Masz pytania?

Śmiało! Wybierz preferowany środek komunikacji i skontaktuj się z nami, na pewno znajdziemy wspólny temat, szczególnie w zakresie rozwiązań fotowoltaicznych.

icon_widget_image Poniedziałek - Piątek (8-16) icon_widget_image ul. Długa 11, 23-200 Kraśnik icon_widget_image + (48) 510 177 778 icon_widget_image biuro@zielonae.pl

Fotowoltaika i instalacje fotowoltaiczne Lublin - Zielona Energia

Ile kosztują domowe instalacje fotowoltaiczne w Polsce i jak polski rynek fotowoltaiczny prezentuje się na tle krajów europejskich?

Według naukowców ceny domowych instalacji fotowoltaicznych w Australii, USA czy też Chinach uległy znacznemu spadkowi w ostatniej dekadzie. A jak wygląda to w Europie? Zastanawiacie się Państwo jak ceny instalacji fotowoltaicznych w Polsce, wypadają na tle innych krajów europejskich? Czy w ostatnim czasie zauważalny jest spadek, czy wzrost cen instalacji? Odpowiedzi na te pytania znajdziecie w przygotowanym przez nas poniżej artykule.

Jak prezentują się ceny instalacji fotowoltaicznych w Polsce?

Aktualnie przeciętna moc instalacji fotowoltaicznych montowanych w Polsce wynosi około 5,6 kW. To właśnie taka średnia moc zauważana jest w przypadku instalacji powstających w ramach programu Mój Prąd.

Średnie ceny instalacji fotowoltaicznych to:

 • około 5 tysięcy złotych brutto/ kW w przypadku instalacji o średniej mocy 5,6 kW,
 • około 5200 zł – 5300 zł brutto/ kW w przypadku instalacji o mniejszej niż średniej mocy,
 • 4700 zł – 4900 zł brutto/kW w przypadku instalacji o wyższej mocy do 10 kW.

Ostateczna cena fotowoltaiki w Polsce może być jednak dodatkowo obniżona dzięki ulgom podatkowym lub dotacjom – między innymi z programu Mój Prąd.

Jak rozwija się rynek fotowoltaiczny w Europie?

Jeszcze kilkanaście, a nawet kilka lat temu fotowoltaika była uważana za mało przyszłościową technologię. Dziś natomiast praktycznie w całej Europie uznawana jest za jedną z najbardziej atrakcyjnych i konkurencyjnych metod produkcji energii. Łączna moc fotowoltaiki w Europie wynosiła na koniec 2019 roku około 130 GW.

Oto znajdujące się w ścisłej czołówce kraje europejskie, które posiadają elektrownie fotowoltaiczne o łącznej mocy:

 • Niemcy ponad 50 GW,
 • Włochy ponad 21 GW,
 • Wielka Brytania 13,3 GW,

Do krajów europejskich, które znajdują się w pierwszej dziesiątce, zaliczyć można także:

 • Francję,
 • Hiszpanię,
 • Holandię,
 • Portugalię,
 • Belgię,
 • Austrię,
 • Grecję.

Choć daleko nam jeszcze do liderów fotowoltaicznych, gdyż łączna moc zainstalowanej fotowoltaiki w Polsce przekracza dopiero 2 GW to tak naprawdę, wypadamy całkiem nieźle na tle innych krajów europejskich. Polska znajduje się bowiem w czołówce europejskich krajów w zakresie przyrostu instalacji fotowoltaicznych. Liczba nowych inwestycji fotowoltaicznych w Polsce przewyższa ilość inwestycji we Włoszech lub Francji. Rynek fotowoltaiczny w naszym kraju rozwija się bardzo dynamicznie, dlatego w najbliższych latach nasze wyniki będą jeszcze lepsze. Od zainstalowania pierwszego megawata do zainstalowania pierwszego gigawata w Polsce minęło około 8 lat. Z kolei instalacja drugiego gigawata zajęła już niecały rok. Aktualne tempo wzrostu jest, więc bardzo zadowalające.

Jeśli pragniecie dołączyć Państwo do grona szczęśliwych właścicieli instalacji fotowoltaicznych, zachęcamy do kontaktu z nami. Jesteśmy dostępni pod numerem telefonu: +48 510 177 778 lub e-mail: biuro@zielonae.pl. Nasza oferta to zarówno instalacje fotowoltaiczne do domu lub firmy, jak i fotowoltaika dla rolnictwa. Zapraszamy do współpracy.