Masz pytania?

Śmiało! Wybierz preferowany środek komunikacji i skontaktuj się z nami, na pewno znajdziemy wspólny temat, szczególnie w zakresie rozwiązań fotowoltaicznych.

icon_widget_image Poniedziałek - Piątek (8-16) icon_widget_image ul. Długa 11, 23-200 Kraśnik icon_widget_image + (48) 510 177 778 icon_widget_image biuro@zielonae.pl

Fotowoltaika i instalacje fotowoltaiczne Lublin - Zielona Energia

Jak dobrać magazyn energii do instalacji fotowoltaicznej?

Magazyny energii już niedługo mogą stać się nieodłącznym elementem instalacji fotowoltaicznych. Choć na początku zainteresowanie tymi urządzeniami było niewielkie, aktualnie zauważa się znaczny wzrost ich popularności wśród właścicieli instalacji fotowoltaicznych. Korzystanie z tych urządzeń wpłynie z pewnością na rozwój rynku elektroenergetycznego w Polsce.  Wybierając magazyn energii, należy jednak pamiętać o odpowiednim dopasowaniu go do instalacji fotowoltaicznej. W poniższym artykule znajdziecie Państwo najważniejsze informacje dotyczące tego tematu.

Magazyn energii – co to?

Magazyn energii to w uproszczeniu urządzenie, którego zadaniem jest magazynowanie wyprodukowanej przez daną instalację energię. To rozwiązanie gwarantuje maksymalne wykorzystanie wytworzonej energii, a także całkowitą niezależność energetyczną. Do korzyści wynikających z posiadania magazynu energii zaliczyć można również:

  • brak przerw w dostawie energii,
  • wyeliminowanie niekorzystnych skutków występujących w wyniku przeciążenia sieci,
  • likwidację wszelkich zakłóceń wpływających na obniżenie jakości prądu,
  • ekologiczną produkcję i magazynowanie wytworzonej energii.

Dodatkowo magazyn energii stanowi zabezpieczenie w sytuacji, gdy dojdzie do awarii sieci dystrybucyjnej. To właśnie ze względu na tę korzyść wielu właścicieli fotowoltaiki decyduje się na zakup magazynu energii. Jest to ważny aspekt zwłaszcza w przypadku przedsiębiorstw czy też gospodarstw rolnych, które nie mogą pozwolić sobie na przerwy w dostawie energii. Magazyn odpowiada również za regulację mocy w przypadku zakłóconej pracy instalacji.

Dlaczego warto dopasować magazyn energii do instalacji fotowoltaicznej?

Odpowiednio dostosowany do instalacji fotowoltaicznej magazyn pozwala uzyskać najlepsze efekty pracy, a zatem także największe korzyści. Właściwie dobrany magazyn energii gwarantuje uzyskanie maksymalnej niezależności oraz stabilności energetycznej. Dodatkowo pozwala to na zwiększenie poziomu autokonsumpcji energii. Wybierając właściwy magazyn energii, można zagwarantować sobie komfort, bezpieczeństwo oraz liczne korzyści, które zostały wymienione w poprzednim akapicie.

Jak wybrać właściwy magazyn energii?

Przed podjęciem decyzji o zakupie konkretnego modelu magazynu energii warto przeanalizować najważniejsze parametry tych urządzeń jak też samej instalacji fotowoltaicznej. Warto przede wszystkim zweryfikować czy posiadana instalacja fotowoltaiczna jest przystosowana do współpracy z magazynem energii. W przypadku magazynów energii istotnymi czynnikami są:

  • pojemność – świadcząca o tym, ile energii jest w stanie zgromadzić dany model magazynu,
  • rodzaj akumulatora,
  • moc znamionowa – określa ilość energii, jaką mogą w danej chwili dostarczyć akumulatory, wartość wyrażona jest w kW,
  • sprawność i żywotność baterii,
  • głębokość rozładowania – wskazuje poziom, do jakiego bezpiecznie mogą zostać rozładowane akumulatory (bez wpływu na ich sprawność).

Wszystkie wymienione powyżej parametry przekładają się na właściwości i działanie magazynu energii i są istotne ze względu na jego późniejszą eksploatację. Jednym z ważniejszych czynników jest moc urządzenia – powinna ona zostać dobrana do indywidualnego zapotrzebowania danego użytkownika energii. Najczęściej przeprowadza się w tym celu szczegółową analizę zużycia energii. Dodatkowo moc magazynu energii powinna być dostosowana do wielkości instalacji fotowoltaicznej.   


Bez wątpienia urządzenie do magazynowania energii stanowi doskonałą alternatywę dla oddawania nadwyżek wyprodukowanej energii do sieci. Dlatego już dziś skontaktuj się z nami i przekonaj się jakie korzyści zagwarantuje Ci magazyn energii w Twoim domu lub firmie. Więcej informacji o magazynach znajdziesz tu: Magazyny energii Lublin – Zielona Energia. Zaufaj naszej wiedzy i doświadczeniu i zyskaj niezależność energetyczną