Masz pytania?

Śmiało! Wybierz preferowany środek komunikacji i skontaktuj się z nami, na pewno znajdziemy wspólny temat, szczególnie w zakresie rozwiązań fotowoltaicznych.

icon_widget_image Poniedziałek - Piątek (8-16) icon_widget_image ul. Długa 11, 23-200 Kraśnik icon_widget_image + (48) 510 177 778 icon_widget_image biuro@zielonae.pl

Fotowoltaika i instalacje fotowoltaiczne Lublin - Zielona Energia

Standard WT 2021 – wymagania i warunki techniczne dla nowych budynków

WT 2021 to zbiór przepisów odnoszących się do nowych oraz modernizowanych budynków. Jest to nowelizacja warunków z 2017 roku wdrożona jako odpowiedź na rozwój branży budowlanej i technologicznej. Dotyczy ona inwestorów, którzy otrzymali pozwolenie na budowę w 2021 roku. Wymogi określone w warunkach technicznych 2021 stawiają głównie na ekologiczne i odnawialne źródła energii. Obowiązkiem każdego inwestora jest wybór odpowiednich rozwiązań i technologii. Największe zmiany zawarte w WT 2021 dotyczą wyboru systemu grzewczego.

Wymogi WT 2021 odnoszą się do różnych parametrów, a są to między innymi:

  1. Izolacja – nowe budynki muszą wykazać się znakomitą izolacją. Od 2021 roku współczynnik U (przenikania ciepła) nie może przekroczyć 0,2 W/m2K. Jest to możliwe poprzez stosowanie materiałów o wysokiej jakości lub większej grubości.
  2. Roczne zapotrzebowanie na nieodnawialną energię wykorzystywaną do chłodzenia, ogrzewania, wentylacji itp. – do określania stosuje się współczynnik Ep, który od 2021 roku wynosi 70 kWh/ m2.
  3. Stopień obciążenia środowiska podczas produkcji energii końcowej dla konkretnego paliwa – czyli współczynnik nakładu energii pierwotnej.

Ulepszenie powyższych parametrów ma na celu zmniejszenie zapotrzebowania budynków na ciepło. A to jak wiadomo przekłada się bezpośrednio na ogólny bilans energetyczny. Odpowiednio dopasowana izolacja termiczna w połączeniu z odnawialnym źródłem energii pozwoli zakwalifikować dany budynek jako energooszczędny. A dlaczego energia odnawialna? Odpowiedź na powyższe pytanie jest bardzo prosta: jedynie ona pozwala obniżyć zużycie energii pierwotnej, a co za tym idzie spełnić wymogi standardu WT 2021.

Wybór systemu grzewczego

To właśnie od tego wyboru zależy w dużej mierze ostateczny bilans energetyczny budynku. Im większy jest udział odnawialnej energii, tym tak naprawdę korzystniejszy jest ostateczny bilans Z tego względu dużym zainteresowaniem cieszą się dziś pompy ciepła lub ekologiczne kotły. W przypadku pomp ciepła coraz częściej stosuje się niezwykle ciekawe rozwiązanie, a mianowicie zasilanie pomp prądem generowanym przez instalacje fotowoltaiczne. 

Według założeń WT 2021 powstające budynki powinny charakteryzować się zwartą i prostą bryłą, gdyż sprzyja to energooszczędności. Stosowanie innych rozwiązań takich jak chociażby rekuperacja wody, czy odpowiedni system wentylacji również przyczynia się do poprawy bilansu energetycznego.

Chcesz dowiedzieć się więcej na temat WT 2021? Zapytaj o to jednego z naszych doradców. Instalacje fotowoltaiczne, które oferujemy to rozwiązanie zgodne z założeniami aktualnych standardów. Zapraszamy.