Masz pytania?

Śmiało! Wybierz preferowany środek komunikacji i skontaktuj się z nami, na pewno znajdziemy wspólny temat, szczególnie w zakresie rozwiązań fotowoltaicznych.

icon_widget_image Poniedziałek - Piątek (8-16) icon_widget_image ul. Długa 11, 23-200 Kraśnik icon_widget_image + (48) 510 177 778 icon_widget_image biuro@zielonae.pl

Fotowoltaika i instalacje fotowoltaiczne Lublin - Zielona Energia

a

Historia fotowoltaiki i jej dynamiczny rozwój – informacje i ciekawostki

W dzisiejszym artykule przyglądamy się uważnie fotowoltaice, ale z nieco innej niż zwykle perspektywy. Pod lupę weźmiemy jej początki i uważnie przeanalizujemy genezę tego doskonale znanego nam dziś rozwiązania energetycznego. Specjalnie dla Państwa zebraliśmy w jednym miejscu liczne ciekawostki i informacje dotyczące rozwoju fotowoltaiki na przestrzeni lat!

Historia fotowoltaiki – pierwsze wzmianki o zjawisku fotowoltaicznym

Choć wielu z nas wydawać się może, że fotowoltaika ma bardzo młode i współczesne korzenie to jednak jej historia sięga aż pierwszej połowy XIX wieku, kiedy to naukowcy zaczęli uważnie przyglądać się zjawisku pochłaniania promieni słonecznych przez konkretne substancje. To właśnie wtedy nastąpił przełom w nauce, a mianowicie odkryte zostało zjawisko fotowoltaiczne. Z ówczesnych badań wynikało, iż następstwem pochłaniania przez pewne substancje promieniowania słonecznego jest wytwarzanie niewielkiej ilości energii elektrycznej. Potwierdzenie tejże teorii spowodowało, że naukowcy zaczęli prowadzić badania zjawiska na coraz szerszą skalę. Oto najważniejsze daty, które z dzisiejszego punktu widzenia wiążą się bezpośrednio z rozwojem fotowoltaiki:

  • Rok 1839 – francuski fizyk A.E. Becquerel odkrywa, że przewodnictwo elektryczne wzrasta wraz z naświetleniem danego przedmiotu, co oznacza, że konkretne materiały mogą wytworzyć niewielką ilość prądu elektrycznego po uprzednim wystawieniu na działanie promieniowania słonecznego.
  • Rok 1876 – brytyjski fizyk W.G. Adams odkrywa, że materiały wykonane na bazie selenu, które wystawione są na działanie światła, wytwarzają impuls elektryczny. Naukowiec dowodzi także, że możliwe jest dokonanie przemiany światła w prąd elektryczny  bez wykorzystania ruchu i ciepła.
  • W roku 1904 A. Einstein publikuje pracę, w której opisuje dokładnie właściwości światła oraz efektu fotowoltaicznego. Naukowiec dowodzi, że światło składa się z cząsteczek – fotonów, które przenoszą określoną ilość energii (foton oddziałuje na elektron znajdujący się na metalowej powierzchni, a podczas tego procesu przekazuje mu swoją energię). Dodatkowo Einstein udowodnił, iż w sytuacji, gdy energia fotonu jest większa niż energia wiązania danego elektronu, dochodzi do wyrwania elektronu z powierzchni i mamy do czynienia ze zjawiskiem fotowoltaicznym. Warto dodać, że za to przełomowe odkrycie naukowiec otrzymuje nagrodę Nobla.
  • Rok 1918 – polski naukowiec J. Czochralski odkrywa metodę do produkcji krzemu monokrystalicznego, co ułatwia wytwarzanie monokrystalicznych ogniw słonecznych.
  • W 1954 roku powstaje pierwszy panel fotowoltaiczny. Opracowane zostają pierwsze krzemowe ogniwa słoneczne, które umożliwiają generowanie mierzalnego prądu.
  • W 1958 roku ogniwa słoneczne zostają wykorzystane przez Armię Amerykańską oraz Air Force do źródła zasilania orbitujących wokół planety Ziemi satelitów. Ogniwa krzemowe przetrwały wiele lat, dzięki czemu zyskały spore uznanie.
  • W latach 70-tych wzrasta wykorzystanie ogniw fotowoltaicznych – służą często do zasilania przejazdów kolejowych, budynków, a także latarni morskich. 
  • Rok 2000 – rozpoczęto masową produkcję modułów fotowoltaicznych i wykonywanie instalacji fotowoltaicznych.

Ważnym krokiem w historii fotowoltaiki było zastosowanie krzemu podczas wykonywania ogniw słonecznych. W efekcie zauważono wzrost zwrotu energetycznego o 6%, co spowodowało znaczny wzrost zainteresowania takim rozwiązaniem. W drugiej połowie XX wieku wykorzystywano ogniwa fotowoltaiczne na szeroką skalę – szczególnie w USA. W Polsce pierwsze instalacje fotowoltaiczne pojawiły się w roku 2011.

Jak wygląda dziś popularność fotowoltaiki na świecie?

Instalacje fotowoltaiczne można spotkać dziś na całym świecie – najczęściej montowane są na domach jednorodzinnych, budynkach firmowych lub gruncie należącym do klientów indywidualnych i biznesowych. Popularność fotowoltaiki wzrasta z roku na rok.

Jeśli pragniecie Państwo zgłębić wiedzę na temat fotowoltaki zapraszamy do kontaktu: 510 177 778 lub e-mail: biuro@zielonae.pl. W naszej ofercie znajduje się fotowoltaika dla domów Lublin oraz wiele innych opcji – nawiązując z nami kontakt, dowiecie się Państwo niezbędnych informacji i zadacie nam nurtujące Was pytania. Zapraszamy!