Masz pytania?

Śmiało! Wybierz preferowany środek komunikacji i skontaktuj się z nami, na pewno znajdziemy wspólny temat, szczególnie w zakresie rozwiązań fotowoltaicznych.

icon_widget_image Poniedziałek - Piątek (8-16) icon_widget_image ul. Długa 11, 23-200 Kraśnik icon_widget_image + (48) 510 177 778 icon_widget_image biuro@zielonae.pl

Fotowoltaika i instalacje fotowoltaiczne Lublin - Zielona Energia

Czy stopień nasłonecznienia w Polsce jest wystarczający do prawidłowego działania fotowoltaiki?

Wielu klientów zainteresowanych zakupem fotowoltaiki zastanawia się, czy klimat panujący w Polsce, a dokładniej ilość nasłonecznienia są w stanie zagwarantować korzystne warunki do pracy instalacji. Czy ilość słonecznych dni w Polsce jest wystarczająca, by fotowoltaika pracowała wydajnie i była opłacalna? Odpowiedź na to pytanie znajdziecie Państwo w przygotowanym przez nas artykule.

Jakie jest nasłonecznienie w Polsce?

Pierwszym zagadnieniem, jakie należy rozważyć, jest stopień nasłonecznienia w naszym kraju. Ze względu na strefę klimatyczną, w której położona jest Polska największe natężenie promieniowania słonecznego, przypada na miesiące letnie. Ogólnie przyjmuje się, że średnie nasłonecznienie w Polsce wynosi ok. 1000 kWh/m2, a słońce świeci średnio przez 1600 godzin. W miesiącach letnich dociera do nas około 70% promieniowania słonecznego natomiast w miesiącach zimowych 30%. Stopień nasłonecznienia jest bardzo podobny w całym kraju, a wartość waha się od 950 do 1100 kWh/m2.

Czy instalacja fotowoltaiczna produkuje prąd jedynie latem?

Choć w pierwszej chwili wydawać może się, że instalacje fotowoltaiczne produkują energię jedynie w miesiącach letnich, gdy jest najwięcej dni słonecznych to tak naprawdę, przeciętna instalacja pracuje wydajnie praktycznie przez cały rok. Oczywiście w pochmurne dni, w których brakuje słońca, praca jest spowolniona, a wydajność spada jednak ilość dni słonecznych w Polsce, jest całkowicie wystarczająca do tego, by instalacja wyprodukowała odpowiednią ilość prądu. Warto także obalić tezę, która często krąży wśród klientów, mówiącą o tym, że fotowoltaika jest najwydajniejsza w upalne dni – a takich jest mało w Polsce, więc efektywność pracy instalacji jest niezadowalająca. Jest to nieprawda, gdyż instalacje fotowoltaiczne pracują najwydajniej w słoneczne, ale nieupalne dni. Oznacza to, że równie wydajne mogą być wiosną jak i latem czy jesienią.

Na co zwrócić uwagę projektując instalację fotowoltaiczną?

Projekt instalacji fotowoltaicznej ma ogromne znaczenie dla jej prawidłowego funkcjonowania. Bez względu na stopień nasłonecznienia moduły fotowoltaiczne nie będą wydajnie pracować, gdy zostaną one nieodpowiednio zamontowane.

Podczas projektowania instalacji należy uwzględnić pewne aspekty, a mianowicie:

  • Kąt nachylenia modułów – w Polsce panele fotowoltaiczne powinny być ułożone pod kątem około 30 stopni, ale wartość ta może być dostosowywana w zależności od stopnia nasłonecznienia danego regionu.
  • Moduły fotowoltaiczne powinny być skierowane na stronę południową.
  • Brak zacienienia modułów – w sąsiedztwie nie powinno być wysokich budynków lub drzew, które przysłonią powierzchnię modułów.

Odpowiednio zaprojektowana instalacja fotowoltaiczna będzie pracowała wydajnie i sprawnie, a wytworzona w najbardziej słoneczne dni energia będzie mogła zostać zmagazynowana i wykorzystana w miesiącach, gdy brakuje słońca.

Jesteście Państwo zainteresowani założeniem fotowoltaiki we własnym domu lub firmie? Zachęcamy do kontaktu z naszą firmą: telefon: +48 510 177 778, e-mail: biuro@zielonae.pl. Nasi doradcy chętnie odpowiedzą na Państwa pytania i przedstawią naszą ofertę. Fotowoltaika dla domu Lublin to nasza specjalność, w której mamy naprawdę duże doświadczenie. Zapraszamy.