Masz pytania?

Śmiało! Wybierz preferowany środek komunikacji i skontaktuj się z nami, na pewno znajdziemy wspólny temat, szczególnie w zakresie rozwiązań fotowoltaicznych.

icon_widget_image Poniedziałek - Piątek (8-16) icon_widget_image Jacków 137A, 21-007 Mełgiew icon_widget_image + (48) 510 177 778 icon_widget_image biuro@zielonae.pl

Fotowoltaika i instalacje fotowoltaiczne Lublin - Zielona Energia

Największa elektrownia fotowoltaiczna w Europie

Europejski rynek fotowoltaiczny rozwija się dynamicznie od ponad dekady. Efektem są liczne projekty, które szokują rozmiarem, właściwościami i skalą. W ciągu kilku ostatnich lat dużym zainteresowaniem cieszą się farmy fotowoltaiczne. W Polsce powstaje coraz więcej takich inwestycji. W Europie jest ich zaś tysiące. W dzisiejszym artykule przyjrzymy się z bliska jednej konkretnej: największej na Starym Kontynencie.

Jaka jest największa europejska elektrownia fotowoltaiczna?

Aktualnie największą europejską elektrownią fotowoltaiczną jest Nunez de Balboa o mocy 500 MW. Prześcignęła ona stworzoną w 2013 roku we Francji farmę fotowoltaiczną o mocy 300 MW. Hiszpańska elektrownia fotowoltaiczna znajduje się w regionie Extremadura niedaleko miasta Badajoz. Co ciekawe budowa elektrowni trwała zaledwie jeden rok, a inwestycja pochłonęła ok 290 mln Euro. Instalacja powstała na obszarze około 1 tysiąca hektarów.

Farma fotowoltaiczna Nunez de Balboa to:

  • 1,43 milionów modułów fotowoltaicznych obsługiwanych przez 115 falowników,
  • Roczna produkcja energii na poziomie około 832 GWh.

Za projektem stoi koncern energetyczny Iberdola – jeden z najważniejszych inwestorów na globalnym rynku OZE.

Czy są następne wielkie projekty?

Inwestor największej elektrowni fotowoltaicznej – grupa energetyczna Iberdola – rozpoczął już nowe, jeszcze większe inwestycje. W trakcie budowy jest elektrownia fotowoltaiczna o mocy 590 MW. Jej koszt to około 300 mln Euro. Nazwa projektu to: Francisco Piazzaro. Elektrownia powinna uzyskać status operacyjny już w 2022 roku. W samej Hiszpanii inwestor planuje zrealizować do 2030 roku inwestycje OZE na 10 GW.

Planowane inwestycje nie mają jednak stanowić największych w Europie. Otóż inny inwestor – Solaria Energia – pracuje właśnie nad jeszcze większym projektem. W środkowej Hiszpanii niedaleko miasta Guadalajara ma powstać elektrownia fotowoltaiczna o nazwie Trillo. Jej moc ma wynosić 626 MW, a farma ma zostać podłączona do sieci przesyłowej 400 kV.

Rozważacie Państwo inwestycję w farmę fotowoltaiczną? A może interesuje Was mniejszy projekt, czyli fotowoltaika do firmy Lublin lub domu? W obu przypadkach zapraszamy do konsultacji z naszymi specjalistami – POK. Świdnik ul. Spadochroniarzy 16A, tel. 510 177 778. Zapraszamy!