Masz pytania?

Śmiało! Wybierz preferowany środek komunikacji i skontaktuj się z nami, na pewno znajdziemy wspólny temat, szczególnie w zakresie rozwiązań fotowoltaicznych.

icon_widget_image Poniedziałek - Piątek (8-16) icon_widget_image ul. Długa 11, 23-200 Kraśnik icon_widget_image + (48) 510 177 778 icon_widget_image biuro@zielonae.pl

Fotowoltaika i instalacje fotowoltaiczne Lublin - Zielona Energia

Jak wygląda zainteresowanie dotacjami na domowe instalacje fotowoltaiczne w Polsce?

Zainteresowanie fotowoltaiką wzrasta na całym świecie i każdego roku coraz więcej osób zdecydowanych jest na inwestycję pieniędzy w instalację fotowoltaiczną mającej posłużyć na własne potrzeby. Wzrost zainteresowania instalacjami fotowoltaicznymi zauważalny jestrównież w Polsce. Może być to spowodowane wzrastającymi cenami prądu lub też chęcią oszczędzenia pieniędzy. Z pewnością ogromny wpływ na popularność fotowoltaiki mają także dostępne dofinansowania, które umożliwiają klientom na zakup i montaż instalacji fotowoltaicznej na bardzo atrakcyjnych warunkach. Powodów może być wiele, ale jedno jest pewne: fotowoltaika cieszy się coraz większą popularnością w naszym kraju, a to jest bardzo pozytywna wiadomość! Jeśli chcecie Państwo przyjrzeć się zmianom w zakresie popularności fotowoltaiki w Polsce i osobiście przekonać się, że zainteresowanie odnawialnymi źródłami energii wzrasta, przeczytajcie do końca przygotowany przez nas artykuł.

Jak popularna była fotowoltaika w Polsce w latach poprzednich?

Rynek fotowoltaiczny w Polsce rozwija się niezwykle dynamicznie, a zauważyć można to, analizując dane z kilku lat. Początki fotowoltaiki w Polsce miały miejsce około8 lat temu jednak w pierwszym okresie liczba instalacji była bardzo mała.

W kolejnych latach moc przyłączonych instalacji fotowoltaicznych wynosiła:

 • Rok 2013: około 10 MW,
 • Rok 2014: około 20 MW,
 • Rok 2015: około 100 MW,
 • Rok 2016: około 200 MW,
 • Rok 2017: około 300 MW,
 • Rok 2018: około 500 MW,
 • Rok 2019: ponad 1 GW.

Od końca 2019 roku do dnia dzisiejszego udało się przekroczyć granicę 2 GW. Oznacza to, że w ciągu około 8 miesięcy osiągnięto wzrost do 1 GW, czyli wynik identyczny jak z poprzednich 8 lat. Wskazuje to wyraźnie na wzrost zainteresowania fotowoltaiką w naszym kraju.

Szczególnie duży wzrost popularności fotowoltaiki przypada, więc na dwa ostatnie lata. Rok 2020 rozpoczął się wprowadzeniem nowej edycji programu Mój Prąd co jeszcze bardziej zwiększyło zainteresowanie wśród potencjalnych prosumentów.

Dla porównania:

 • na początku 2020 roku do Narodowego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej wpływało dziennie około 400 wniosków związanych z programem,
 • w czerwcu 2020 roku było to już około 600 wniosków dziennie,
 • w sierpniu 2020 roku dzienna liczba wniosków wynosiła około 800,
 • we wrześniu było to już ponad 900 wniosków dziennie,
 • aktualnie takich wniosków wpływa każdego dnia nawet tysiąc, a czasem i więcej.

Wzrost liczebności wniosków do programu Mój Prąd może wiązać się ze wzrostem cen prądu i mobilizacją klientów do założenia fotowoltaiki. Może mieć to także związek z uszczupleniem budżetu przeznaczonego na rzecz dofinansowań. Coraz więcej osób nie chce podejmować ryzyka związanego z czekaniem na kolejne dotacje i ewentualną kontynuację programu.

Podsumowując w programie Mój Prąd do dnia 21 października, wpłynęło łącznie ponad 178,48 tys. wniosków. Do tego dnia 86,54 beneficjentów otrzymało dotację na łączną kwotę 431,33 mln złotych. Zainteresowanie fotowoltaiką jest, więc naprawdę spore.

Głównymi powodami tej sytuacji są:

 • zachęty finansowe w postaci dofinansowań,
 • zmiany cen energii elektrycznej,
 • regulacje prawne i sprawy podatkowe,
 • zwiększenie świadomości konsumentów.

Wiele czynników osobno lub wspólnie popycha ludzi w stronę odnawialnych źródeł energii – w tym fotowoltaiki. Jest to doskonała wiadomość, gdyż fotowoltaika stanowi rzeczywiście opłacalne i niezwykle korzystne pod wieloma względami rozwiązanie.

Jeśli chcecie dowiedzieć się Państwo więcej na temat instalacji fotowoltaicznych lub interesuje Was fotowoltaika do biura, zachęcamy do kontaktu z naszą firmą: Telefon: +48 510 177 778, lub E-mail: biuro@zielonae.pl. Zapraszamy także do naszego biura: ul. Spadochroniarzy 16A w Świdniku, gdzie czekają na Państwa nasi wykwalifikowani pracownicy, którzy chętnie przedstawią Wam naszą ofertę. Zapraszamy.