Masz pytania?

Śmiało! Wybierz preferowany środek komunikacji i skontaktuj się z nami, na pewno znajdziemy wspólny temat, szczególnie w zakresie rozwiązań fotowoltaicznych.

icon_widget_image Poniedziałek - Piątek (8-16) icon_widget_image ul. Długa 11, 23-200 Kraśnik icon_widget_image + (48) 510 177 778 icon_widget_image biuro@zielonae.pl

Fotowoltaika i instalacje fotowoltaiczne Lublin - Zielona Energia

Jakie rachunki płacą właściciele instalacji fotowoltaicznych?

Instalacje fotowoltaiczne, które są odpowiedzialne za produkcję energii elektrycznej, pozwalają ich właścicielom znacznie ograniczyć wydatki na prąd. Nie oznacza to oczywiście, że wszystkie koszty zostają zminimalizowane do zera. Rachunki za energię są jednak znacznie mniejsze, co jest jedną z największych zalet fotowoltaiki. Być może niektórzy z Państwa zastanawiają się jakie opłaty związane są z użytkowaniem instalacji fotowoltaicznej i jak mogą wyglądać Wasze rachunki po zakupie fotowoltaiki. Pragniemy podzielić się z Państwem naszą wiedzą, dlatego przygotowaliśmy artykuł, z którego dowiedzą się Państwo:

 • Z czego składa się rachunek za energię elektryczną?
 • Jak fotowoltaika wpływa na rachunki za energię?

Płacąc rachunki za prąd, rzadko zastanawiamy się co tak naprawdę składa się na ich sumę. Czasami jednak warto taką wiedzę posiadać, dlatego poniżej przygotowaliśmy dla Państwa dokładne objaśnienia.

Co wchodzi w skład rachunku za energię elektryczną?

Na każdy rachunek za energię elektryczną składa się kilka opłat, a mianowicie:

 • opłata za energię czynną,
 • opłaty za dodatki do energii,
 • opłaty stałe.

Jak widać, nie płacimy, więc jedynie za energię, którą zużywamy do zasilenia wszelkich urządzeń, ale ponosimy także dodatkowe koszty. Użytkownicy instalacji fotowoltaicznych także są zobowiązani do uiszczania takich opłat. Aby objaśnić Państwu wszystkie składowe elementy rachunku za energię elektryczną, umieściliśmy poniżej ich procentowy rozkład:

 • 42% energia czynna – energia elektryczna zużywana do zasilania wszystkich urządzeń w danym gospodarstwie domowym, firmie lub danym obiekcie,
 • 34% opłaty stałe – na przykład koszty przesyłu energii czy opłata jakościowa,
 • 23% VAT,
 • 1% Akcyza – opłata, którą ponoszą wszyscy prosumenci.

Na wysokość opłat stałych składa się kilka kosztów – na przykład utrzymania transformatorów, linii energetycznych, a także całej sieci. Opłaty stałe ponoszone przez prosumentów to:

 • opłata przejściowa – wiąże się z kosztami likwidacji umowy długoterminowej,
 • stały składnik stawki sieciowej – koszty utrzymania oraz rozwoju sieci,
 • abonament – inaczej opłata handlowa.

Opłaty stałe, które ponoszone są przez wszystkich klientów sieci energetycznych, ustalane są przez Urząd Regulacji Energetyki lub dystrybutorów energii.

Jak fotowoltaika wpływa na rachunki za energię elektryczną?

Produkcja prądu elektrycznego przez instalacje fotowoltaiczne pozwala ich właścicielom generować spore oszczędności. Wynika to przede wszystkim z faktu, iż fotowoltaika praktycznie w pełni zaspokaja zapotrzebowanie na energię danego obiektu. W efekcie właściciele instalacji fotowoltaicznych zobowiązani są jedynie do ponoszenia opłat stałych i dodatkowych. W okresie, gdy instalacja produkuje mniej prądu – na przykład zimą – pobór energii z sieci, może wzrosnąć co zwiększa wysokość rachunków. Nadal jednak są one znacznie niższe niż w przypadku braku fotowoltaiki.

Rozważacie Państwo zakup instalacji fotowoltaicznej do domu? A może interesuje Was fotowoltaika dla firmy? Jeśli tak to zachęcamy do kontaktowania się z nami: telefon: 510 177 778 lub e-mail: biuro@zielonae.pl Zapraszamy!