Masz pytania?

Śmiało! Wybierz preferowany środek komunikacji i skontaktuj się z nami, na pewno znajdziemy wspólny temat, szczególnie w zakresie rozwiązań fotowoltaicznych.

icon_widget_image Poniedziałek - Piątek (8-16) icon_widget_image ul. Długa 11, 23-200 Kraśnik icon_widget_image + (48) 510 177 778 icon_widget_image biuro@zielonae.pl

Fotowoltaika i instalacje fotowoltaiczne Lublin - Zielona Energia

Zmiana w systemie opustów – czy warto pośpieszyć się z zakupem fotowoltaiki?

System rozliczania prosumentów ulegnie zmianie już w kwietniu 2022 roku. Aktualnie obowiązujący system opustów zostanie zastąpiony net-billingiem – prosumenci będą rozliczani na podstawie zakupu i sprzedaży energii. Wielu konsumentów chce dokonać zakupu instalacji fotowoltaicznej przed wprowadzeniem powyższych zmian. Czasu zostało niewiele, gdyż wniosek o przyłączenie instalacji powinien zostać złożony do końca marca 2022 roku.

Czy jest szansa na zakup fotowoltaiki przed wprowadzeniem zmian?

Ogłoszenie wprowadzenia zmian w systemie opustów wywołało niemałe zamieszanie wśród konsumentów. Jedni obawiają się, że nie zdążą z zakupem fotowoltaiki do końca marca 2022 roku, a inni wątpią w opłacalność inwestycji po tym okresie. Czy faktycznie warto pośpieszyć się i już dziś dokonać zakupu instalacji? Czy takie działanie nie ma już szansy na powodzenie? Otóż rzeczywiście zainteresowanie zakupem instalacji fotowoltaicznej znacznie wzrosło, a to przełożyło się na liczbę montaży. Jednak nadal jest szansa na wyrobienie się ze złożeniem wniosku przed końcem marca 2022 roku. Wszystko zależy jednak od kilku czynników, a między innymi sposobu finansowania. W przypadku kredytu może wydłużyć się okres oczekiwania na decyzję i wypłatę środków. W takiej sytuacji klient może nie zdążyć przed 1 kwietnia 2022 roku. Dodatkowo należy pamiętać, że im szybciej zostanie podjęta decyzja o zakupie fotowoltaiki, tym tak naprawdę większe szanse na sfinalizowanie inwestycji przed czasem.

Czy fotowotaika będzie opłacalna po zmianie systemu rozliczania?

Prosumenci, którzy złożą wniosek do Operatora Sieci Dystrybucyjnej o przyłączenie mikroinstalacji do sieci do 31 marca 2022 roku będą mogli nadal korzystać z systemu opustów, który obowiązywał dotychczas. Co ważne taki system rozliczania będzie ich dotyczył przez kolejnych 15 lat, ale maksymalnie do 31 grudnia 2035 roku. Konsumenci, którzy nie zdążą z podłączeniem do sieci fotowoltaiki do 31 marca 2022 roku, przejdą na system net-billingu. Rozliczenia będą dokonywane na podstawie pobieranej i wprowadzanej do sieci energii. Niewykorzystane nadwyżki energii będą sprzedawane do sieci po średniej cenie rynkowej. Nowy system będzie wdrażany w trzech etapach:

  • Od 1 kwietnia 2022 do 30 czerwca 2022 roku: to okres przejściowy, w którym nowi prosumenci będą rozliczani na dotychczasowych zasadach.
  • Od 30 czerwca 2022 do 1 lipca 2024 roku: prosumenci będą rozliczani według net-billingu jednak energia, która zostanie do 30 czerwca 2022 wprowadzona do sieci, ale nie zostanie pobrana zasili depozyt prosumencki. Energia sprzedawana będzie do sieci po cenie rynkowej miesięcznej.
  • Od 1 lipca 2024 roku prosumenci mają rozliczać się według cen energii godzinowych.

Według niektórych klientów wprowadzenie zmian w systemie rozliczania może znacznie obniżyć opłacalność fotowoltaiki. Gdy weźmie się jednak pod uwagę dynamiczny wzrost cen energii, okazuje się, iż zakup instalacji fotowoltaicznej nadal będzie korzystny i opłacalny.

Wahasz się z podjęciem decyzji o zakupie fotowoltaiki? Chcesz dowiedzieć się więcej na temat systemu rozliczania net-billing? A może zastanawiasz się, czy zdążysz ze złożeniem wniosku o przyłączenie instalacji przed 1 kwietnia 2022 roku? Nasi eksperci chętnie odpowiedzą na Twoje wszystkie pytania, dlatego odwiedź nas już dziś, skontaktuj się z nami telefonicznie lub poprzez media społecznościowe i e-mail. Instalacje fotowoltaiczne Lublin to nasza specjalność. Zapraszamy.