Masz pytania?

Śmiało! Wybierz preferowany środek komunikacji i skontaktuj się z nami, na pewno znajdziemy wspólny temat, szczególnie w zakresie rozwiązań fotowoltaicznych.

icon_widget_image Poniedziałek - Piątek (8-16) icon_widget_image ul. Długa 11, 23-200 Kraśnik icon_widget_image + (48) 510 177 778 icon_widget_image biuro@zielonae.pl

Fotowoltaika i instalacje fotowoltaiczne Lublin - Zielona Energia

Na co zwrócić uwagę montując instalację fotowoltaiczną na dachu?

Fotowoltaika na dachu to najczęściej spotykany rodzaj instalacji. Klienci decydują się na ten wariant głównie ze względu na szybki czas realizacji, a także niższe koszty. W przeciwieństwie do instalacji na gruncie montaż modułów na dachu nie wymaga zajmowania wolnej powierzchni użytkowej. Co jednak warto wiedzieć o montażu fotowoltaiki na dachu? Odpowiedź na to pytanie znajdziecie Państwo w poniższym artykule.

O czym pamiętać podczas montażu instalacji fotowoltaicznej na dachu?

Przed przystąpieniem do montażu instalacji na dachu należy zwrócić uwagę na istotne aspekty, a mianowicie:

  • powierzchnię dachu,
  • kąt nachylenia dachu,
  • rodzaj pokrycia,
  • ułożenie dachu (względem stron świata),
  • konstrukcję dachu.

Powyższe czynniki mają duże znaczenie dla prawidłowej pracy instalacji fotowoltaicznej. Od ułożenia dachu zależy wydajność instalacji, czyli ilość wyprodukowanej energii. Najlepszym rozwiązaniem jest skierowanie modułów fotowoltaicznych w kierunku południowym. W innych przypadkach należy odpowiednio zaprojektować instalację, by była w stanie produkować wystarczającą ilość energii. Niezwykle istotny jest także kąt nachylenia dachu: przy kącie nachylenia od około 25 stopni do 40 stopni osiągnąć można najwyższą wydajność modułów fotowoltaicznych. W przypadku zbyt małego nachylenia dachu stosuje się specjalne konstrukcje, które gwarantują wysoką produkcję energii.

Jakie pokrycie dachowe nadaje się do zamontowania fotowoltaiki?

Dachy domów, a także innych obiektów wyposażone są w różnego rodzaju pokrycia dachowe. W zależności od typu pokrycia dostosowuje się odpowiedni system montażowy fotowoltaiki. Najczęściej spotykanym pokryciem dachowym w Polsce jest blachodachówka. W przypadku blachy trapezowej stosowane są specjalne profile trapezowe. Z kolei w przypadku dachówek zazwyczaj stosuje się uchwyty i śruby, które mocowane są do krokwi. Praktycznie każdy rodzaj pokrycia dachowego umożliwia zamontowanie na dachu fotowoltaiki. Zawsze należy jednak dostosować system montażu do typu dachu.

Czy na każdym dachu można zamontować fotowoltaikę?

Niestety, ale nie każdy dach nadaje się do zamontowania na nim fotowoltaiki. Najczęstszymi przeszkodami są: zbyt mała powierzchnia, osłabiona konstrukcja dachu czy też zbyt duża ilość okien dachowych. Instalacja fotowoltaiczna nie może zostać także zamontowana na dachu pokrytym eternitem. W takim przypadku należy zmienić pokrycie dachowe na nowe. W wielu przypadkach remont dachu okazuje się być wystarczającym krokiem – poprawiony, wzmocniony czy też wymieniony dach nadaje się do zamontowana instalacji fotowoltaicznej.

Fotowoltaika na dachu wymaga zawsze odpowiedniego zaprojektowania i dostosowania do warunków lokalnych. Jeśli chcecie Państwo mieć pewność, że Wasza instalacja została wykonana prawidłowo, skontaktujcie się z nami. Fotowoltaika dla domu lub firmy to nasza specjalność.