Masz pytania?

Śmiało! Wybierz preferowany środek komunikacji i skontaktuj się z nami, na pewno znajdziemy wspólny temat, szczególnie w zakresie rozwiązań fotowoltaicznych.

icon_widget_image Poniedziałek - Piątek (8-16) icon_widget_image Jacków 137A, 21-007 Mełgiew icon_widget_image + (48) 510 177 778 icon_widget_image biuro@zielonae.pl

Fotowoltaika i instalacje fotowoltaiczne Lublin - Zielona Energia

Jak zwiększyć efektywność instalacji fotowoltaicznej?

Położenie geograficzne Polski wpływa bezpośrednio na ilość słonecznych i pogodnych dni, którymi możemy cieszyć się każdego roku. Nasz kraj nie należy do wyjątkowo słonecznych, ale na szczęście nie możemy także narzekać na niski stopień nasłonecznienia. Według niektórych badań na terenie niemalże całego kraju można bezproblemowo czerpać energię z instalacji fotowoltaicznych. Ilość promieni słonecznych w ciągu roku jest bowiem wystarczająca do efektywnego funkcjonowania fotowoltaiki. Na efektywność instalacji wpływa jednak wiele czynników, a co więcej dzięki niektórym działaniom można znacznie podnieść ich wydajność i sprawność.

Montaż modułów fotowoltaicznych, a wydajność instalacji

Bardzo ważnym czynnikiem wpływającym na efektywne i sprawne działanie instalacji fotowoltaicznych jest ich właściwy montaż. Z tego względu warto wybierać profesjonalne ekipy monterskie, które dbają o każdy szczegół wykonywanej inwestycji.

Montaż fotowoltaiki to nie tylko zamocowanie modułów fotowoltaicznych, ale także:

  • umieszczenie w odpowiednim miejscu stelaża,
  • podłączenie okablowania,
  • zamontowanie inwertera.

Precyzyjne wykonanie powyższych zadań wpływa w późniejszym czasie na sprawne funkcjonowanie instalacji. Nie bez znaczenia są także same elementy wchodzące w skład instalacji, a dokładniej ich jakość. Bazowanie na produktach o wysokiej jakości, sprawności i niskim stopniu awaryjności to gwarancja wysokiej wydajności instalacji.

Jaki kierunek montażu modułów fotowoltaicznych będzie najlepszy?

Na etapie projektowania instalacji fotowoltaicznej dla danego miejsca należy wybrać odpowiedni kierunek ułożenia modułów fotowoltaicznych. Wybór ten zależny jest od kilku czynników:

  • położenia budynku lub miejsca inwestycji,
  • kształtu dachu,
  • stopnia nasłonecznienia/zacienienia powierzchni montażu.

Instalacje fotowoltaiczne montowane są zarówno na dachach budynków, jak i gruncie. Dzięki specjalnym stelażom możliwe jest odpowiednie nachylenie modułów fotowoltaicznych umieszczonych na gruncie lub płaskim dachu. Kierunkiem, który zapewnia dostęp do największej ilości światła w ciągu dnia, jest południe – stąd jest to najbardziej rekomendowany kierunek montażu instalacji. W przypadku, gdy instalacja nie może jednak zostać zamontowana w ten sposób, zaleca się wybór kierunków: południowy wschód lub południowy zachód. Różnice w stopniu nasłonecznienia są w obu przypadkach niewielkie. Istnieje także możliwość montażu modułów fotowoltaicznych w kierunku wschodnim lub zachodnim.

Jakie znaczenie dla wydajności instalacji ma inwerter?

Niezwykle ważnym elementem wchodzącym w skład każdej instalacji fotowoltaicznej jest inwerter. Odpowiada on za przetwarzanie prądu stałego – generowanego przez moduły –  w prąd zmienny. Urządzenie wpływa w dużej mierze na wydajność całej instalacji, dlatego wybierając jego rodzaj, warto zaufać specjalistom. Wysokiej jakości inwertery gwarantują sprawne i efektywne funkcjonowanie fotowoltaiki.

Instalacje fotowoltaiczne dostarczają energię praktycznie przez cały rok – nawet w miesiącach zimowych. W okresie letnim, gdy stopień nasłonecznienia jest najwyższy, istnieje możliwość magazynowania nadwyżek energii – można je z kolei wykorzystać w miesiącach zimowych.

Jeśli chcecie Państwo dowiedzieć się więcej na temat wydajności instalacji fotowoltaicznych, zachęcamy do kontaktu z naszą firmą – telefon: +48 510 177 778, e-mail: biuro@zielonae.pl. Fotowoltaika dla rolnictwa, domu lub firmy to nasza specjalność. Zapraszamy.