Masz pytania?

Śmiało! Wybierz preferowany środek komunikacji i skontaktuj się z nami, na pewno znajdziemy wspólny temat, szczególnie w zakresie rozwiązań fotowoltaicznych.

icon_widget_image Poniedziałek - Piątek (8-16) icon_widget_image ul. Długa 11, 23-200 Kraśnik icon_widget_image + (48) 510 177 778 icon_widget_image biuro@zielonae.pl

Fotowoltaika i instalacje fotowoltaiczne Lublin - Zielona Energia

Jak wygląda dziś najstarsza instalacja fotowoltaiczna w Europie?

Najstarsza instalacja fotowoltaiczna powstała w roku 1982 w Szwajcarii, a dokładnie w Lugano. Przez ostatnie lata raz na jakiś czas przeprowadzane są badania całej instalacji oraz jej poszczególnych elementów – ma to na celu kontrolowanie powstających uszkodzeń i osiąganych uzysków energii. Pozwala to także obliczyć wydajność instalacji. Jak wyglądała wydajność tej instalacji fotowoltaicznej na przestrzeni lat, a jak wygląda dziś po 38 latach? Zachęcamy do zapoznania się z poniższym artykułem, gdzie odpowiadamy na powyższe pytania.

Historia najstarszej instalacji fotowoltaicznej w Europie

W odległym roku 1982 w szwajcarskim Lugano powstała pierwsza w Europie instalacja fotowoltaiczna w systemie on-grid. Instalacja została stworzona przez naukowców ze szwajcarskiego Scuola Universitaria Professionale della Svizzera Italiana. Wygląd instalacji i jej budowa znacznie różniły się od stosowanych aktualnie. Cała instalacja miała moc 10 kW i składała się z 288 krystalicznych modułów firmy Arco Solar. W roku 1992 nastąpiła wymiana falownika na nieco większy o mocy 15 kW. Jednocześnie zredukowano liczbę modułów do 252, a moc instalacji spadła do około 9,324 kWp.

Jak prezentowała się instalacja po 20 latach?

Naukowcy z tego samego instytutu, który przyczynił się do utworzenia pierwszej w Europie instalacji fotowoltaicznej, przeprowadzili nad nią badania po 20 latach ciągłego użytkowania. Oto efekt badań:

  • zauważalne częściowe, lecz mało wpływowe rozwarstwianie się około 92% modułów,
  • znaczne rozwarstwienie około 27 % modułów i jego wpływ na działanie modułów,
  • pęknięcie ogniw w przypadku około 15% modułów,

Co ważne stwierdzone zmiany nie przyczyniły się zbytnio do zmniejszenia uzysków energii. W opisie można znaleźć stwierdzenie, iż moduły może i wyglądają gorzej, ale działają, jak należy. Z ówczesnej analizy wynikało, że po 20 latach użytkowania zauważa się degradację w stosunku do początkowej mocy:

  • mniejszą niż 10% w przypadku 59% modułów,
  • 10-20% w przypadku 35% modułów,
  • 80% w przypadku 6% modułów.

Naukowcy prognozowali w 2003 roku, że instalacja będzie pracowała w efektywny sposób jeszcze przez około 10-15 lat.

Wyniki badań z 2017 roku

Najnowsze badanie wydajności modułów, które wchodzą w skład najstarszej instalacji fotowoltaicznej w Europie przeprowadzone zostały przez naukowców z instytutu SUPSI w roku 2017. Około 58% modułów posiadało na tę chwilę moc wynoszącą więcej niż 80 % mocy początkowej. Aktualne kryteria gwarancji, które uwzględniają spadek mocy o maksymalnie 20%, zachowało około 60-70% modułów fotowoltaicznych. W przypadku tej instalacji fotowoltaicznej zastosowano niegdyś aż trzy rodzaje folii PVB pochodzącej od różnych dostawców.

W efekcie podczas ostatnich badań zauważono zróżnicowane właściwości modułów:

  • moduły z pierwszym rodzajem folii PVB wykazały degradację 0,2 % w skali roku, więc po 35 latach zachowały około 93% mocy początkowej,
  • moduły wyposażone w drugi rodzaj folii PVB wykazały degradację na poziomie około 0,62 % w skali roku, a średnia moc modułów wynosiła 77%,
  • pozostałe moduły wyposażone w folię PVB najniższej jakości okazały się bezużyteczne.

Wynik badań był bardzo zadowalający i potwierdził tezę, że fotowoltaika to niezwykle trwałe i wieloletnie rozwiązanie. Warto na koniec dodać, że znane na całym świecie szwajcarskie stowarzyszenie energetyki słonecznej Swissolar udostępniło informację na temat innych najstarszych i nadal pracujących instalacji fotowoltaicznych. Są to między innymi: instalacja o mocy 100 kW powstała w roku 1989 przy drodze A3 i instalacja z 1993 roku miesząca się w Jungfraujoch. Obie instalacje do dnia dzisiejszego charakteryzują się wysoką wydajnością. W roku 1993 roku uruchomiona została także w Szwajcarii instalacja o mocy 560 kW, która na tamte czasy była największą elektrownią fotowoltaiczną w Europie. W przypadku tej instalacji stwierdzono średnią degradację wynoszącą około 0,69 proc na rok.

Jeśli zainteresował Państwa powyższy artykuł i chcecie dowiedzieć się więcej na temat trwałości i wydajności fotowoltaiki zachęcamy do kontaktu z nami – telefon: +48 510 177 778, e-mail: biuro@zielonae.pl. Chętnie opowiemy Państwu, czym jest fotowoltaika dla domu, a także jak wyglądać może jej wydajność po 20 czy 30 latach pracy. Zapraszamy.