Masz pytania?

Śmiało! Wybierz preferowany środek komunikacji i skontaktuj się z nami, na pewno znajdziemy wspólny temat, szczególnie w zakresie rozwiązań fotowoltaicznych.

icon_widget_image Poniedziałek - Piątek (8-16) icon_widget_image ul. Długa 11, 23-200 Kraśnik icon_widget_image + (48) 510 177 778 icon_widget_image biuro@zielonae.pl

Fotowoltaika i instalacje fotowoltaiczne Lublin - Zielona Energia

Jakie są najciekawsze projekty farm fotowoltaicznych w Polsce i na świecie?

Rynek fotowoltaiczny w Polsce i na świecie rozwija się bardzo dynamicznie. Coraz większy udział w nim mają farmy fotowoltaiczne. Inwestycje tego rodzaju powstają na świecie i w Europie od lat, a od pewnego czasu staja się także dość popularne w Polsce. Ten artykuł nie będzie jednak o opłacalności farm, ich właściwościach czy korzyściach. Nie będziemy się także rozważać zalet farm fotowoltaicznych i kryteriów ich powstawania. Skupimy się natomiast na ciekawych projektach farm fotowoltaicznych, które powstały w ostatnich latach na całym świecie – w tym także w Polsce. Okazuje się, że farmy fotowoltaiczne mogą być nie tylko użyteczne, ale i całkiem interesujące. Zachęcamy zatem do lektury!

  1. Farmy wieżowe w Sanlúcar la Mayor, w Hiszpanii

W 2007 roku w Hiszpanii powstała pierwsza farma fotowoltaiczna zbudowana w technologii wieżowej o mocy 11 MW. W 2009 roku do użytku oddana została kolejna farma o mocy 48 MW.

  • Farma fotowoltaiczna Topaz

W południowej Kalifornii na równinie Carrizo w 2014 roku zbudowana została farma fotowoltaiczna, która zajmuje obszar 5,6 km2. W skład farmy wchodzi 9 milionów modułów fotowoltaicznych wytworzonych na bazie tellurku kadmu. Moc farmy wynosi 550 MW i jest to jedna z największych farm fotowoltaicznych na świecie, która może zasilić około 180 tysięcy gospodarstw domowych.

  • Farma fotowoltaiczna na lotnisku w Chattanooga w USA

Teren lotniska w Chattanooga w stanie Tennessee nie mógł zostać w całości przeznaczony pod budowę lotniska. Inwestorzy wpadli, więc na ciekawy pomysł zbudowania na wolnym obszarze farmy fotowoltaicznej o mocy 2,1 MW. Farma składa się tak naprawdę z dwóch instalacji: pierwsza zbudowana z 3948, a drugą z 3542 modułów fotowoltaicznych. Ilość energii produkowanej przez tą farmę fotowoltaiczną pozwala zaspokoić około 85% zapotrzebowania energetycznego lotniska. Planowane zwiększenie do 3 MW mocy farmy pozwoli uzyskać samowystarczalność energetyczną portu.

  • Farma fotowoltaiczna na pustyni w Nevadzie

Ciekawym projektem jest Crescent Dunes, czyli farma fotowoltaiczna zbudowana w 2014 roku na pustyni w pobliżu Las Vegas. Farma o mocy 110 MW może zaspokoić zapotrzebowanie na energię około 75 tysięcy gospodarstw domowych.

  • Farma fotowoltaiczna na terenie byłego wysypiska śmieci w Kukince

W maju 2015 roku powstała pierwsza w Polsce farma fotowoltaiczna zlokalizowana na terenie byłego składowiska odpadów. Farma mieści się w gminie Ustronie Morskie i stanowi dość innowacyjne rozwiązanie. Jej moc to 1 MW.

  • Farma fotowoltaiczna w Walt Disney World Resort

W amerykańskim stanie Floryda powstała ciekawa farma fotowoltaiczna o mocy 5 MW, która zlokalizowana jest w parku rozrywki Walt Disney. W skład farmy wchodzi 48 tysięcy modułów fotowoltaicznych, a jej cechą charakterystyczną jest kształt przypominający głowę znanej postaci z kreskówek Disneya: Myszkę Miki.

  • Centrum Energii Odnawialnej Jelenia Góra

Instalacja fotowoltaiczna o mocy 10 MW powstaje w Jeleniej Górze na działce o powierzchni 22 ha. Co ciekawe farma ma przyjąć kształt jelonka.

  • Panda Power Plant w Chinach

W chińskiej miejscowości Datang powstała w 2017 roku farma fotowoltaiczna o mocy 50 MW. Jej cechą charakterystyczną jest kształt pandy.

Jeśli chcecie porozmawiać z nami Państwo na temat fotowoltaiki – tej dość nietypowej, a także zwyczajnej – możecie skontaktować się z nami na trzy sposoby: Telefon: +48 510 177 778, e- mail: biuro@zielonae.pl, a także wizyta w naszym biurze osobiście: ul. Spadochroniarzy 16A Świdnik. Czekamy na Państwa i chętnie przedstawimy Wam naszą ofertę, w której znajduje się nie tylko fotowoltaika dla firm z Lublina, ale także klientów indywidualnych. Zapraszamy.