Masz pytania?

Śmiało! Wybierz preferowany środek komunikacji i skontaktuj się z nami, na pewno znajdziemy wspólny temat, szczególnie w zakresie rozwiązań fotowoltaicznych.

icon_widget_image Poniedziałek - Piątek (8-16) icon_widget_image ul. Długa 11, 23-200 Kraśnik icon_widget_image + (48) 510 177 778 icon_widget_image biuro@zielonae.pl

Fotowoltaika i instalacje fotowoltaiczne Lublin - Zielona Energia

Program Czyste Powietrze – zbiór informacji

W latach 2018- 2029 realizowany jest Program Czyste Powietrze, w ramach którego możliwe jest uzyskanie dofinansowania na wymianę starego pieca lub kotła na paliwo stałe, a także przeprowadzenie termomodernizacji budynku. Celem programu jest zmniejszenie emisji zanieczyszczeń generowanych przez budynki jednorodzinne poprzez efektywne zarządzanie energią.

Kto może skorzystać z programu?

Program Czyste Powietrze skierowany jest do osób fizycznych, które są właścicielami lub współwłaścicielami domu jednorodzinnego, lub lokalu mieszkalnego wydzielonego z jednorodzinnego budynku (posiadającego odrębną księgę wieczystą).  Wsparcie finansowe można otrzymać na:

  • mikroinstalację fotowoltaiczną,
  • instalację centralnego ogrzewania,
  • wymianę pieca na paliwo stałe na ekologiczne źródło ciepła,
  • ocieplenie – w tym wymianę okien oraz drzwi.

Dofinansowanie udzielane jest na projekty zakończone, nierozpoczęte lub w trakcie realizacji. Co ważne rozliczeniu podlegają koszty poniesione po 15.05.2020 roku, a także nie wcześniej niż 6 miesięcy przed złożeniem wniosku. Projekt musi zostać skończony maksymalnie 30 miesięcy od momentu złożenia wniosku.

Jak złożyć wniosek do programu Czyste Powietrze?

Pierwszym krokiem w procesie składania wniosku jest zarejestrowanie konta w Portalu Beneficjenta. Po zalogowaniu się na koncie należy pobrać edytowalny formularz PDF wniosku, a następnie go wypełnić. Następnym krokiem jest wydrukowanie i podpisanie wniosku, a także dołączenie wymaganych załączników. Są to między innymi:

  • skan dokumentu potwierdzającego prawo własności do domu – w przypadku braku księgi wieczystej,
  • skany oświadczeń zawierających dane oraz podpisy współwłaścicieli – w przypadku współwłasności,
  • skan oświadczenia zawierającego dane oraz podpis współmałżonka – w przypadku małżeństw bez rozdzielności majątkowej.

Skompletowane dokumenty należy złożyć do WFOŚiGW – osobiście lub kurierem. Czas rozpatrzenia wniosku to do 30 dni od daty wpłynięcia. Wnioski przyjmowane będą do 31.12.2027 roku, a środki mają być wydatkowane do 30.09.2029 roku. Dofinansowanie z programu Czyste Powietrze oraz ulga termomodernizacyjna mogą być łączone. Z programu nie mogą jednak skorzystać osoby, które korzystały z programu Mój Prąd lub Stop Smog. Wyjątkiem są sytuacje, gdy dofinansowania obejmują inne przedsięwzięcia.

Jeśli chcecie dowiedzieć się Państwo więcej na temat programu Czyste Powietrze, skontaktujcie się z nami! Chętnie pomożemy Wam uzyskać dofinansowanie, a także wyjaśnimy, dlaczego fotowoltaika dla domu to korzystne i godne uwagi rozwiązanie. Zapraszamy do naszego biura.