Masz pytania?

Śmiało! Wybierz preferowany środek komunikacji i skontaktuj się z nami, na pewno znajdziemy wspólny temat, szczególnie w zakresie rozwiązań fotowoltaicznych.

icon_widget_image Poniedziałek - Piątek (8-16) icon_widget_image Jacków ul. Anyżowa 33, 21-007 Mełgiew icon_widget_image + (48) 510 177 778 icon_widget_image biuro@zielonae.pl

Fotowoltaika i instalacje fotowoltaiczne Lublin - Zielona Energia

Jak dobrać pompę ciepła do domu?

Rynek pomp ciepła rozwija się w Polsce dynamicznie, a jest to efekt wzrastającego zaufania do odnawialnych źródeł energii. Nie bez znaczenia są także programy wspierające zakup i montaż pomp ciepła, które polegają na udzielaniu dofinansowań. W ciągu ostatnich kilku lat, a szczególnie miesięcy dodatkowym (jak nie głównym) czynnikiem coraz częstszego wybierania pomp ciepła jako źródło ogrzewania stały się wzrastające ceny gazu i węgla. Większość konsumentów zdała sobie sprawę, że czas pomyśleć nad skuteczną alternatywą, jaką są właśnie pompy ciepła. Na tym etapie najczęściej pojawia się jednak pytanie: jak dobrać pompę do domu lub firmy? W poniższym artykule udzielamy na to odpowiedzi.

Jak wybrać właściwą pompę ciepła?

Najniższe rachunki i najdłuższą żywotność pompy ciepła uzyskamy, gdy odpowiednio dopasujemy urządzenie do danego miejsca. Jako profesjonalna firma zajmująca się sprzedażą i montażem pomp ciepła Lublin, możemy polecić fachową pomoc naszych doradców technicznych, którzy przeanalizują parametry budynku, zapotrzebowanie energetyczne i inne aspekty, a następnie wybiorą dla Państwa najkorzystniejsze rozwiązanie. Do dokonania właściwych wyliczeń niezbędne jest:

  • określenie finansów, jakimi dysponuje inwestor,
  • zapoznanie się z warunkami terenowymi,
  • określenie funkcji, które ma spełniać pompa ciepła w gospodarstwie domowym – może stanowić jedyne źródło ciepła, a także działać jako urządzenie dodatkowe. Ponadto pompa może również podgrzewać ciepłą wodę lub stanowić źródło klimatyzacji,
  • obliczenie zapotrzebowania energetycznego budynku.

Na podstawie powyższych czynników możliwe jest dopasowanie mocy i rodzaju urządzenia. Do wyboru mamy bowiem pompy ciepła gruntowe, wodne i powietrzne. Dodatkowym parametrem podczas doboru mocy powietrznej pompy ciepła jest punkt biwalentny (temperatura, przy której załącza się szczytowe źródło ciepła – na przykład grzałka elektryczna).

Należy pamiętać, iż dobór odpowiedniej mocy pompy ciepła:

  • zapobiega nierównej i niewłaściwej pracy,
  • niweluje ryzyko skrócenia żywotności urządzenia,
  • eliminuje ryzyko niedogrzania budynku.

W internecie dostępne są specjalne kalkulatory, które umożliwiają klientom samodzielne dobranie mocy urządzenia. Pomnożenie powierzchni budynku przez zapotrzebowanie energetyczne pozwala wyliczyć potrzebną moc pompy ciepła. Warto jednak pamiętać, że tego typu działanie nie zawsze jest wystarczające lub wiarygodne, dlatego zdecydowanie lepszym rozwiązaniem jest umówienie się na bezpłatny audyt z jednym z naszych doradców technicznych. Zachęcamy do odwiedzenia naszej strony internetowej Pompy ciepła Lublin lub skontaktowanie się z nami telefonicznie/e-mailowo.