
Fotowoltaika w nowym domu – jak się przygotować?
Budowa nowego domu wiąże się zawsze z koniecznością podejmowania licznych decyzji. Wybór konkretnych rozwiązań pozwala stworzyć komfortowy i będący spełnieniem marzeń właścicieli projekt. Jednym z aspektów, który należy rozważyć, jest źródło energii elektrycznej. Coraz więcej ludzi stawia na odnawialną energię słoneczną, dlatego ich wybór pada na fotowoltaikę.
Jak określić zapotrzebowanie na energię w nowym domu?
W przypadku budynków istniejących moc instalacji fotowoltaicznej wyznaczana jest na podstawie średniego zużycia energii. Pod uwagę bierze się średnią wysokość rachunków za energię – dzięki temu moc instalacji jest właściwa i odpowiada zapotrzebowaniu energetycznemu gospodarstwa. W przypadku nowych domów dokładne oszacowanie zużycia prądu nie jest możliwe. Czy w takiej sytuacji można, więc zaplanować i uwzględnić w projekcie domu fotowoltaikę? Tak! W tym celu należy określić:
- sposób ogrzewania domu,
- ilość i rodzaj urządzeń elektrycznych – w tym sprzęt AGD, RTV, oświetlenie,
- średnie zużycie energii przez każdego domownika.
Na podstawie powyższych danych doradca techniczny jest w stanie obliczyć zapotrzebowanie na energię dla danego gospodarstwa domowego, a także wyliczyć odpowiednią dla niego moc instalacji fotowoltaicznej.

Czy warto uwzględnić fotowoltaikę na etapie projektowania domu?
Uwzględnienie instalacji fotowoltaicznej w projekcie nowego domu jest bardzo korzystne – ułatwia późniejszy montaż, a także pozwala uzyskać najlepsze efekty. Planując fotowoltaikę na dachu nowego domu należy pamiętać o:
- odpowiednim rozmieszczeniu krokwi dachowych,
- właściwej orientacji dachu,
- odpowiednim kącie nachylenia dachu,
Konsultując się na tym etapie z doradcą ds. fotowoltaiki, klient może uzyskać pomoc – specjalista doradzi, w którym miejscu powinna zostać umieszczona instalacja, by uzyski energii były największe. Dodatkowo doradca pomaga wybrać najkorzystniejsze rozwiązania, a także określa rodzaj i wielkość miejsca, w którym ma powstać w przyszłości instalacja. Dzięki takiej pomocy klient nie musi martwić się o dokonanie właściwego wyboru. Instalacja fotowoltaiczna może zaś zostać zamontowana po zakończeniu prac (wykończeniu dachu) oraz wykonaniu przyłącza elektrycznego.
Co jeśli instalacja okaże się być za mała?
Czasami wykonana w nowym domu instalacja fotowoltaiczna po pewnym czasie użytkowania może okazać się zbyt mała. Nie jest to jednak sytuacja bez wyjścia – rozbudowa instalacji to dość łatwy proces. Wiąże się to jednak z dodatkowymi kosztami. Decydując się na fotowoltaikę, warto więc zaufać specjalistom. Profesjonalni doradcy są bowiem w stanie precyzyjnie ocenić zużycie energii w powstającym obiekcie, a to pozwala zagwarantować klientom skrojone na miarę ich potrzeb instalacje.
Jesteście Państwo na etapie budowy domu? Rozważacie zakup instalacji fotowoltaicznej? Nasi doradcy techniczni chętnie przejrzą Państwa projekty, określą zapotrzebowanie energetyczne, a także zaplanują efektywną i wydajną instalację spełniającą Wasze oczekiwania. Dla nas nie ma znaczenia czy w grę wchodzi fotowoltaika dla firm z Lublina, domu czy gospodarstwa rolnego. Czekamy na Państwa w naszym biurze i pod nr 510 177 778 – zapraszamy.