Masz pytania?

Śmiało! Wybierz preferowany środek komunikacji i skontaktuj się z nami, na pewno znajdziemy wspólny temat, szczególnie w zakresie rozwiązań fotowoltaicznych.

icon_widget_image Poniedziałek - Piątek (8-16) icon_widget_image ul. Długa 11, 23-200 Kraśnik icon_widget_image + (48) 510 177 778 icon_widget_image biuro@zielonae.pl

Fotowoltaika i instalacje fotowoltaiczne Lublin - Zielona Energia

Czym cechuje się dobry projekt instalacji fotowoltaicznej?

Podstawą do zamontowania instalacji fotowoltaicznej w danym obiekcie jest zawsze wykonanie odpowiedniego projektu całej inwestycji. W takim projekcie uwzględnione muszą zostać konkretne parametry mające duży wpływ na ostateczny wygląd i właściwości instalacji. Efektem błędnie wykonanego projektu jest zaś najczęściej niedostosowana do potrzeb gospodarstwa instalacja. Czy da się uniknąć takiej sytuacji? Tak, dlatego w poniższym artykule chcemy Państwu przedstawić cechy porządnego projektu fotowoltaiki, a także wyjaśnić, na co powinniście Państwo zwracać szczególną uwagę.

W jakim celu wykonywany jest projekt instalacji fotowoltaicznej?

Zacznijmy od odpowiedzi na powyższe pytanie. Otóż projekt instalacji fotowoltaicznej tworzony jest przede wszystkim po to, by mieć możliwość dostosowania parametrów instalacji do potrzeb danego miejsca. Proces ten można nazwać „szyciem na miarę” – projekt jest w pełni spersonalizowany i dostosowany do potrzeb klienta. Wykonywanie projektu instalacji ma na celu osiągnięcie jak najbardziej wymiernych korzyści i zagwarantowanie klientowi wydajnej i efektywnej instalacji.

Jak wygląda etap projektowania instalacji fotowoltaicznej?

Podstawą do wykonania projektu instalacji jest przeprowadzenie w miejscu inwestycji szczegółowego audytu. Dostarcza on projektantowi niezbędnych do pracy informacji takich jak:

 • Roczne zużycie energii,
 • miejsce montażu: dach lub grunt,
 • wymiary obiektu,
 • rodzaj i wielkość pokrycia dachowego,
 • moc przyłączeniowa,
 • warunki techniczne.

Bazując na powyższych informacjach, a także dodatkowych materiałach (rzuty otoczenia, obiektu itd.) projektant może przejść do wykonywania projektu instalacji fotowoltaicznej. Podczas swojej pracy projektant powinien:

 1. Oszacować zapotrzebowanie energetyczne danego obiektu – również w przypadku domów w budowie.
 2. Wybrać odpowiednią lokalizację modułów fotowoltaicznych – uwzględniając możliwe zacienienie.
 3. Dostosować wszystkie elementy, w tym moduły fotowoltaiczne, inwerter czy też elementy montażowe do warunków technicznych, a także możliwości finansowych klienta.

Personalizacja projektu i jego odpowiednie wykonanie gwarantują stworzenie wydajnej i niezawodnej instalacji, a także zyskanie przez klienta sporych oszczędności finansowych.

Po czym można rozpoznać prawidłowo wykonany projekt instalacji?

Na koniec postaramy się podpowiedzieć Państwu, na co powinniście zwracać uwagę, współpracując z projektantem instalacji fotowoltaicznych. Porządny projekt instalacji powinien być przede wszystkim wykonywany przez doświadczoną i profesjonalną osobę. Dodatkowo istotne jest, by projekt zawierał takie informacje, jak:

 • Zaplanowana moc instalacji fotowoltaicznej,
 • rozmieszczenie modułów fotowoltaicznych,
 • zastosowane rozwiązania technologiczne.

Bardzo ważna jest także odpowiednia wizualizacja projektu – na jej podstawie klient ma szansę przekonać się, jak w rzeczywistości będzie prezentowała się instalacja. I tutaj przechodzimy do ostatniego niezwykle istotnego czynnika: aspektu wizualnego. Praktycznie każdy klient pragnie, by instalacja prezentowała się estetycznie na dachu jego domu, firmy lub innego obiektu. Estetyka ma w tym zakresie bardzo duże znaczenie, dlatego wybierając projekt instalacji, warto pamiętać, że profesjonalny projektant jest w stanie stworzyć projekt instalacji fotowoltaicznej spełniający wymagania wizualne.

Mamy nadzieję, że wybór projektu fotowoltaicznego stał się dla Państwa nieco prostszy dzięki lekturze powyższego artykułu. Jeśli nie – zachęcamy do kontaktu z naszym biurem: tel. 510 177 778, ul Spadochroniarzy 16A Świdnik. Gwarantujemy, że fotowoltaika do domu, biura lub gospodarstwa rolnego zostanie przez nas skrojona na miarę Państwa potrzeb!