Masz pytania?

Śmiało! Wybierz preferowany środek komunikacji i skontaktuj się z nami, na pewno znajdziemy wspólny temat, szczególnie w zakresie rozwiązań fotowoltaicznych.

icon_widget_image Poniedziałek - Piątek (8-16) icon_widget_image ul. Długa 11, 23-200 Kraśnik icon_widget_image + (48) 510 177 778 icon_widget_image biuro@zielonae.pl

Fotowoltaika i instalacje fotowoltaiczne Lublin - Zielona Energia

Jakie będą dostępne dotacje na fotowoltaikę w roku 2021?

Fotowoltaika jest najskuteczniejszym sposobem na obniżenie rachunków za prąd, dlatego w poprzednich latach jej popularność stale rosła. Aktualnie zainteresowanie instalacjami fotowoltaicznymi jest jeszcze większe, a wpływ na to mają nie tylko liczne korzyści wynikające z dokonania takiej inwestycji, ale również dostępne programy i dofinansowania. To właśnie dzięki dopłatom do fotowoltaiki lub atrakcyjnym pożyczkom zakup instalacji fotowoltaicznej staje się jeszcze bardziej opłacalny. Co roku programy dofinansowań ulegają pewnym zmianom – niektóre się kończą, a inne rozpoczynają. Nierzadko modyfikacjom podlegają także zasady konkretnych programów. W tym artykule chcemy Państwu przedstawić aktualne dofinansowania fotowoltaiki, z których można będzie skorzystać w roku 2021.

Jakie dopłaty do fotowoltaiki w roku 2021?

„Mój Prąd”

Jednym z najpopularniejszych programów, które obowiązywały już w 2020 roku, jest „Mój Prąd”. Dzięki atrakcyjnym warunkom i korzystnej ofercie wielu klientów dołączyło już do grona posiadaczy fotowoltaiki. Program będzie kontynuowany w roku 2021, na razie jednak nie są znane jego dokładne zasady. Nabór wniosków ma ruszyć w pierwszej połowie 2021 roku.

„Czyste Powietrze”

Z dofinansowania w ramach tego programu skorzystało w roku 2020 wiele osób. Dotacje na fotowoltaikę przyznawane są inwestorom, którzy jednocześnie zdecydują się na wymianę nieefektywnego źródła ciepła na paliwo stałe i wybiorą ekologiczne. Program pozwala otrzymać dofinansowanie montażu fotowoltaiki w wysokości do 50% poniesionych kosztów. Maksymalna kwotadotacji to niezmiennie 5 tysięcy złotych.

Ulga termomodernizacyjna

Od początku 2019 roku inwestorzy przeprowadzający termomodernizację budynków mogą ubiegać się o dofinansowanie na fotowoltaikę. Wnioskodawcą może być osoba, która jest podatnikiem i właścicielem lub współwłaścicielem budynku jednorodzinnego. Gospodarstwa domowe, które w roku 2020 zainwestowały w fotowoltaikę mogą skorzystać z odliczenia części poniesionych kosztów w rozliczeniu PIT 2021. Warunkiem jest udokumentowanie zakupu fotowoltaiki, a także przeprowadzenia prac termomodernizacyjnych. Limit ulgi to 53 000 zł.

Dofinansowanie na fotowoltaikę dla firm Energia Plus

1 października 2020 roku wystartowała nowa edycja programu Energia Plus, w ramach którego firmy mogą uzyskać dofinansowanie lub pożyczkę na zakup fotowoltaiki. Minimalna wartość pożyczki wynosi 500 000 złotych natomiast maksymalna kwota to 300 milionów złotych. W przypadku bezzwrotnych form dofinansowania przedsiębiorcy mogą ubiegać się o dopłatę w wysokości do 50% kosztów kwalifikowanych.

Do rozdysponowania jest:

  • 1 264 286 978,50 złotych – w formie pożyczki,
  • 49 772 500,00 złotych – w formie dotacji.

Dofinansowanie może zostać udzielona na okres maksymalnie do 15 lat. Nowością w tej edycji programu jest możliwość składania wniosków w formie elektronicznej oraz papierowej. Celem programu jest przede wszystkim zmniejszenie emisji zanieczyszczeń do atmosfery oraz poprawa efektywności energetycznej w kraju. Nabór wniosków ma trwać do 17 grudnia 2021 roku lub do wyczerpania funduszy.

Dofinansowanie na fotowoltaikę dla rolników – ulga inwestycyjna

W roku 2021 rolnicy będą mogli ubiegać się o dofinansowanie na zakup instalacji fotowoltaicznej poprzez skorzystanie z ulgi inwestycyjnej. Każdy rolnik odprowadzający podatek rolny, który realizuje inwestycję na terenie gminy, w której zarejestrowany jest grunt rolny, ma możliwość skorzystania z ulgi. Warunkiem jest zakup instalacji fotowoltaicznej z własnych środków. Ulgę podatkową w wysokości 25% kosztów inwestycji można rozliczyć w ciągu 15 lat, a niewykorzystana kwota przechodzi na następców podatnika. Ulga przyznawana jest po zakończeniu inwestycji.

Nierzadko inwestorzy planujący zakup fotowoltaiki, mogą także skorzystać z dostępnych w danym okresie programów regionalnych oferowanych przez gminy, a także różne instytucje. Jest to rozwiązanie gwarantujące, że fotowoltaika Lublin stanie się opłacalną i korzystną inwestycją pieniędzy.

Jeśli chcecie dowiedzieć się Państwo więcej na temat dostępnych aktualnie dofinansowań, zachęcamy do kontaktu z naszą firmą. Chętnie odpowiemy na Państwa pytania związane z dofinansowaniami fotowoltaiki w roku 2021.