Masz pytania?

Śmiało! Wybierz preferowany środek komunikacji i skontaktuj się z nami, na pewno znajdziemy wspólny temat, szczególnie w zakresie rozwiązań fotowoltaicznych.

icon_widget_image Poniedziałek - Piątek (8-16) icon_widget_image ul. Długa 11, 23-200 Kraśnik icon_widget_image + (48) 510 177 778 icon_widget_image biuro@zielonae.pl

Fotowoltaika i instalacje fotowoltaiczne Lublin - Zielona Energia

Jakie wymogi musi spełniać działka przeznaczona pod budowę farmy fotowoltaicznej?

Farmy fotowoltaiczne stają się coraz bardziej popularne na terenie Polski i z roku na rok poszerza się znacznie grono inwestorów zainteresowanych takim przedsięwzięciem. Budowa farmy fotowoltaicznej wiąże się zawsze z koniecznością przeznaczenia na ten cel określonego gruntu. Nie każdy obszar nadaje się jednak pod budowę farmy, a to może rodzić pewne problemy. Jak zatem sprawdzić, czy dany grunt spełnia wszystkie kryteria i jest zgodny z wymogami? Poniżej przygotowaliśmy mały poradnik dla zainteresowanych!

Dowiecie się z niego Państwo między innymi:

  1. Jakie są najważniejsze wymagania?
  2. Jaka powinna być powierzchnia działki pod farmę fotowoltaiczną?
  3. Jaki układ powinna mieć działka, na której ma powstać farma fotowoltaiczna?
  4. Na jakiej klasy gruncie może powstać farma fotowoltaiczna?

W przeciwieństwie do obszarów, na których powstają mikroinstalacje fotowoltaiczne, grunty przeznaczone pod budowę farm fotowoltaicznych podlegają licznym wymogom. Pierwszym krokiem w realizacji całego projektu jest, więc zapoznanie się z najważniejszymi kryteriami, które musi spełniać działka. Zapraszamy do lektury!

Z czym warto zapoznać się przed rozpoczęciem realizacji farmy fotowoltaicznej?

Powierzchnia działki

Przede wszystkim trzeba przyjrzeć się wymiarom działki. Powierzchnia gruntu przeznaczonego pod budowę farmy fotowoltaicznej o mocy 1 MW powinna mieć nie mniej jak 2 ha, a dodatkowo szerokość działki powinna wynosić minimum 50m. Ma to na celu zapewnienie największej efektywności pracy paneli. Zachowanie odpowiedniej odległości między panelami pozwala bowiem zagwarantować najlepsze nasłonecznienie każdego modułu i zniwelować wzajemne zacienianie się paneli fotowoltaicznych.

Układ działki

Układ działki ma ogromne znaczenie dla efektywności pracy całej farmy fotowoltaicznej. Najwyższy stopień nasłonecznienia można uzyskać w przypadku działek płaskich lub nachylonych w stronę południową. Nie zaleca się wybierania jako miejsca pod farmę fotowoltaiczną działek umieszczonych od północnej strony wzgórza. Warto zwrócić także uwagę na sąsiedztwo działki: otóż należy unikać wysokich budynków i drzew w pobliżu, gdyż powodować będą one zacienienie modułów, a w efekcie spadek mocy farmy fotowoltaicznej.

Klasa gruntu

Według prawa farma fotowoltaiczna może powstać jedynie na gruncie o klasie IV lub niższej, a także na nieużytkach rolnych. Warto także pamiętać, że inwestycja musi być zgodna z miejscowym planem zagospodarowania przestrzennego.

Jakie kryteria powinna jeszcze spełniać działka pod farmę fotowoltaiczną?

Bardzo ważnym czynnikiem jest także odległość działki od linii energetycznej. Otóż powinna ona wynosić maksymalnie 200 m, gdyż w przypadku większej odległości znacznie wzrasta koszt całej inwestycji. Równie istotną kwestią jest droga dojazdowa. Budowa farmy fotowoltaicznej związana jest z koniecznością zagwarantowania dojazdu ciężkiego sprzętu na działkę. Droga musi zatem być odpowiednio szeroka i utwardzona.

Mamy nadzieję, że nasz krótki przewodnik pomógł Państwu zrozumieć jakie wymagania powinna spełniać każda działka przeznaczona pod budowę farmy fotowoltaicznej. Jeśli macie Państwo jeszcze jakieś pytania chętnie na nie odpowiemy!

Rozważacie Państwo budowę farmy fotowoltaicznej? Chętnie wyjaśnimy Wam, dlaczego jest to korzystne i opłacalne rozwiązanie dla inwestorów! Zachęcamy do odwiedzenia naszego biura osobiście lub skontaktowania się z nami: telefon: +48 510 177 778, lub e-mail: biuro@zielonae.pl. Nasza oferta to zarówno fotowoltaika dla firm z Lublina, domu, jak i rolnictwa. Zapraszamy!