Masz pytania?

Śmiało! Wybierz preferowany środek komunikacji i skontaktuj się z nami, na pewno znajdziemy wspólny temat, szczególnie w zakresie rozwiązań fotowoltaicznych.

icon_widget_image Poniedziałek - Piątek (8-16) icon_widget_image ul. Długa 11, 23-200 Kraśnik icon_widget_image + (48) 510 177 778 icon_widget_image biuro@zielonae.pl

Fotowoltaika i instalacje fotowoltaiczne Lublin - Zielona Energia

Jak wyglądają ceny prądu w roku 2021?

W ciągu ostatnich kilku lat my – konsumenci prądu mieliśmy do czynienia z kilkukrotnymi podwyżkami cen energii elektrycznej. W efekcie wielu klientów indywidualnych oraz biznesowych zdecydowało się na zmianę źródła energii na odnawialne, dokonując zakupu instalacji fotowoltaicznej mogącej wyprodukować energię na własny użytek. Grono posiadaczy fotowoltaiki rośnie z roku na rok między innymi ze względu na rosnące ceny prądu. W roku 2021 trend ten zapewne się utrzyma. Dlaczego? Odpowiedź na to znajdziecie Państwo w dalszej części artykułu.

Co to jest „opłata mocowa”?

Od 1 stycznia 2021 roku wprowadzona została kolejna pozycja na rachunku za dystrybucję energii elektrycznej – opłata mocowa. Ma ona za zadanie zapewnić odbiorcom stałe dostawy prądu, a dzięki temu zwiększone ma zostać bezpieczeństwo energetyczne. Opłata ma służyć finansowaniu nowych elektrowni i modernizacji obecnych i nałożona ma zostać zarówno na odbiorców indywidualnych energii, jak i przedsiębiorców. Wysokość opłaty uzależniona będzie od ilości zużytej w ciągu roku energii elektrycznej – im wyższe zużycie, tym wyższa opłata mocowa.

Dla przykładu gospodarstwa domowe zapłacą co miesiąc:

  • przy zużyciu mniejszym niż 500 kWh rocznie – 2,30 zł,
  • przy zużyciu od 500 kWh do 1200 kWh rocznie – 5,51 zł,
  • przy zużyciu powyżej 1200 kWh do 2800 kWh – 9,19 zł,
  • przy zużyciu powyżej 2800 kWh – 12,87 zł.

Opłata mocowa wyniesie więc od 2,30 zł do 12,87 zł.

Jak wyglądają podwyżki cen prądu w 2021?

W celu przybliżenia Państwu wielkości podwyżek cen energii elektrycznej poniżej umieściliśmy kilka przykładów odnoszących się do poszczególnych dostawców energii. W roku 2021 podwyżki wyniosą około:

  • Enea – 11 zł w skali miesiąca i 132 zł w skali roku,
  • PGE – 10,97 zł w skali miesiąca i 131,64 zł w skali roku,
  • Energa – 11,13 zł w skali miesiąca i 133,58 zł w skali roku

Podwyżki energii mają dotyczyć wszystkich klientów – zarówno indywidualnych, jak i przedsiębiorców. Pierwsi zapłacą około 11-12% więcej niż dotychczas natomiast drudzy muszą liczyć się z jeszcze wyższymi rachunkami.

Jak poradzić sobie z podwyżką ceny prądu?

Odpowiedzią na wzrastające ceny energii jest fotowoltaika. Zmiana źródła energii na odnawialne to nie tylko recepta na niższe rachunki, ale także sposób na niezależność energetyczną. Dodatkowym atutem jest dbałość o środowisko – wytwarzanie energii ze słońca pozwala ograniczyć zanieczyszczanie środowiska i przedostawanie się do atmosfery szkodliwych substancji.

Szukacie Państwo skutecznego sposobu na ograniczenie wydatków za prąd? Fotowoltaika do biura Lublin lub domu to doskonałe rozwiązanie dla osób pragnących zadbać o środowisko, a także swój portfel. Następne podwyżki prądu są niewykluczone w kolejnych latach, dlatego może warto rozważyć stworzenie własnej elektrowni słonecznej? Wytwarzanie darmowej energii wiąże się ze sporymi oszczędnościami i licznymi dodatkowymi korzyściami. Jeśli macie Państwo jakiekolwiek pytania na ten temat zapraszamy do naszego biura.