Masz pytania?

Śmiało! Wybierz preferowany środek komunikacji i skontaktuj się z nami, na pewno znajdziemy wspólny temat, szczególnie w zakresie rozwiązań fotowoltaicznych.

icon_widget_image Poniedziałek - Piątek (8-16) icon_widget_image ul. Długa 11, 23-200 Kraśnik icon_widget_image + (48) 510 177 778 icon_widget_image biuro@zielonae.pl

Fotowoltaika i instalacje fotowoltaiczne Lublin - Zielona Energia

Jakie zmiany w fotowoltaice zostaną wprowadzone w 2022 roku?

Ministerstwo Klimatu i Środowiska zapowiedziało niedawno wprowadzenie zmian w systemie opustów, które mają zacząć obowiązywać w 2022 roku. Dotychczas osoby wytwarzające energię w instalacjach fotowoltaicznych na własny użytek mogły korzystać z atrakcyjnego systemu opustów, który zakłada, iż nadmiar wyprodukowanej przez instalacje energii zostaje oddany do sieci. Czy to się zmieni wraz z nadejściem 2022 roku? Więcej na temat zmian – poniżej.

Zmiany w systemie opustów – co trzeba wiedzieć?

Obowiązujące aktualnie przepisy umożliwiają prosumentom wygodne i korzystne magazynowanie wyprodukowanej energii. Oddawana do sieci energia jest zliczana, a każdy prosument ma możliwość odebrania jej w dowolnym momencie – 80% w przypadku instalacji o mocy do 10 kWp lub 70% przy instalacji o mocy od 10 do 50 kWp. Energia jest odbierana najczęściej zimą, gdy produkcja energii spada. Proponowana przez Ministerstwo Klimatu i Środowiska zmiana uniemożliwi korzystanie z systemu opustów prosumentom, którzy posiadać będą instalacje fotowoltaiczne przyłączone w 2022 roku. Według nowego planu nadwyżki energii oddawane do sieci będą następnie skupowane przez agregatorów. Sprzedaż nadwyżek ma przebiegać po średniej cenie hurtowej obowiązującej w poprzednim kwartale. Możliwość sprzedaży nadwyżek ma być bezterminowo zagwarantowana. Co istotne w okresie, gdy produkcja energii będzie zbyt niska, by pokryć zapotrzebowanie, energię trzeba będzie po prostu dokupić.

Czy zmiany dotkną jedynie nowych prosumentów?

Właściciele instalacji fotowoltaicznych, które zostaną przyłączone do sieci do końca 2021 roku, będą mogli korzystać z dotychczasowego systemu opustów. Zgodnie z przepisami każdy prosument, który podłączy instalację przed wprowadzeniem zmian otrzyma gwarancję systemu opustów przez kolejnych 15 lat, ale maksymalnie do 31 grudnia 2035 roku. Na tym etapie pojawia się jeszcze jedno pytanie: czy obecni prosumenci będą mieli możliwość zmiany systemu po zmianie przepisów? Otóż prawdopodobnie tak. Według przepisów przejściowych każdy prosument otrzyma prawo do jednorazowej zmiany systemu rozliczeń.

Wahasz się, czy zainwestować pieniądze w instalację fotowoltaiczną? Umów się na bezpłatną konsultację z naszym doradcą technicznym, który odpowie na Twoje wszystkie pytania. Fotowoltaika do biura, domu lub gospodarstwa rolnego to nasza specjalność. Zapraszamy do kontaktu.