Masz pytania?

Śmiało! Wybierz preferowany środek komunikacji i skontaktuj się z nami, na pewno znajdziemy wspólny temat, szczególnie w zakresie rozwiązań fotowoltaicznych.

icon_widget_image Poniedziałek - Piątek (8-16) icon_widget_image ul. Długa 11, 23-200 Kraśnik icon_widget_image + (48) 510 177 778 icon_widget_image biuro@zielonae.pl

Fotowoltaika i instalacje fotowoltaiczne Lublin - Zielona Energia

Na czym polega łączenie modułów fotowoltaicznych i jakie są rodzaje połączeń?

Podczas montażu instalacji fotowoltaicznej można wybierać spośród różnych rozwiązań technicznych oraz technologicznych. Doskonałym tego przykładem są dwa sposoby łączenia modułów fotowoltaicznych, a mianowicie równoległy i szeregowy. W tym artykule skupiliśmy się na właściwościach, różnicach i zaletach obu wariantów. Na czym polega szeregowe łączenie modułów? Jakie są zalety łączenia równoległego? Odpowiedzi na te pytania znajdziecie Państwo w poniższym tekście.

O co chodzi w łączeniu modułów fotowoltaicznych?

Łączenie modułów fotowoltaicznych ma ogromne znaczenie dla działania całej instalacji. Przeciętna instalacja fotowoltaiczna składa się z kilku lub kilkunastu modułów fotowoltaicznych, które muszą zostać ze sobą połączone w celu zagwarantowania bezproblemowej pracy i produkcji prądu elektrycznego. Każdy moduł fotowoltaiczny posiada dwa istotne parametry: napięcie wyrażone w Voltach oraz natężenie wyrażone w Amperach. To właśnie iloczyn tych wartości oznacza moc wyrażoną w Watopikach. I dokładnie te wartości wyjściowe (napięcie, natężenie oraz moc) różnią się od siebie w przypadku połączenia równoległego i szeregowego modułów.

Na czym polega szeregowe połączenie modułów fotowoltaicznych?

Najprościej ujmując łączenie szeregowe modułów, polega na połączeniu ze sobą kolejno wszystkich modułów, które powinny posiadać taką samą moc. Napięcie wyjściowe, które będzie dostarczane do inwertera, będzie w tym przypadku stanowiło sumę napięć wszystkich modułów fotowoltaicznych wchodzących w skład instalacji. Natężenie nie ulega jednak zsumowaniu. Wyjściowe natężenie pozostaje w tym przypadku identyczne jak natężenie pojedynczego modułu. Podniesienie napięcia układu powoduje natomiast podniesienie sprawności.

Jak wygląda równoległe połączenie modułów fotowoltaicznych?

Równoległe połączenie modułów fotowoltaicznych powoduje wzrost natężenia prądu. Nie zachodzi tutaj zmiana napięcia prądu. Moc wygląda identycznie jak w przypadku połączenia szeregowego: jest to iloczyn mocy jednego modułu i ilości wszystkich modułów w połączonym układzie. Podczas połączenia równoległego modułów podniesieniu ulega natężenie prądu, dlatego bardzo ważne jest, by stosować w tym rozwiązaniu dość grube i krótkie okablowanie, które zagwarantuje jak najmniejsze straty w przesyle energii. Doskonałym dodatkiem jest przetwornica napięcia o sporej mocy. Wadą tego rozwiązania jest zmniejszenie sprawności instalacji i generowanie strat w przesyle energii.

Które rozwiązanie jest lepsze?

Najczęściej stosowanym sposobem połączenia jest szeregowe. Jednak oba rozwiązania mają wady i zalety. Najważniejszym aspektem jest właściwe uzasadnienie zastosowania konkretnego rodzaju połączenia. Stąd też na etapie projektowania instalacji fotowoltaicznej należy przeanalizować wiele czynników. Nasi doradcy techniczni wykonają za Państwa to zadanie. Jeśli chcecie skorzystać Państwo z naszych usług, zachęcamy do kontaktu: Telefon: +48 510 177 778 lub e-mail: biuro@zielonae.pl. Fotowoltaika do domu, firmy, a także dla rolnictwa to oferta skierowana do wszystkich zainteresowanych własną elektrownią słoneczną. Zapraszamy.