkie,
 • dolnośląskie.

Północna część kraju jest nieco mniej nasłoneczniona niż południowa, jednak różnica w tym zakresie nie jest zbyt duża. Ilość dni słonecznych oraz warunki klimatyczne w Polsce umożliwiają zatem bezproblemowe i opłacalne funkcjonowanie instalacji fotowoltaicznych. Fotowoltaika Lublin to doskonałe rozwiązanie pozwalające na obniżenie rachunków za prąd. Założenia określające Polskę jako kraj nieodpowiedni dla fotowoltaiki są błędne – a wynikają one zazwyczaj z nieznajomości branży. Tak naprawdę bowiem do efektywnego działania instalacji nie jest niezbędna tropikalna pogoda, a wystarczające jest nasłonecznienie na poziomie 1000 kWh/m2. Upał i bardzo wysokie nasłonecznienie obecne przez cały rok mogą powodować spadek sprawności poszczególnych elementów wchodzących w skład instalacji.

Czy fotowoltaika w Polsce się opłaca?

Oczywiście, że tak, szczególnie gdy pod uwagę weźmiemy stale rosnące ceny energii elektrycznej. Podczas wytwarzania prądu przez instalację fotowoltaiczną wykorzystuje się efekt fotowoltaiczny. W zależności od natężenia promieniowania słonecznego możliwe jest wyprodukowanie określonej ilości energii. Dodatkowo wpływ na to ma także wiele innych czynników takich jak chociażby dostosowanie mocy instalacji i jej odpowiednie umiejscowienie. To właśnie, dlatego decydując się na zakup instalacji fotowoltaicznej, warto skorzystać z fachowej pomocy. Nasi doradcy chętnie odpowiedzą na Państwa pytania i zadbają o to, by zakupiona fotowoltaika spełniła Wasze oczekiwania. Po więcej informacji odsyłamy na naszą stronę internetową: Fotowoltaika Lublin – Zielona Energia. W celu umówienia spotkania z doradcą technicznym zachęcamy do kontaktu telefonicznego oraz e-mailowego, oraz odwiedzenia naszego biura.