Masz pytania?

Śmiało! Wybierz preferowany środek komunikacji i skontaktuj się z nami, na pewno znajdziemy wspólny temat, szczególnie w zakresie rozwiązań fotowoltaicznych.

icon_widget_image Poniedziałek - Piątek (8-16) icon_widget_image ul. Długa 11, 23-200 Kraśnik icon_widget_image + (48) 510 177 778 icon_widget_image biuro@zielonae.pl

Fotowoltaika i instalacje fotowoltaiczne Lublin - Zielona Energia

Z jakich dofinansowań do fotowoltaiki można skorzystać w 2022 roku?

Od kilku lat uruchamiane są programy wspierające inwestowanie w fotowoltaikę – skierowane zarówno do klientów indywidualnych, jak i biznesowych. W tym artykule skupimy się na programach, które są lub będą dostępne w 2022 roku. Ich celem jest propagowanie odnawialnych źródeł energii, a co za tym idzie szerzenie świadomości o konieczności ochrony środowiska naturalnego. Wsparcie finansowe ma ułatwić dostęp do skutecznych i opłacalnych rozwiązań takich jak fotowoltaika, pompy ciepła czy też magazyny energii.

Dotacje do fotowoltaiki w 2022 roku

Inwestycja w fotowoltaikę pozwala produkować energię na własne potrzeby, co gwarantuje niezależność energetyczną oraz znacznie ogranicza wydatki. Oczywiście przed uzyskaniem oszczędności należy ponieść koszty związane z samą inwestycją. Poniżej przyjrzymy się bliżej dostępnym aktualnie programom, które ułatwiają podjęcie decyzji o zakupie fotowoltaiki.

  • Mój Prąd 4.0

Mój Prąd 4.0 to aktualna edycja dostępnego w poprzednich latach programu skierowanego do osób zdecydowanych na montaż mikroinstalacji fotowoltaicznej. Program oferowany jest przez Narodowy Fundusz Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej. Beneficjenci mogą otrzymać do 4 tysięcy złotych na instalację fotowoltaiczną lub nawet do 20,5 tysiąca złotych w przypadku inwestycji zarówno w fotowoltaikę, jak i urządzenia magazynujące energię lub ciepło, a także system zarządzania energią w danym obiekcie.

  • Czyste Powietrze

Program Czyste Powietrze prowadzony jest przez Narodowy Fundusz Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej. Jego celem jest zmniejszenie emisji zanieczyszczeń, które generowane są między innymi przez gospodarstwa domowe. Program skierowany jest do osób zdecydowanych na inwestycję w instalację fotowoltaiczną oraz wymianę starego pieca na nowe źródło ciepła. Kwota dofinansowania zależy między innymi od wysokości dochodu przypadającego na jednego członka rodziny. W przypadku zakupu fotowoltaiki w ramach programu można otrzymać od 5 do 9 tysięcy złotych.

  • Agroenergia

Program skierowany jest do rolników, którzy przynajmniej od roku są właścicielami lub dzierżawcami nieruchomości rolnych o powierzchni od 1 do 300 hektarów. Dotacja może wynieść do 15 tysięcy złotych w przypadku instalacji fotowoltaicznych o mocy od 10 do 30 kWp oraz do 25 tysięcy złotych dla instalacji o mocy od 30 do 50 kWp. Istnieje możliwość uzyskania dodatkowych 10 tysięcy złotych – w przypadku, gdy inwestycja obejmuje nie tylko zakup instalacji fotowoltaicznej, ale także pompy ciepła.

  • Ulga termomodernizacyjna

Wydatki poniesione na termomodernizację domu, do których zalicza się między innymi inwestycja w instalację fotowoltaiczną lub pompę ciepła, można odliczyć od podatku – wyłączając wydatki sfinansowane z dotacji. Koszty odliczone w ramach ulgi termomodernizacyjnej mogą wynieść maksymalnie 53 tysiące złotych.

  • Stop Smog

Z programu Stop Smog skorzystać mogą osoby zamieszkujące w gminach objętych uchwałą antysmogową. Dofinansowanie obejmuje montaż, przyłączenie oraz uruchomienie instalacji fotowoltaicznej i może wynieść maksymalnie do 70 % kosztów całej inwestycji, ale nie więcej niż 53 tysiące złotych.

  • Energia Plus

Powyższy program skierowany jest do przedsiębiorców zainteresowanych zakupem fotowoltaiki. Beneficjenci mogą otrzymać dofinansowanie w wysokości od 500 tysięcy do 300 milionów złotych – pokrywające maksymalnie do 85% kosztów kwalifikowanych. Środki mogą zostać wykorzystane między innymi na zakup fotowoltaiki, pompy ciepła, magazynu energii oraz kolektorów słonecznych. Dofinansowanie udzielane jest w formie pożyczki na okres maksymalnie 15 lat.

  • Moje Ciepło

W dniu 29.04.2022 roku wystartował program Moje Ciepło, w ramach którego możliwe jest otrzymanie dofinansowania na zakup pompy ciepła. Nabór wniosków ma potrwać do 31.12.2026 roku lub do wyczerpania puli środków. Program skierowany jest do osób fizycznych – właścicieli lub współwłaścicieli nowobudowanych domów. Dotacja może pokryć do 30% kosztów (lub do 45% w przypadku posiadania Karty Dużej Rodziny). Maksymalne kwoty, jakie można otrzymać to: 7 tysięcy złotych na zakup pompy ciepła powietrznej lub 21 tysięcy złotych na zakup i montaż pompy gruntowej.

Celem wymienionych powyżej programów jest zmniejszenie negatywnego oddziaływania człowieka na środowisko. Możliwość otrzymania pomocy finansowej zachęca coraz większą liczbę konsumentów do zainwestowania w rozwiązania bazujące na odnawialnych źródłach energii. Warto dodać, że istnieją także inne formy pomocy – oferowane na szczeblu wojewódzkim, lokalnym. Nasi doradcy techniczni chętnie przedstawią dostępne aktualnie opcje dofinansowań i podpowiedzą, które z nich będą najkorzystniejsze w Państwa przypadku. W międzyczasie zachęcamy do zapoznania się z naszą ofertą: instalacje fotowoltaiczne Lublin. Czekamy na Was w naszym biurze i pod numerem telefonu: 510 177 778.