Masz pytania?

Śmiało! Wybierz preferowany środek komunikacji i skontaktuj się z nami, na pewno znajdziemy wspólny temat, szczególnie w zakresie rozwiązań fotowoltaicznych.

icon_widget_image Poniedziałek - Piątek (8-16) icon_widget_image ul. Długa 11, 23-200 Kraśnik icon_widget_image + (48) 510 177 778 icon_widget_image biuro@zielonae.pl

Fotowoltaika i instalacje fotowoltaiczne Lublin - Zielona Energia

Jak długo trwa proces podłączenia instalacji fotowoltaicznej do sieci?

Branża fotowoltaiczna w Polsce rozwinęła się wyraźnie w ciągu ostatnich kilku lat. Zauważalny stał się wzrost zainteresowania fotowoltaiką wśród klientów – zarówno indywidualnych, jak i biznesowych.  Co raz więcej Polaków decyduje się na założenie instalacji fotowoltaicznej między innymi ze względu na możliwość otrzymania różnych form dofinansowania. Zainteresowanie darmowym prądem ze słońca jest ogromne, dlatego wielu klientów zastanawia się, jak długo należy aktualnie czekać na podłączenie instalacji do sieci. Poniżej rozwiewamy wszelkie wątpliwości.

Od czego zależny jest czas montażu instalacji fotowoltaicznej?

Długość okresu podłączenia fotowoltaiki do sieci zależy od kilku czynników. Przede wszystkim: czasu montażu, wypełnienia dokumentacji, wymiany licznika oraz poprawnego wypełnienia wniosku. Na całkowity okres wykonania instalacji (liczony od momentu rozpoczęcia prac monterskich do przyłączenia instalacji do sieci) wpływają również:

  • wielkość instalacji,
  • rodzaj instalacji – w przypadku skomplikowanej instalacji czas montażu może się wydłużyć,
  • miejsce montażu instalacji fotowoltaicznej – instalacje montowane na gruncie wymagają nierzadko poświęcenia większej ilości czasu na montaż,
  • rodzaj finansowania inwestycji.

Ze względu na duże zainteresowanie fotowoltaiką firmy oferujące instalacje mierzą się często z napiętym harmonogramem pracy. W przypadku niedostatecznej liczby ekip monterskich czas oczekiwania na wykonanie oraz zgłoszenie instalacji ulega znacznemu wydłużeniu. Podobna sytuacja ma miejsce w przypadku niezapewnienia przez wykonawcę odpowiedniej logistyki w firmie. Opóźnienia w wykonaniu instalacji wynikają nierzadko z długiego okresu oczekiwania na dostawę komponentów. To właśnie, dlatego tak ważnym czynnikiem jest zadbanie o odpowiednią infrastrukturę w firmie. Dzięki temu czas od spisania umowy pomiędzy klientem a firmą do zakończenia montażu jest naprawdę krótki.

Ile trwa zgłoszenie instalacji fotowoltaicznej do sieci?

Po zakończeniu prac monterskich niezbędne jest zgłoszenie instalacji fotowoltaicznej do sieci energetycznej. W zgłoszeniu powinny znaleźć się następujące informacje i załączniki:

  • dane osoby zgłaszającej,
  • parametry przyłączanej instalacji fotowoltaicznej,
  • dane obiektu, w którym została wykonana instalacja,
  • karty katalogowe falownika i modułów,
  • schemat elektryczny,
  • wymagane certyfikat.

Przyłączana instalacja musi zostać wykonana przez uprawnionego instalatora posiadającego odpowiednie kwalifikacje. Należy pamiętać także, że poprawny montaż instalacji to taki, który spełnia wymogi bezpieczeństwa. Czas od złożenia wniosku do przyłączenia instalacji do sieci wynosić według prawa do 30 dni jednak zazwyczaj jest on znacznie krótszy.

Więcej informacji na temat przyłączania instalacji fotowoltaicznych do sieci otrzymacie Państwo, kontaktując się z naszymi doradcami technicznymi. Jeśli interesuje Was fotowoltaika do biura lub domu zachęcamy także do odwiedzenia naszego biura. Zapraszamy.