Masz pytania?

Śmiało! Wybierz preferowany środek komunikacji i skontaktuj się z nami, na pewno znajdziemy wspólny temat, szczególnie w zakresie rozwiązań fotowoltaicznych.

icon_widget_image Poniedziałek - Piątek (8-16) icon_widget_image Jacków 137A, 21-007 Mełgiew icon_widget_image + (48) 510 177 778 icon_widget_image biuro@zielonae.pl

Fotowoltaika i instalacje fotowoltaiczne Lublin - Zielona Energia

Fotowoltaika a solary – na czym polega różnica?

Rozwiązania bazujące na odnawialnych źródłach energii są dziś coraz bardziej popularne na całym świecie. Do najczęściej wybieranych inwestycji należą fotowoltaika oraz kolektory słoneczne (potocznie nazywane „solarami”). Nierzadko zdarza się mylić ze sobą te dwa typy instalacji. Niektórzy uważają wręcz, że są one praktycznie identyczne. W rzeczywistości są to jednak odrębne rodzaje instalacji, choć oba kumulują i przetwarzają energię słoneczną. Zasada i cel działania kolektorów słonecznych i fotowoltaiki są jednak zupełnie inne.

Jak działają instalacje fotowoltaiczne?

Każda instalacja fotowoltaiczna składa się z określonej liczby modułów fotowoltaicznych. W ich skład wchodzą natomiast ogniwa fotowoltaiczne, które odpowiadają za pochłanianie promieniowania słonecznego. Instalacje fotowoltaiczne służą do produkcji energii elektrycznej, a jest to możliwe dzięki specjalnej budowie i współpracy kilku elementów. Promienie słoneczne padające na ogniwa fotowoltaiczne są pochłaniane przez krzem, a to wprawia w ruch elektrony. W efekcie dochodzi do przepływu energii, która następnie przekształcana jest w energię mogącą posłużyć do zasilania wszelkich urządzeń elektrycznych codziennego użytku.

W jakim celu instaluje się kolektory słoneczne?

Jak zostało wyżej wyjaśnione, instalacje fotowoltaiczne służą do produkowania energii elektrycznej. Kolektory słoneczne odpowiadają natomiast za produkcję ciepła. Podobnie jak w przypadku fotowoltaiki, tu również dochodzi do pochłaniania promieniowania słonecznego. Odpowiedzialne są za to absorbery znajdujące się na każdym panelu solarnym. Po przekształceniu energia cieplna transportowana jest do zasobnika. Wykorzystuje się do tego specjalną niezamarzającą ciecz – najczęściej glikol. Celem działania instalacji solarnych jest przekształcanie energii słonecznej do ogrzewania wody.

Największą różnicą między solarami a fotowoltaiką jest oczywiście główny cel działania, a także budowa obydwu instalacji i zasady ich pracy. Ponadto instalacje fotowoltaiczne umożliwiają magazynowanie nadmiaru wyprodukowanej energii. Takiej opcji nie ma w przypadku instalacji solarnych. Oba rozwiązania są natomiast zgodne z ochroną środowiska.

Nasza firma specjalizuje się w wykonywaniu wysokiej jakości instalacji fotowoltaicznych. Jeśli, więc interesuje Cię fotowoltaika dla domu Lublin lub firmy skontaktuj się z naszym biurem obsługi klienta – 510 177 778.